Fra  Critérium du Dauphiné Libéré, General classification 11/06/2006  
  Category: 2.PT  
Result All Stages History  


  Rank       Rider   Team   Time   CQ  
 1. USA  LEIPHEIMER Levi GST 28h07'06" 240 
 2. FRA  MOREAU Christophe A2R 01'48" 180 
 3. AUT  KOHL Bernhard TMO 02'51" 145 
 4. POR  AZEVEDO Jose Bento Carvalho DSC 03'00" 132 
 5. ESP  MANCEBO PEREZ Francisco A2R 03'29" 120 
 6. RUS  MENCHOV Denis RAB 04'14" 108 
 7. ESP  VALVERDE BELMONTE Alejandro CEI 04'21" 96 
 8. ITA  PIEPOLI Leonardo SDV 05'13" 85 
 9. ITA  CAUCCHIOLI Pietro C.A 05'45" 74 
 10. USA  HINCAPIE George DSC 06'48" 63 
 11. ESP  SEVILLA RIVERA Oscar Miguel TMO 06'57" 55 
 12. FRA  CHAVANEL Sylvain COF 07'31" 49 
 13. KAZ  IGLINSKIY Maxim MRM 09'10" 44 
 14. ESP  PEREIRO SIO Oscar CEI 09'44" 39 
 15. ESP  MAYO DIEZ Iban EUS 11'00" 34 
 16. ITA  MARZANO Marco LAM 12'12" 31 
 17. CAN  HESJEDAL Ryder PHO 14'45" 28 
 18. ESP  ARROYO DURAN David CEI 15'00" 25 
 19. FRA  DI GREGORIO Rémy FDJ 15'20" 22 
 20. FRA  ROUS Didier BTL 16'06" 20 
 21. ESP  ASTARLOZA CHAURREAU Mikel A2R 16'14" 18 
 22. FRA  LE MEVEL Christophe C.A 17'02" 16 
 23. FRA  FEDRIGO Pierrick BTL 18'51" 14 
 24. ESP  MARTINEZ DE ESTEBAN Egoi DSC 21'05" 12 
 25. UKR  GUSTOV Volodymyr CSC 23'56" 11 
 26. POR  PAULINHO Sergio Miguel Moreira LSW 24'26" 10 
 27. DEN  SØRENSEN Nicki CSC 27'32" 9 
 28. KAZ  FOFONOV Dmitriy C.A 29'30" 8 
 29. FRA  GOUBERT Stéphane A2R 29'46" 7 
 30. FRA  RINERO Christophe SDV 30'00" 6 
 31. FRA  VOECKLER Thomas BTL 31'40" 5 
 32. USA  ZABRISKIE David CSC 31'52" 5 
 33. FRA  DESSEL Cyril A2R 33'17" 5 
 34. USA  HORNER Chris DVL 34'49" 5 
 35. ESP  BARREDO LLAMAZALES Carlos LSW 36'30" 5 
 36. ESP  OSA EIZAGIRRE Unai LSW 36'57" 5 
 37. CAN  BARRY Michael DSC 39'33" 5 
 38. POL  SZMYD Sylwester LAM 41'38" 5 
 39. FRA  VASSEUR Cédric QSI 41'51" 5 
 40. UKR  POPOVYCH Yaroslav DSC 42'37" 5 
 41. ESP  MERCADO MARTIN Juan Miguel AGR 43'35" 5 
 42. NED  POSTHUMA Joost RAB 44'07" 5 
 43. BEL  GILBERT Philippe FDJ 47'40" 5 
 44. ESP  DUEÑAS NEVADO Moises AGR 48'36" 5 
 45. FRA  JOLY Sébastien FDJ 48'56" 5 
 46. ESP  JUFRE POU Josep DVL 49'35" 5 
 47. FRA  SALMON Benoît AGR 49'45" 5 
 48. RUS  GUSEV Vladimir DSC 50'04" 5 
 49. KAZ  VINOKOUROV Alexandr LSW 51'08" 5 
 50. FRA  JALABERT Nicolas PHO 51'43" 5 
 51. GER  GRABSCH Bert PHO 51'51" 5 
 52. KAZ  KASHECHKIN Andrey LSW 52'15" 5 
 53. ESP  ZANDIO ECHAIDE Xabier CEI 55'00" 5 
 54. FRA  PINEAU Jérôme BTL 55'15" 5 
 55. ESP  FERNANDEZ BUSTINZA Bingen COF 55'53" 5 
 56. ESP  ARRIETA LUJAMBIO Jose Luis A2R 56'18" 5 
 57. ESP  CAMAÑO ORTUZAR Iker EUS 56'22" 5 
 58. ITA  RICCO Riccardo SDV 56'23" 5 
 59. UKR  GRIVKO Andriy MRM 56'50" 5 
 60. USA  LANDIS Floyd PHO 57'06" 5 
 61. ITA  POSSONI Morris LAM 58'37" 5 
 62. NED  WIELINGA Remmert QSI 58'51" 5 
 63. FRA  CHARTEAU Anthony C.A 59'41" 5 
 64. FRA  DUMOULIN Samuel A2R 1h02'29" 5 
 65. BEL  DEVOLDER Stijn DSC 1h02'47" 5 
 66. BEL  MERTENS Pieter DVL 1h03'14" 5 
 67. GER  SCHRECK Stephan TMO 1h03'35" 5 
 68. ITA  SPEZIALETTI Alessandro LIQ 1h03'39" 5 
 69. NOR  HUSHOVD Thor C.A 1h03'45" 5 
 70. ESP  NOVAL GONZALEZ Benjamin DSC 1h05'59" 5 
 71. NED  DEKKER Thomas RAB 1h06'38" 5 
 72. NED  MOERENHOUT Koos PHO 1h06'39" 5 
 73. AUT  LUTTENBERGER Peter CSC 1h08'17" 5 
 74. GER  BECKE Daniel MRM 1h10'29" 5 
 75. GER  LANG Sebastian GST 1h10'46" 5 
 76. FRA  BENETEAU Walter BTL 1h12'00" 5 
 77. ESP  PEÑA IZA Aketza EUS 1h14'01" 5 
 78. ESP  ROJAS GIL Jose Joaquin LSW 1h14'03" 5 
 79. SUI  STALDER Florian PHO 1h16'11" 5 
 80. ITA  MAZZOLENI Eddy TMO 1h16'57" 5 
 81. AUS  O'GRADY Stuart CSC 1h17'22" 5 
 82. ESP  HERNANDEZ GUTIERREZ Aitor EUS 1h18'59" 5 
 83. DEN  VANDBORG Brian Bach CSC 1h19'00" 5 
 84. ITA  PINOTTI Marco SDV 1h19'10" 5 
 85. GBR  WIGGINS Bradley COF 1h19'25" 5 
 86. GER  NIERMANN Grischa RAB 1h20'49" 5 
 87. ITA  QUINZIATO Manuel LIQ 1h21'16" 5 
 88. FRA  BESSY Frédéric COF 1h21'23" 5 
 89. ITA  CARRARA Matteo LAM 1h22'00" 5 
 90. ESP  GONZALO RAMIREZ Eduardo AGR 1h22'25" 5 
 91. GER  SCHOLZ Ronny GST 1h23'11" 5 
 92. FRA  EDALEINE Christophe C.A 1h24'14" 5 
 93. FRA  PORTAL Nicolas CEI 1h25'42" 5 
 94. POL  BARANOWSKI Dariusz LSW 1h26'49" 5 
 95. ESP  ISASI FLORES Iñaki EUS 1h28'18" 5 
 96. FRA  MOUREY Francis FDJ 1h29'15" 5 
 97. ITA  TRENTIN Guido SDV 1h29'53" 5 
 98. ITA  MOLETTA Andrea GST 1h29'57" 5 
 99. FRA  MENGIN Christophe FDJ 1h30'03" 5 
 100. ESP  GOMEZ GOMEZ Angel SDV 1h30'41" 5 
 101. FRA  AUGE Stéphane COF 1h30'49" 5 
 102. FRA  GUESDON Frédéric FDJ 1h31'17" 5 
 103. FRA  COUTOULY Cédric AGR 1h33'59" 5 
 104. AUT  WROLICH Peter GST 1h34'21" 5 
 105. ITA  POZZATO Filippo QSI 1h34'37" 5 
 106. FRA  VAUGRENARD Benoît FDJ 1h37'11" 5 
 107. FRA  INAUDI Nicolas COF 1h37'39" 5 
 108. NOR  KAGGESTAD Mads C.A 1h37'40" 5 
 109. FRA  BRARD Florent CEI 1h38'46" 5 
 110. ITA  VANOTTI Alessandro MRM 1h39'25" 5 
 111. SLO  MURN Uros PHO 1h39'30" 5 
 112. USA  TRENTI Guido QSI 1h39'41" 5 
 113. POL  MAZUR Piotr SDV 1h39'42" 5 
 114. DEN  BAK Lars Ytting CSC 1h40'06" 5 
 115. NOR  ARVESEN Kurt Asle CSC 1h40'22" 5 
 116. ESP  GARCIA ACOSTA Jose Vicente CEI 1h40'30" 5 
 117. ESP  HORRILLO MUÑOZ Pedro RAB 1h41'02" 5 
 118. ITA  CORIONI Claudio LAM 1h41'08" 5 
 119. BEL  CRETSKENS Wilfried QSI 1h41'52" 5 
 120. FIN  VASTARANTA Jukka RAB 1h43'49" 5 
 121. FRA  FLICKINGER Andy BTL 1h43'56" 5 
 122. ITA  LODA Nicola LIQ 1h44'26" 5 
 123. ITA  BONO Matteo LAM 1h49'19" 5 
 124. NED  GILING Bastiaan TMO 1h49'25" 5 
 125. ITA  FAILLI Francesco LIQ 1h49'36" 5 
 126. DEN  HØJ Frank GST 1h49'38" 5 
 127. ITA  MILESI Marco LIQ 1h50'05" 5 
 128. ITA  SANTAROMITA Ivan QSI 1h51'44" 5 



18/06/2019 - Remarks or suggestions? Mail to info@cqranking.com
CQ Ranking - Copyright © 2019, Credits