Esp  Vuelta a España, General classification 20/09/2009  
  Category: GT2  -  Race Website  
Result All Stages History  


  Rank       Rider   Team   Time   CQ  
 1. ESP  VALVERDE BELMONTE Alejandro GCE 87h22'37" 500 
 2. ESP  SANCHEZ GONZALEZ Samuel EUS 55" 375 
 3. AUS  EVANS Cadel SIL 01'32" 315 
 4. ITA  BASSO Ivan LIQ 02'12" 270 
 5. ESP  MOSQUERA MIGUEZ Ezequiel XGZ 04'27" 245 
 6. NED  GESINK Robert RAB 06'40" 220 
 7. ESP  RODRIGUEZ OLIVER Joaquim GCE 09'08" 195 
 8. ITA  TIRALONGO Paolo LAM 09'11" 170 
 9. IRL  DEIGNAN Philip CTT 11'08" 155 
 10. ESP  COBO ACEBO Juan Jose FUJ 11'27" 140 
 11. ESP  MORENO FERNANDEZ Daniel GCE 14'24" 125 
 12. NED  HOOGERLAND Johnny VAC 15'08" 110 
 13. ESP  NAVARRO GARCIA Daniel AST 15'10" 99 
 14. ESP  ZUBELDIA AGIRRE Haimar AST 17'15" 91 
 15. ESP  VAZQUEZ HUESO Manuel MCO 18'41" 83 
 16. BLR  KIRYIENKA Vasil GCE 20'11" 78 
 17. POL  SZMYD Sylwester LIQ 21'03" 74 
 18. FRA  MOINARD Amaël COF 21'11" 71 
 19. ESP  HERNANDEZ BLAZQUEZ Jesus AST 23'38" 68 
 20. BEL  DE WEERT Kevin QST 24'00" 65 
 21. BEL  DE GREEF Francis SIL 24'36" 62 
 22. ESP  GOMEZ MARCHANTE Jose Angel CTT 33'19" 60 
 23. ESP  GARCIA DAPENA David XGZ 34'48" 58 
 24. ESP  DE LA FUENTE RASILLA David FUJ 36'49" 56 
 25. FRA  CHEREL Mikael FDJ 37'05" 54 
 26. RUS  VORGANOV Eduard XGZ 37'14" 52 
 27. FRA  MONCOUTIE David COF 46'45" 50 
 28. ESP  HERRERO LLORENTE David XGZ 48'07" 48 
 29. ESP  TXURRUKA ANSOLA Amets EUS 52'58" 46 
 30. SLO  VALJAVEC Tadej ALM 53'40" 44 
 31. RUS  KOLOBNEV Alexandr SAX 57'07" 42 
 32. COL  DUQUE Leonardo Fabio COF 58'17" 40 
 33. ESP  ANTON HERNANDEZ Igor EUS 58'20" 38 
 34. NED  TANKINK Bram RAB 59'42" 36 
 35. ESP  CUESTA LOPEZ DE CASTRO Iñigo CTT 1h02'34" 34 
 36. NED  MOERENHOUT Koos RAB 1h03'49" 32 
 37. ITA  CARRARA Matteo VAC 1h05'05" 30 
 38. ESP  GARATE CEPA Juan Manuel RAB 1h06'25" 28 
 39. ESP  MARTINEZ ACEVEDO Serafin XGZ 1h06'31" 27 
 40. ESP  DURAN AROCA Arkaitz FUJ 1h06'44" 26 
 41. ESP  CESAR VELOSO Gustavo XGZ 1h07'51" 25 
 42. ESP  LOPEZ GARCIA David GCE 1h09'28" 24 
 43. GER  KNEES Christian MRM 1h17'16" 23 
 44. NED  WEENING Pieter RAB 1h18'47" 22 
 45. ESP  PALOMARES VILLAPLANA Adrian MCO 1h19'06" 21 
 46. FRA  RIBLON Christophe ALM 1h19'18" 20 
 47. ESP  CALVENTE GORBAS Manuel ACA 1h21'27" 19 
 48. FRA  BONNAIRE Olivier BBO 1h22'24" 18 
 49. FRA  EL FARES Julien COF 1h22'39" 17 
 50. AUS  LLOYD Matthew SIL 1h22'39" 16 
 51. FRA  DI GREGORIO Rémy FDJ 1h23'45" 15 
 52. ESP  MARTINEZ DE ESTEBAN Egoi EUS 1h24'17" 15 
 53. IRL  MARTIN Daniel GRM 1h26'13" 15 
 54. BEL  GILBERT Philippe SIL 1h27'04" 15 
 55. NED  BOOM Lars RAB 1h28'13" 15 
 56. DEN  FUGLSANG Jakob SAX 1h28'24" 15 
 57. FRA  SPRICK Mathieu BBO 1h29'14" 15 
 58. ESP  FERNANDEZ BUSTINZA Bingen COF 1h30'07" 15 
 59. ESP  FLORENCIO CABRE Xavier CTT 1h32'33" 15 
 60. ESP  INTXAUSTI ELORRIAGA Beñat FUJ 1h34'35" 15 
 61. CZE  KREUZIGER Roman LIQ 1h34'53" 15 
 62. ESP  RAMIREZ ABEJA Javier ACA 1h35'08" 15 
 63. FRA  LADAGNOUS Matthieu FDJ 1h35'17" 15 
 64. FRA  TURPIN Ludovic ALM 1h36'42" 15 
 65. FRA  MONIER Damien COF 1h39'22" 15 
 66. ESP  DEL NERO MONTES Jesus FUJ 1h41'03" 15 
 67. ESP  RABUÑAL RIOS Gonzalo XGZ 1h42'14" 15 
 68. DEN  BRESCHEL Matti SAX 1h43'52" 15 
 69. FRA  HINAULT Sébastien ALM 1h46'51" 15 
 70. SUI  ZAUGG Oliver LIQ 1h46'54" 15 
 71. ESP  ISASI FLORES Iñaki EUS 1h51'28" 15 
 72. SWE  KESSIAKOFF Fredrik FUJ 1h51'41" 15 
 73. FRA  DELAGE Mickaël SIL 1h52'52" 15 
 74. EST  TAARAMÄE Rein COF 1h54'01" 15 
 75. ESP  MARTINEZ PEREZ Francisco Jose ACA 1h55'32" 15 
 76. NED  KROON Karsten SAX 1h56'22" 15 
 77. ESP  DOMINGUEZ LEMOS Gustavo XGZ 1h59'47" 15 
 78. ESP  PIEDRA PEREZ Antonio ACA 1h59'54" 15 
 79. ESP  SANCHEZ PIMIENTA Julian MCO 2h01'47" 15 
 80. GBR  MILLAR David GRM 2h03'28" 15 
 81. ESP  ARRIETA LUJAMBIO Jose Luis ALM 2h03'32" 15 
 82. ITA  GASPAROTTO Enrico LAM 2h07'41" 15 
 83. GER  ROELS Dominik MRM 2h08'25" 15 
 84. ITA  BENNATI Daniele LIQ 2h08'34" 15 
 85. BEL  DEVOLDER Stijn QST 2h09'44" 15 
 86. BEL  KAISEN Olivier SIL 2h10'55" 15 
 87. NED  WESTRA Lieuwe VAC 2h11'21" 15 
 88. ESP  PEREZ SANCHEZ Francisco GCE 2h12'03" 15 
 89. FRA  BUFFAZ Mickaël COF 2h12'42" 15 
 90. GER  RUSS Matthias MRM 2h17'39" 15 
 91. FIN  CARLSTRÖM Kjell LIQ 2h17'50" 15 
 92. ESP  PEREZ LEZAUN Alan EUS 2h18'25" 15 
 93. ITA  VELO Marco QST 2h18'26" 15 
 94. AUS  HANSEN Adam THR 2h19'46" 15 
 95. SVK  VELITS Martin MRM 2h20'48" 15 
 96. ESP  HERNANDEZ GUTIERREZ Aitor EUS 2h20'50" 15 
 97. GBR  HAMMOND Roger CTT 2h22'26" 15 
 98. ESP  PEREZ MORENO Ruben EUS 2h22'57" 15 
 99. GER  VOSS Paul MRM 2h27'43" 15 
 100. ESP  ERVITI OLLO Imanol GCE 2h27'53" 15 
 101. NOR  RASCH Gabriel CTT 2h28'38" 15 
 102. SLO  BOZIC Borut VAC 2h28'48" 15 
 103. ESP  REYNES MIMO Vicente THR 2h28'53" 15 
 104. UZB  LAGUTIN Sergey VAC 2h32'05" 15 
 105. FRA  GERARD Arnaud FDJ 2h32'39" 15 
 106. ESP  ROSENDO PRADO Jesus ACA 2h35'43" 15 
 107. GER  GREIPEL André THR 2h36'32" 15 
 108. NOR  ARVESEN Kurt Asle SAX 2h37'38" 15 
 109. FRA  BONNET William BBO 2h38'05" 15 
 110. SUI  SCHÄR Michael AST 2h39'45" 15 
 111. ESP  PEREZ ARRIETA Aitor MCO 2h40'56" 15 
 112. ESP  ZANDIO ECHAIDE Xabier GCE 2h42'38" 15 
 113. BEL  WYNANTS Maarten QST 2h46'18" 15 
 114. ESP  IRIZAR ARANBURU Markel EUS 2h46'43" 15 
 115. ITA  SABATINI Fabio LIQ 2h47'06" 15 
 116. ESP  BENITEZ POMARES Javier MCO 2h51'10" 15 
 117. AUS  SULZBERGER Wesley FDJ 2h51'56" 15 
 118. ESP  RUIZ SANCHEZ Jose ACA 2h51'58" 15 
 119. BEL  ROELANDTS Jürgen SIL 2h52'13" 15 
 120. FRA  ROUX Anthony FDJ 2h53'02" 15 
 121. ESP  PACHECO TORRES Francisco Jose MCO 2h53'17" 15 
 122. GER  SIEBERG Marcel THR 2h53'44" 15 
 123. NZL  HENDERSON Gregory THR 2h55'24" 15 
 124. NED  PRONK Matthé VAC 2h57'16" 15 
 125. BEL  BRANDT Christophe SIL 2h57'50" 15 
 126. ITA  QUINZIATO Manuel LIQ 2h58'07" 15 
 127. FRA  DEMARET Jean-Eudes COF 2h58'10" 15 
 128. ITA  BINDI Emanuele LAM 3h00'24" 15 
 129. NED  LEEZER Tom RAB 3h01'15" 15 
 130. KAZ  BAZAYEV Assan AST 3h06'28" 15 
 131. POL  BODNAR Maciej LIQ 3h08'41" 15 
 132. NZL  DEAN Julian GRM 3h09'57" 15 
 133. ITA  MORI Massimiliano LAM 3h13'53" 15 
 134. CZE  RABON Frantisek THR 3h16'05" 15 
 135. NED  MAASKANT Martijn GRM 3h17'50" 15 
 136. NZL  GUDSELL Timothy FDJ 3h18'41" 15 
 137. ESP  GARCIA ACOSTA Jose Vicente GCE 3h19'05" 15 
 138. NED  MOURIS Jens VAC 3h19'54" 15 
 139. FRA  GAUDIN Damien BBO 3h29'02" 15 



1/11/2014 - Remarks or suggestions? Mail to info@cqranking.com
CQ Ranking - Copyright © 2014, Credits