Esp  Vuelta a España, General classification 16/09/2018  
  Category: GT2  -  Race Website  
Result All Stages History  


  Rank       Rider   Team   Time   CQ  
 1. GBR  YATES Simon MTS 82h05'58" 500 
 2. ESP  MAS NICOLAU Enric QST 01'46" 375 
 3. COL  LOPEZ MORENO Miguel Angel AST 02'04" 315 
 4. NED  KRUIJSWIJK Steven TLJ 02'54" 265 
 5. ESP  VALVERDE BELMONTE Alejandro MOV 04'28" 240 
 6. FRA  PINOT Thibaut GFC 05'57" 215 
 7. COL  URAN URAN Rigoberto EFD 06'07" 190 
 8. COL  QUINTANA ROJAS Nairo Alexander MOV 06'51" 165 
 9. ESP  IZAGIRRE INSAUSTI Ion TBM 11'09" 150 
 10. NED  KELDERMAN Wilco SUN 11'11" 135 
 11. FRA  GALLOPIN Tony ALM 12'10" 120 
 12. GER  BUCHMANN Emanuel BOH 14'06" 112 
 13. POL  MAJKA Rafal BOH 17'57" 104 
 14. FRA  MOLARD Rudy GFC 25'40" 96 
 15. ESP  DE LA CRUZ MELGAREJO David SKY 28'02" 90 
 16. ITA  BRAMBILLA Gianluca TFS 30'00" 84 
 17. ESP  BIZKARRA ETXEGIBEL Mikel EUS 35'46" 78 
 18. ECU  CARAPAZ MONTENEGRO Richard Antonio MOV 39'53" 74 
 19. AUS  HAIG Jack MTS 45'32" 70 
 20. RUS  ZAKARIN Ilnur TKA 51'36" 66 
 21. ESP  HERRADA LOPEZ Jesus COF 57'15" 62 
 22. ITA  FORMOLO Davide BOH 57'29" 60 
 23. ITA  ARU Fabio UAD 1h03'07" 58 
 24. USA  KING Benjamin DDD 1h03'40" 56 
 25. ESP  RODRIGUEZ MARTIN Cristian CJR 1h06'26" 54 
 26. FRA  DUPONT Hubert ALM 1h11'04" 52 
 27. ESP  BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello AST 1h12'49" 50 
 28. COL  HENAO MONTOYA Sergio Luis SKY 1h13'07" 48 
 29. ESP  IZAGIRRE INSAUSTI Gorka TBM 1h14'48" 46 
 30. NED  MOLLEMA Bauke TFS 1h17'39" 44 
 31. ERI  KUDUS Merhawi Gebremedhin DDD 1h19'54" 42 
 32. AUS  HINDLEY Jai SUN 1h21'38" 40 
 33. BEL  TEUNS Dylan BMC 1h22'46" 38 
 34. CAN  WOODS Michael EFD 1h23'13" 36 
 35. NZL  BENNETT George TLJ 1h24'17" 34 
 36. LUX  GASTAUER Ben ALM 1h28'52" 32 
 37. ERI  GEBREIGZABHIER Amanuel Werkilul DDD 1h30'43" 30 
 38. ESP  MORENO FERNANDEZ Daniel EFD 1h32'59" 28 
 39. ITA  RAVASI Edward UAD 1h34'57" 27 
 40. IRL  ROCHE Nicolas BMC 1h36'40" 26 
 41. BEL  DE TIER Floris TLJ 1h42'58" 25 
 42. BEL  MONFORT Maxime LTS 1h43'23" 24 
 43. POL  KWIATKOWSKI Michal SKY 1h43'49" 23 
 44. ESP  ANTON HERNANDEZ Igor DDD 1h52'53" 22 
 45. GBR  YATES Adam MTS 1h54'33" 21 
 46. AUS  CLARKE Simon EFD 1h55'01" 20 
 47. ESP  MAS BONET Lluis Guillermo CJR 1h56'06" 19 
 48. ITA  VILLELLA Davide AST 1h57'26" 18 
 49. ESP  PARDILLA BELLON Sergio CJR 1h57'41" 17 
 50. ITA  PELLIZOTTI Franco TBM 1h58'18" 16 
 51. ESP  RODRIGUEZ GARAICOECHEA Oscar EUS 1h58'53" 15 
 52. KAZ  ZEITS Andrey AST 2h01'13" 15 
 53. RUS  KOCHETKOV Pavel TKA 2h01'36" 15 
 54. FRA  ROSSETTO Stéphane COF 2h01'43" 15 
 55. SUI  HOLLENSTEIN Reto TKA 2h04'03" 15 
 56. FRA  ROLLAND Pierre EFD 2h04'34" 15 
 57. ESP  HERRADA LOPEZ Jose COF 2h05'41" 15 
 58. RSA  MEINTJES Louis DDD 2h06'00" 15 
 59. ITA  NIBALI Vincenzo TBM 2h08'54" 15 
 60. ITA  CONTI Valerio UAD 2h09'59" 15 
 61. ITA  FELLINE Fabio TFS 2h11'02" 15 
 62. GBR  GEOGHEGAN HART Tao SKY 2h13'56" 15 
 63. ESP  FRAILE MATARRANZ Omar AST 2h14'33" 15 
 64. ITA  CATALDO Dario AST 2h18'54" 15 
 65. USA  KUSS Sepp TLJ 2h20'11" 15 
 66. USA  BOOKWALTER Brent BMC 2h21'43" 15 
 67. BEL  DE GENDT Thomas LTS 2h22'10" 15 
 68. ESP  PRADES REVERTER Eduard EUS 2h24'10" 15 
 69. COL  ANACONA GOMEZ Winner Andrew MOV 2h25'25" 15 
 70. AUS  HOWSON Damien MTS 2h29'16" 15 
 71. POR  OLIVEIRA Nelson Filipe Santos Simoes MOV 2h30'07" 15 
 72. FRA  PETERS Nans ALM 2h30'11" 15 
 73. BEL  ARMEE Sander LTS 2h30'18" 15 
 74. CZE  HIRT Jan AST 2h35'49" 15 
 75. AUS  SCHULTZ Nicholas CJR 2h39'38" 15 
 76. ITA  DE MARCHI Alessandro BMC 2h40'14" 15 
 77. FRA  VINCENT Léo GFC 2h43'29" 15 
 78. ESP  BAGÜES KALPARSORO Aritz EUS 2h45'48" 15 
 79. POR  MACHADO Tiago Jose Pinto TKA 2h48'38" 15 
 80. NED  TUSVELD Martijn SUN 2h49'31" 15 
 81. USA  ROSSKOPF Joey BMC 2h51'48" 15 
 82. RSA  GIBBONS Ryan DDD 2h55'03" 15 
 83. POR  MENDES Jose Joao Pimenta Costa BBH 2h57'10" 15 
 84. AUS  PORTE Richie BMC 2h57'17" 15 
 85. ESP  SAEZ BENITO Hector EUS 2h57'30" 15 
 86. ESP  CABEDO CARDA Oscar BBH 2h58'27" 15 
 87. BEL  VAN ASBROECK Tom EFD 2h59'30" 15 
 88. BEL  SERRY Pieter QST 3h00'05" 15 
 89. ESP  CUBERO GALVEZ Jorge BBH 3h03'35" 15 
 90. FRA  GENIEZ Alexandre ALM 3h04'42" 15 
 91. AUS  MCCARTHY Jay BOH 3h05'02" 15 
 92. ESP  ERVITI OLLO Imanol MOV 3h10'45" 15 
 93. CRC  AMADOR BIKKAZAKOVA Andrey MOV 3h10'46" 15 
 94. BEL  DEVENYNS Dries QST 3h14'01" 15 
 95. BEL  BENOOT Tiesj LTS 3h14'12" 15 
 96. ITA  PUCCIO Salvatore SKY 3h15'09" 15 
 97. FRA  CHEREL Mikael ALM 3h21'54" 15 
 98. ESP  EZQUERRA MUELA Jesus BBH 3h27'49" 15 
 99. ESP  GARCIA CORTINA Ivan TBM 3h28'51" 15 
 100. ESP  CASTROVIEJO NICOLAS Jonathan SKY 3h30'00" 15 
 101. NED  BOL Jetse BBH 3h35'55" 15 
 102. BEL  CAMPENAERTS Victor LTS 3h43'36" 15 
 103. ESP  ITURRIA SEGUROLA Mikel EUS 3h45'05" 15 
 104. KAZ  STALNOV Nikita AST 3h46'29" 15 
 105. COL  RESTREPO VALENCIA Jhonatan TKA 3h47'21" 15 
 106. ESP  MATE MARDONES Luis Angel COF 3h55'56" 15 
 107. NOR  LAENGEN Vegard Stake UAD 3h55'34" 15 
 108. ESP  ARANBURU DEBA Alex CJR 3h57'33" 15 
 109. NED  TEUNISSEN Mike SUN 3h58'38" 15 
 110. FRA  LE TURNIER Mathias COF 4h00'26" 15 
 111. ESP  VENTOSO ALBERDI Francisco Jose BMC 4h02'14" 15 
 112. FRA  DELAGE Mickaël GFC 4h02'45" 15 
 113. NOR  BYSTRØM Sven Erik UAD 4h06'25" 15 
 114. BEL  VAN DER SANDE Tosh LTS 4h08'34" 15 
 115. GER  FRÖHLINGER Johannes SUN 4h11'01" 15 
 116. ESP  BRAVO OIARBIDE Garikoitz EUS 4h12'25" 15 
 117. AUS  STORER Michael SUN 4h12'32" 15 
 118. SUI  ALBASINI Michael MTS 4h15'40" 15 
 119. SVK  SAGAN Peter BOH 4h16'05" 15 
 120. ESP  MOLINA CANET Antonio CJR 4h18'48" 15 
 121. FRA  THOMAS Benjamin GFC 4h22'41" 15 
 122. RSA  VAN ZYL Johann DDD 4h22'54" 15 
 123. ESP  LASTRA MARTINEZ Jonathan CJR 4h26'51" 15 
 124. GBR  CUMMINGS Stephen DDD 4h27'54" 15 
 125. ITA  TRENTIN Matteo MTS 4h28'10" 15 
 126. USA  BOSWELL Ian TKA 4h28'13" 15 
 127. CAN  DUCHESNE Antoine GFC 4h29'30" 15 
 128. NED  LANGEVELD Sebastian EFD 4h31'50" 15 
 129. ESP  TORRES MUIÑO Pablo BBH 4h34'43" 15 
 130. ESP  IRIZAR ARANBURU Markel TFS 4h37'11" 15 
 131. FRA  SARREAU Marc GFC 4h38'36" 15 
 132. NED  VAN POPPEL Danny TLJ 4h38'47" 15 
 133. ITA  BENNATI Daniele MOV 4h45'32" 15 
 134. DEN  ASGREEN Kasper QST 4h48'07" 15 
 135. USA  REIJNEN Kiel TFS 4h49'50" 15 
 136. NED  LINDEMAN Bert-Jan TLJ 4h52'40" 15 
 137. BEL  VANBILSEN Kenneth COF 4h53'07" 15 
 138. ESP  RUBIO HERNANDEZ Diego BBH 4h53'48" 15 
 139. NED  LEEZER Tom TLJ 4h53'56" 15 
 140. ITA  NIZZOLO Giacomo TFS 4h54'29" 15 
 141. SLO  MEZGEC Luka MTS 4h55'25" 15 
 142. SLO  PIBERNIK Luka TBM 4h56'19" 15 
 143. BEL  WALLAYS Jelle LTS 4h56'42" 15 
 144. FRA  CHETOUT Loïc COF 5h00'35" 15 
 145. ITA  VIVIANI Elia QST 5h01'37" 15 
 146. ESP  ABERASTURI IZAGA Jon EUS 5h01'45" 15 
 147. ITA  CONSONNI Simone UAD 5h02'02" 15 
 148. DEN  MØRKØV CHRISTENSEN Michael QST 5h07'42" 15 
 149. GER  BURGHARDT Marcus BOH 5h09'59" 15 
 150. GER  SCHWARZMANN Michael BOH 5h10'52" 15 
 151. AUS  DOCKER Mitchell EFD 5h13'26" 15 
 152. ITA  SABATINI Fabio QST 5h13'46" 15 
 153. NED  BOOM Lars TLJ 5h19'07" 15 
 154. COL  SOTO MARTINEZ Nelson Andres CJR 5h20'28" 15 
 155. AUS  EDMONDSON Alexander MTS 5h24'24" 15 
 156. GER  WALSCHEID Maximilian SUN 5h25'57" 15 
 157. FRA  DUVAL Julien ALM 5h42'01" 15 
 158. AUT  BRÄNDLE Matthias TFS 5h53'31" 15 



14/11/2018 - Remarks or suggestions? Mail to info@cqranking.com
CQ Ranking - Copyright © 2018, Credits