Esp  Vuelta a EspaŮa, General classification 13/09/2015  
  Category: GT2  -  Race Website  
Result All Stages History  


  Rank       Rider   Team   Time   CQ  
 1. ITA  ARU Fabio AST 85h36'13" 500 
 2. ESP  RODRIGUEZ OLIVER Joaquim KAT 57" 375 
 3. POL  MAJKA Rafal TCS 01'09" 315 
 4. COL  QUINTANA ROJAS Nairo Alexander MOV 01'42" 265 
 5. COL  CHAVES RUBIO Jhoan Esteban OGE 03'10" 240 
 6. NED  DUMOULIN Tom TGA 03'46" 215 
 7. ESP  VALVERDE BELMONTE Alejandro MOV 06'47" 190 
 8. ESP  NIEVE ITURRALDE Mikel SKY 07'06" 165 
 9. ESP  MORENO FERNANDEZ Daniel KAT 07'12" 150 
 10. RSA  MEINTJES Louis MTN 10'26" 135 
 11. ITA  POZZOVIVO Domenico ALM 11'10" 120 
 12. ESP  ARROYO DURAN David CJR 13'29" 112 
 13. ITA  BRAMBILLA Gianluca EQS 15'26" 104 
 14. BEL  DE CLERCQ Bart LTS 16'34" 96 
 15. FRA  SICARD Romain EUC 16'46" 90 
 16. FRA  ELISSONDE Kenny FDJ 17'07" 84 
 17. FRA  JEANDESBOZ Fabrice EUC 17'10" 78 
 18. POR  CARDOSO Andre Fernando Santos Martins TCG 23'31" 74 
 19. ITA  VISCONTI Giovanni MOV 36'19" 70 
 20. ITA  ROSA Diego AST 43'27" 66 
 21. POR  OLIVEIRA Nelson Filipe Santos Simoes LAM 44'24" 62 
 22. COL  HENAO MONTOYA Sergio Luis SKY 44'30" 60 
 23. ESP  ZUBELDIA AGIRRE Haimar TFR 45'19" 58 
 24. LUX  SCHLECK Fršnk TFR 48'48" 56 
 25. ESP  LANDA MEANA Mikel AST 51'30" 54 
 26. IRL  ROCHE Nicolas SKY 53'38" 52 
 27. BEL  MONFORT Maxime LTS 54'37" 50 
 28. FRA  BOUET Maxime EQS 1h00'14" 48 
 29. ESP  VERONA QUINTANILLA Carlos EQS 1h02'49" 46 
 30. ESP  NAVARRO GARCIA Daniel COF 1h06'08" 44 
 31. ESP  LOSADA ALGUACIL Alberto KAT 1h06'47" 42 
 32. COL  TORRES AGUDELO Rodolfo Andres COL 1h12'17" 40 
 33. ESP  SANCHEZ GIL Luis Leon AST 1h15'05" 38 
 34. POR  GON«ALVES Jose Isidro Maciel CJR 1h15'39" 36 
 35. POL  POLJANSKI Pawel TCS 1h16'20" 34 
 36. POR  MACHADO Tiago Jose Pinto KAT 1h25'37" 32 
 37. NZL  BENNETT George TLJ 1h26'33" 30 
 38. USA  WARBASSE Larry IAM 1h31'24" 28 
 39. RUS  VORGANOV Eduard KAT 1h32'57" 27 
 40. CRC  AMADOR BIKKAZAKOVA Andrey MOV 1h37'46" 26 
 41. ITA  MONTAGUTI Matteo ALM 1h47'20" 25 
 42. USA  CRADDOCK Lawson TGA 1h48'55" 24 
 43. ESP  ROJAS GIL Jose Joaquin MOV 1h52'12" 23 
 44. ESP  MADRAZO RUIZ Angel CJR 1h52'44" 22 
 45. ESP  PLAZA MOLINA Ruben LAM 1h53'41" 21 
 46. USA  DOMBROWSKI Joseph Lloyd TCG 1h53'47" 20 
 47. FRA  CHAVANEL Sylvain IAM 1h55'16" 19 
 48. POR  VILELA Ricardo Augusto Afonso CJR 1h55'18" 18 
 49. BEL  VAN DER SANDE Tosh LTS 1h57'42" 17 
 50. FRA  ROLLAND Pierre EUC 1h59'10" 16 
 51. FRA  CHEREL Mikael ALM 1h59'28" 15 
 52. DEN  HANSEN Jesper TCS 2h01'46" 15 
 53. COL  CANO ARDILA Alex Norberto COL 2h03'58" 15 
 54. AUT  ZOIDL Riccardo TFR 2h09'40" 15 
 55. AUS  HANSEN Adam LTS 2h11'06" 15 
 56. COL  ATAPUMA HURTADO Jhon Darwin BMC 2h12'42" 15 
 57. ITA  CATALDO Dario AST 2h18'30" 15 
 58. FRA  GAUTIER Cyril EUC 2h18'40" 15 
 59. FRA  MOINARD AmaŽl BMC 2h18'51" 15 
 60. COL  DUQUE Leonardo Fabio COL 2h19'38" 15 
 61. FRA  LEMOINE Cyril COF 2h21'39" 15 
 62. BEL  SERRY Pieter EQS 2h26'30" 15 
 63. CRO  DURASEK Kristijan LAM 2h29'10" 15 
 64. NED  DE KORT Koen TGA 2h29'29" 15 
 65. JPN  ARASHIRO Yukiya EUC 2h30'07" 15 
 66. AUS  MCCARTHY Jay TCS 2h31'13" 15 
 67. COL  DUARTE AREVALO Fabio Andres COL 2h31'14" 15 
 68. KAZ  ZEITS Andrey AST 2h32'07" 15 
 69. GBR  THOMAS Geraint SKY 2h32'24" 15 
 70. COL  RUBIANO CHAVEZ Miguel Angel COL 2h36'54" 15 
 71. USA  BOSWELL Ian SKY 2h36'59" 15 
 72. ITA  MOSER Moreno TCG 2h37'11" 15 
 73. FRA  COUSIN JťrŰme EUC 2h38'40" 15 
 74. FRA  SIMON Julien COF 2h39'01" 15 
 75. USA  KING Benjamin TCG 2h39'09" 15 
 76. RUS  KOCHETKOV Pavel KAT 2h39'39" 15 
 77. ITA  PUCCIO Salvatore SKY 2h41'05" 15 
 78. ITA  DE MARCHI Alessandro BMC 2h41'16" 15 
 79. ERI  BERHANE Natnael Teweldemedhin MTN 2h41'24" 15 
 80. ESP  MORENO BAZAN Javier MOV 2h43'31" 15 
 81. ESP  VENTOSO ALBERDI Francisco Jose MOV 2h44'45" 15 
 82. BEL  VANENDERT Jelle LTS 2h45'39" 15 
 83. BLR  KIRYIENKA Vasil SKY 2h49'18" 15 
 84. RSA  IMPEY Daryl OGE 2h50'57" 15 
 85. ITA  NOCENTINI Rinaldo ALM 2h51'47" 15 
 86. ESP  REYNES MIMO Vicente IAM 2h53'34" 15 
 87. COL  VALENCIA GONZALEZ Juan Pablo COL 2h56'07" 15 
 88. ESP  FRAILE MATARRANZ Omar CJR 2h57'47" 15 
 89. ESP  IRIZAR ARANBURU Markel TFR 2h59'18" 15 
 90. GER  DEGENKOLB John TGA 2h59'49" 15 
 91. GER  KNEES Christian SKY 3h00'10" 15 
 92. COL  QUINTERO NORE—A Carlos Julian COL 3h02'35" 15 
 93. BEL  KEUKELEIRE Jens OGE 3h03'40" 15 
 94. ITA  VILLELLA Davide TCG 3h04'39" 15 
 95. NED  ROOSEN Timo TLJ 3h08'44" 15 
 96. FRA  MINARD Sťbastien ALM 3h09'11" 15 
 97. ESP  BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello CJR 3h09'51" 15 
 98. FRA  BAGOT Yoann COF 3h12'17" 15 
 99. NED  LINDEMAN Bert-Jan TLJ 3h13'18" 15 
 100. ESP  ERVITI OLLO Imanol MOV 3h13'43" 15 
 101. RUS  BRUTT Pavel TCS 3h14'23" 15 
 102. GBR  CUMMINGS Stephen MTN 3h17'32" 15 
 103. ESP  VICIOSO ARCOS Angel KAT 3h18'33" 15 
 104. NED  TEUNISSEN Mike TLJ 3h19'28" 15 
 105. ITA  SBARAGLI Kristian MTN 3h19'55" 15 
 106. SUI  AREGGER Marcel IAM 3h23'32" 15 
 107. BEL  MAES Nikolas EQS 3h25'03" 15 
 108. SLO  MEZGEC Luka TGA 3h27'22" 15 
 109. FRA  DELAGE MickaŽl FDJ 3h28'04" 15 
 110. BEL  VAN ASBROECK Tom TLJ 3h28'33" 15 
 111. FRA  PICHON Laurent FDJ 3h30'07" 15 
 112. FRA  GOUGEARD Alexis ALM 3h30'45" 15 
 113. FRA  REZA Kťvin FDJ 3h31'50" 15 
 114. AUS  GERRANS Simon OGE 3h31'54" 15 
 115. NED  VAN WINDEN Dennis TLJ 3h33'46" 15 
 116. CAN  ROLLIN Dominique COF 3h35'35" 15 
 117. SVK  VELITS Martin EQS 3h37'35" 15 
 118. LUX  DRUCKER Jempy BMC 3h37'37" 15 
 119. SUI  PELLAUD Simon IAM 3h38'39" 15 
 120. FRA  LE GAC Olivier FDJ 3h38'53" 15 
 121. BEL  VANSUMMEREN Johan ALM 3h39'07" 15 
 122. RSA  VENTER Jaco MTN 3h41'39" 15 
 123. RSA  THOMSON Jay Robert MTN 3h43'05" 15 
 124. USA  ROSSKOPF Joey BMC 3h43'08" 15 
 125. ETH  GRMAY Tsgabu Gebremaryam LAM 3h43'26" 15 
 126. BEL  DE BUYST Jasper LTS 3h44'12" 15 
 127. COL  RAMIREZ CHACON Brayan Stiven COL 3h44'21" 15 
 128. RSA  VAN ZYL Johann MTN 3h44'36" 15 
 129. USA  HOWES Alex TCG 3h44'42" 15 
 130. AUS  HAYMAN Mathew OGE 3h45'38" 15 
 131. ITA  BENNATI Daniele TCS 3h48'58" 15 
 132. UKR  POPOVYCH Yaroslav TFR 3h49'11" 15 
 133. FRA  ENGOULVENT Jimmy EUC 3h51'04" 15 
 134. ALG  REGUIGUI Youcef MTN 3h51'24" 15 
 135. ITA  VANOTTI Alessandro AST 3h53'40" 15 
 136. COL  PEDRAZA MORALES Walter Fernando COL 3h55'04" 15 
 137. RSA  JIM Songezo MTN 3h56'25" 15 
 138. CAN  DUCHESNE Antoine EUC 3h57'37" 15 
 139. AUS  SUTHERLAND Rory MOV 3h59'04" 15 
 140. POL  BODNAR Maciej TCS 3h59'47" 15 
 141. NED  VAN POPPEL Danny TFR 3h59'51" 15 
 142. FRA  HUPOND Thierry TGA 3h59'53" 15 
 143. GER  FR÷HLINGER Johannes TGA 4h00'25" 15 
 144. BLR  KOSHEVOY Ilia LAM 4h00'30" 15 
 145. FRA  HUREL Tony EUC 4h00'53" 15 
 146. LAT  SMUKULIS Gatis KAT 4h01'51" 15 
 147. AUS  HOWSON Damien OGE 4h05'19" 15 
 148. BEL  KEISSE Iljo EQS 4h07'06" 15 
 149. ESP  BARBERO CUESTA Carlos CJR 4h07'22" 15 
 150. FRA  KADRI Blel ALM 4h10'04" 15 
 151. ITA  CONTI Valerio LAM 4h11'24" 15 
 152. ARG  RICHEZE ARAQUISTAIN Maximiliano Ariel LAM 4h13'33" 15 
 153. NED  KEIZER Martijn TLJ 4h14'01" 15 
 154. LTU  BAGDONAS Gediminas ALM 4h16'22" 15 
 155. NED  STAMSNIJDER Tom TGA 4h17'57" 15 
 156. BRA  FISCHER Murilo Antonio FDJ 4h21'19" 15 
 157. BEL  WAEYTENS Zico TGA 4h37'10" 15 
 158. NED  VAN POPPEL Boy TFR 4h57'31" 15 



17/11/2018 - Remarks or suggestions? Mail to info@cqranking.com
CQ Ranking - Copyright © 2018, Credits