Ita  Giro d'Italia, General classification 29/05/2016  
  Category: GT2  -  Race Website  
Result All Stages History  


  Rank       Rider   Team   Time   CQ  
 1. ITA  NIBALI Vincenzo AST 86h32'49" 500 
 2. COL  CHAVES RUBIO Jhoan Esteban OBE 52" 375 
 3. ESP  VALVERDE BELMONTE Alejandro MOV 01'17" 315 
 4. NED  KRUIJSWIJK Steven TLJ 01'50" 265 
 5. POL  MAJKA Rafal TNK 04'37" 240 
 6. LUX  JUNGELS Bob EQS 08'31" 215 
 7. COL  URAN URAN Rigoberto CDT 11'47" 190 
 8. CRC  AMADOR BIKKAZAKOVA Andrey MOV 13'21" 165 
 9. COL  ATAPUMA HURTADO Jhon Darwin BMC 14'09" 150 
 10. BLR  SIUTSOU Kanstantsin DDD 16'20" 135 
 11. FRA  DUPONT Hubert ALM 24'33" 120 
 12. DEN  FUGLSANG Jakob AST 24'59" 112 
 13. ITA  VISCONTI Giovanni MOV 31'38" 104 
 14. POR  CARDOSO Andre Fernando Santos Martins CDT 34'12" 96 
 15. BEL  MONFORT Maxime LTS 34'34" 90 
 16. ITA  SCARPONI Michele AST 38'09" 84 
 17. COL  HENAO GOMEZ Sebastian SKY 38'09" 78 
 18. ITA  PIRAZZI Stefano BAR 41'00" 74 
 19. ITA  MONTAGUTI Matteo ALM 43'49" 70 
 20. ITA  POZZOVIVO Domenico ALM 51'49" 66 
 21. ITA  ULISSI Diego LAM 56'59" 62 
 22. ITA  BRAMBILLA Gianluca EQS 57'08" 60 
 23. EST  KANGERT Tanel AST 59'30" 58 
 24. IRL  ROCHE Nicolas SKY 1h04'44" 56 
 25. ESP  NIEVE ITURRALDE Mikel SKY 1h05'22" 54 
 26. AUT  PREIDLER Georg TGA 1h08'05" 52 
 27. ITA  CONTI Valerio LAM 1h18'38" 50 
 28. ESP  ANTON HERNANDEZ Igor DDD 1h22'43" 48 
 29. EST  TAARAMÄE Rein KAT 1h23'22" 46 
 30. RUS  FIRSANOV Sergey GAZ 1h24'38" 44 
 31. ITA  FORMOLO Davide CDT 1h27'19" 42 
 32. RUS  KOCHETKOV Pavel KAT 1h28'35" 40 
 33. KAZ  ZEITS Andrey AST 1h32'53" 38 
 34. USA  DOMBROWSKI Joseph Lloyd CDT 1h32'56" 36 
 35. POL  POLJANSKI Pawel TNK 1h50'37" 34 
 36. RUS  ROVNY Ivan TNK 1h51'10" 32 
 37. ERI  KUDUS Merhawi Gebremedhin DDD 1h54'34" 30 
 38. RUS  SILIN Egor KAT 1h56'08" 28 
 39. AUT  ZOIDL Riccardo TFS 1h57'12" 27 
 40. SUI  WYSS Marcel IAM 2h00'13" 26 
 41. ITA  MOSER Moreno CDT 2h01'27" 25 
 42. ITA  BATTAGLIN Enrico TLJ 2h02'23" 24 
 43. ESP  VERONA QUINTANILLA Carlos EQS 2h05'57" 23 
 44. ITA  CUNEGO Damiano NIP 2h06'37" 22 
 45. RUS  FOLIFOROV Alexander GAZ 2h06'37" 21 
 46. ITA  BOARO Manuele TNK 2h10'55" 20 
 47. ITA  MALACARNE Davide AST 2h13'24" 19 
 48. USA  BROWN Nathan CDT 2h15'18" 18 
 49. ESP  ROJAS GIL Jose Joaquin MOV 2h17'44" 17 
 50. FRA  DOMONT Axel ALM 2h20'53" 16 
 51. SWE  LUDVIGSSON Tobias TGA 2h21'13" 15 
 52. AUT  DENIFL Stefan IAM 2h21'34" 15 
 53. AUS  HOWSON Damien OBE 2h25'44" 15 
 54. FRA  BONNAFOND Guillaume ALM 2h32'28" 15 
 55. ESP  TXURRUKA ANSOLA Amets OBE 2h39'42" 15 
 56. ESP  PLAZA MOLINA Ruben OBE 2h40'39" 15 
 57. ITA  BUSATO Matteo WIL 2h43'03" 15 
 58. SLO  ROGLIC Primoz TLJ 2h43'25" 15 
 59. ESP  HERNANDEZ BLAZQUEZ Jesus TNK 2h44'44" 15 
 60. SUI  KÜNG Stefan BMC 2h52'25" 15 
 61. NED  TANKINK Bram TLJ 2h55'43" 15 
 62. ESP  HERRADA LOPEZ Jose MOV 3h03'04" 15 
 63. ITA  MORI Manuele LAM 3h03'47" 15 
 64. LUX  DIDIER Laurent TFS 3h07'17" 15 
 65. KAZ  KOZHATAYEV Bakhtiyar AST 3h08'06" 15 
 66. GER  KNEES Christian SKY 3h09'06" 15 
 67. AUS  CLARKE Simon CDT 3h13'04" 15 
 68. AUS  HANSEN Adam LTS 3h13'19" 15 
 69. ESP  LOPEZ GARCIA David SKY 3h18'34" 15 
 70. BEL  SERRY Pieter EQS 3h19'25" 15 
 71. USA  BOSWELL Ian SKY 3h19'42" 15 
 72. CAN  HOULE Hugo ALM 3h20'38" 15 
 73. RUS  KOLOBNEV Alexandr GAZ 3h20'39" 15 
 74. ITA  TRENTIN Matteo EQS 3h21'00" 15 
 75. RUS  PETROV Evgeni TNK 3h21'36" 15 
 76. ITA  SENNI Manuel BMC 3h22'42" 15 
 77. ITA  PETILLI Simone LAM 3h23'08" 15 
 78. USA  HAGA Chad TGA 3h25'49" 15 
 79. RSA  VAN ZYL Johann DDD 3h28'27" 15 
 80. AUS  SUTHERLAND Rory MOV 3h28'47" 15 
 81. ITA  BISOLTI Alessandro NIP 3h29'23" 15 
 82. ITA  CAPECCHI Eros AST 3h29'48" 15 
 83. NOR  LAENGEN Vegard Stake IAM 3h30'44" 15 
 84. ITA  MODOLO Sacha LAM 3h31'30" 15 
 85. USA  ROSSKOPF Joey BMC 3h31'50" 15 
 86. ITA  BETTIOL Alberto CDT 3h33'33" 15 
 87. GER  ARNDT Nikias TGA 3h34'14" 15 
 88. AUS  MCCARTHY Jay TNK 3h35'37" 15 
 89. COL  MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe WIL 3h36'41" 15 
 90. RUS  BRUTT Pavel TNK 3h38'02" 15 
 91. FRA  VAUGRENARD Benoît FDJ 3h40'01" 15 
 92. BEL  VANENDERT Jelle LTS 3h42'29" 15 
 93. ITA  SBARAGLI Kristian DDD 3h44'49" 15 
 94. ITA  DE MARCHI Alessandro BMC 3h44'56" 15 
 95. ITA  COLBRELLI Sonny BAR 3h48'07" 15 
 96. BEL  WELLENS Tim LTS 3h48'24" 15 
 97. BLR  KOSHEVOY Ilia LAM 3h48'40" 15 
 98. SLO  MOHORIC Matej LAM 3h48'14" 15 
 99. AUS  HAUSSLER Heinrich IAM 3h48'24" 15 
 100. RUS  VOROBYEV Anton KAT 3h50'10" 15 
 101. RSA  VENTER Jaco DDD 3h51'01" 15 
 102. NED  KEIZER Martijn TLJ 3h52'57" 15 
 103. ESP  RODRIGUEZ MARTIN Cristian WIL 3h53'15" 15 
 104. RUS  SAVITSKY Ivan GAZ 3h54'08" 15 
 105. ITA  ALAFACI Eugenio TFS 3h56'18" 15 
 106. RUS  RYBALKIN Aleksey GAZ 3h58'12" 15 
 107. ITA  TOSATTO Matteo TNK 3h58'47" 15 
 108. BEL  DE BIE Sean LTS 3h58'53" 15 
 109. ITA  BONGIORNO Francesco Manuel BAR 3h59'07" 15 
 110. ITA  NIZZOLO Giacomo TFS 4h03'51" 15 
 111. ITA  OSS Daniel BMC 4h06'35" 15 
 112. ESP  AMEZQUETA MORENO Julen WIL 4h07'22" 15 
 113. GER  SÜTTERLIN Jasha MOV 4h07'36" 15 
 114. NED  CASTELIJNS Twan TLJ 4h08'24" 15 
 115. ITA  POZZATO Filippo WIL 4h08'54" 15 
 116. RUS  BELKOV Maxim KAT 4h10'44" 15 
 117. ITA  QUINZIATO Manuel BMC 4h11'33" 15 
 118. ITA  ZILIOLI Gianfranco NIP 4h12'52" 15 
 119. ITA  MAESTRI Mirco BAR 4h14'10" 15 
 120. NED  VAN EMDEN Jos TLJ 4h15'24" 15 
 121. NED  TIMMER Albert TGA 4h16'19" 15 
 122. LTU  NAVARDAUSKAS Ramunas CDT 4h16'34" 15 
 123. RUS  KUZNETSOV Vyacheslav KAT 4h18'19" 15 
 124. NED  TJALLINGII Maarten TLJ 4h18'19" 15 
 125. NZL  BEWLEY Sam OBE 4h19'37" 15 
 126. NED  LIGTHART Pim LTS 4h19'46" 15 
 127. RUS  SOLOMENNIKOV Andrey GAZ 4h20'08" 15 
 128. RUS  SEROV Alexander GAZ 4h21'37" 15 
 129. ITA  COLEDAN Marco TFS 4h22'05" 15 
 130. ALB  ZHUPA Eugert WIL 4h23'15" 15 
 131. ITA  SIMION Paolo BAR 4h23'26" 15 
 132. ITA  FERRARI Roberto LAM 4h28'08" 15 
 133. FRA  LE GAC Olivier FDJ 4h29'26" 15 
 134. LTU  KONOVALOVAS Ignatas FDJ 4h31'38" 15 
 135. SLO  BOLE Grega NIP 4h32'04" 15 
 136. FRA  COURTEILLE Arnaud FDJ 4h33'09" 15 
 137. GER  KLUGE Roger IAM 4h33'28" 15 
 138. POL  WISNIOWSKI Lukasz EQS 4h35'16" 15 
 139. ITA  BOEM Nicola BAR 4h35'56" 15 
 140. GER  ZABEL Rick BMC 4h36'19" 15 
 141. ITA  ANDREETTA Simone BAR 4h36'25" 15 
 142. RUS  OVECHKIN Artem GAZ 4h36'45" 15 
 143. NED  STAMSNIJDER Tom TGA 4h38'30" 15 
 144. RSA  JIM Songezo DDD 4h40'38" 15 
 145. RUS  PORSEV Alexander KAT 4h41'38" 15 
 146. CAN  TUFT Svein OBE 4h43'04" 15 
 147. FRA  KADRI Blel ALM 4h43'48" 15 
 148. FRA  DELAGE Mickaël FDJ 4h45'40" 15 
 149. RSA  THOMSON Jay Robert DDD 4h47'03" 15 
 150. AUS  HEPBURN Michael OBE 4h47'59" 15 
 151. JPN  YAMAMOTO Genki NIP 4h49'05" 15 
 152. BRA  FISCHER Murilo Antonio FDJ 4h49'59" 15 
 153. ROU  GROSU Eduard-Michael NIP 4h53'53" 15 
 154. CHN  JI Cheng TGA 5h03'42" 15 
 155. ITA  STACCHIOTTI Riccardo NIP 5h08'00" 15 
 156. AUS  BOBRIDGE Jack TFS 5h08'51" 15 



17/11/2018 - Remarks or suggestions? Mail to info@cqranking.com
CQ Ranking - Copyright © 2018, Credits