Fra  Critérium du Dauphiné, General classification 14/06/2015  
  Category: 2.WT1  
Result All Stages History  


  Rank       Rider   Team   Time   CQ  
 1. GBR  FROOME Chris SKY 30h59'02" 260 
 2. USA  VAN GARDEREN Tejay BMC 10" 195 
 3. POR  COSTA Rui Alberto Faria LAM 01'16" 162 
 4. ESP  INTXAUSTI ELORRIAGA Beñat MOV 01'21" 136 
 5. GBR  YATES Simon OGE 01'33" 120 
 6. FRA  BARDET Romain ALM 02'05" 110 
 7. IRL  MARTIN Daniel TCG 02'52" 100 
 8. ESP  RODRIGUEZ OLIVER Joaquim KAT 03'06" 90 
 9. ESP  VALVERDE BELMONTE Alejandro MOV 03'12" 80 
 10. USA  TALANSKY Andrew TCG 04'17" 70 
 11. ESP  VALLS FERRI Rafael LAM 04'20" 60 
 12. ITA  NIBALI Vincenzo AST 04'32" 54 
 13. ESP  DE LA CRUZ MELGAREJO David EQS 05'24" 48 
 14. CRO  KISERLOVSKI Robert TCS 06'43" 42 
 15. BEL  DE CLERCQ Bart LTS 09'51" 38 
 16. ESP  NAVARRO GARCIA Daniel COF 10'32" 34 
 17. ESP  CASTROVIEJO NICOLAS Jonathan MOV 11'22" 30 
 18. ESP  PLAZA MOLINA Ruben LAM 20'14" 26 
 19. ESP  IZAGIRRE INSAUSTI Gorka MOV 20'49" 23 
 20. GBR  YATES Adam OGE 25'30" 20 
 21. DEN  SØRENSEN Chris Anker TCS 27'24" 18 
 22. NED  KELDERMAN Wilco TLJ 28'40" 16 
 23. GER  VOSS Paul BOA 29'44" 14 
 24. FRA  GADRET John MOV 31'08" 12 
 25. FRA  ROLLAND Pierre EUC 38'23" 11 
 26. BEL  BENOOT Tiesj LTS 38'54" 10 
 27. ITA  SCARPONI Michele AST 39'13" 9 
 28. POL  POLJANSKI Pawel TCS 40'57" 8 
 29. FRA  VUILLERMOZ Alexis ALM 41'18" 7 
 30. FRA  GALLOPIN Tony LTS 41'20" 6 
 31. FRA  PERAUD Jean-Christophe ALM 41'21" 5 
 32. GER  BUCHMANN Emanuel BOA 44'06" 5 
 33. CAN  MEIER Christian OGE 44'10" 5 
 34. AUS  DENNIS Rohan BMC 45'46" 5 
 35. COL  SERPA PEREZ Jose Rodolfo LAM 46'15" 5 
 36. POR  PIRES Bruno Manuel Silva TCS 49'01" 5 
 37. IRL  ROCHE Nicolas SKY 50'09" 5 
 38. SUI  WYSS Marcel IAM 50'13" 5 
 39. NED  POELS Wout SKY 50'27" 5 
 40. EST  TAARAMÄE Rein AST 50'37" 5 
 41. POR  MACHADO Tiago Jose Pinto KAT 50'42" 5 
 42. ESP  ZUBELDIA AGIRRE Haimar TFR 50'43" 5 
 43. IRL  DEIGNAN Philip SKY 52'35" 5 
 44. FRA  COURTEILLE Arnaud FDJ 52'47" 5 
 45. FRA  CHEREL Mikael ALM 52'56" 5 
 46. NZL  BENNETT George TLJ 54'59" 5 
 47. GBR  CUMMINGS Stephen MTN 55'04" 5 
 48. NED  WESTRA Lieuwe AST 55'13" 5 
 49. ESP  SANCHEZ GONZALEZ Samuel BMC 56'03" 5 
 50. LUX  GASTAUER Ben ALM 56'23" 5 
 51. POR  MENDES Jose Joao Pimenta Costa BOA 56'59" 5 
 52. RSA  MEINTJES Louis MTN 59'16" 5 
 53. NED  CLEMENT Stef IAM 59'23" 5 
 54. ESP  MATE MARDONES Luis Angel COF 1h00'48" 5 
 55. AUS  GERRANS Simon OGE 1h01'50" 5 
 56. ITA  SALERNO Cristiano BOA 1h03'00" 5 
 57. GBR  KENNAUGH Peter SKY 1h03'01" 5 
 58. AUT  ZOIDL Riccardo TFR 1h03'36" 5 
 59. UKR  GRIVKO Andriy AST 1h04'20" 5 
 60. NED  MOLLEMA Bauke TFR 1h04'52" 5 
 61. COL  BELTRAN SUAREZ Edward Alexander TCS 1h05'34" 5 
 62. BEL  PAUWELS Serge MTN 1h07'52" 5 
 63. FRA  SICARD Romain EUC 1h08'30" 5 
 64. BEL  TEUNS Dylan BMC 1h10'30" 5 
 65. ITA  CARUSO Giampaolo KAT 1h11'28" 5 
 66. AUS  MCCARTHY Jay TCS 1h11'48" 5 
 67. FRA  GAUTIER Cyril EUC 1h12'55" 5 
 68. SUI  HOLLENSTEIN Reto IAM 1h13'03" 5 
 69. USA  CRADDOCK Lawson TGA 1h14'26" 5 
 70. ESP  LOSADA ALGUACIL Alberto KAT 1h14'58" 5 
 71. POL  HUZARSKI Bartosz BOA 1h15'30" 5 
 72. COL  PANTANO GOMEZ Jarlinson IAM 1h15'38" 5 
 73. FRA  ELISSONDE Kenny FDJ 1h17'23" 5 
 74. CZE  BARTA Jan BOA 1h19'16" 5 
 75. ITA  SANTAROMITA Ivan OGE 1h20'49" 5 
 76. SLO  KOREN Kristijan TCG 1h22'47" 5 
 77. FRA  SIMON Julien COF 1h23'32" 5 
 78. RUS  PETROV Evgeny TCS 1h25'03" 5 
 79. AUS  HAAS Nathan TCG 1h25'10" 5 
 80. BEL  VANSUMMEREN Johan ALM 1h25'12" 5 
 81. NOR  BOASSON HAGEN Edvald MTN 1h25'28" 5 
 82. USA  BUSCHE Matthew TFR 1h25'49" 5 
 83. FRA  BOUHANNI Nacer COF 1h26'06" 5 
 84. NED  TANKINK Bram TLJ 1h26'22" 5 
 85. ERI  TEKLEHAIMANOT Daniel Girmazion MTN 1h27'19" 5 
 86. SUI  SCHÄR Michael BMC 1h27'37" 5 
 87. NED  LIGTHART Pim LTS 1h28'11" 5 
 88. RSA  JANSE VAN RENSBURG Jacques MTN 1h28'28" 5 
 89. USA  BOSWELL Ian SKY 1h28'33" 5 
 90. FRA  EDET Nicolas COF 1h29'36" 5 
 91. FRA  QUEMENEUR Perrig EUC 1h29'43" 5 
 92. BEL  KEUKELEIRE Jens OGE 1h30'36" 5 
 93. POR  OLIVEIRA Nelson Filipe Santos Simoes LAM 1h31'14" 5 
 94. USA  HAGA Chad TGA 1h31'17" 5 
 95. AUS  SUTHERLAND Rory MOV 1h31'53" 5 
 96. NED  KEIZER Martijn TLJ 1h32'43" 5 
 97. AUS  TANNER David IAM 1h33'42" 5 
 98. FRA  VOECKLER Thomas EUC 1h34'25" 5 
 99. GBR  STANNARD Ian SKY 1h34'29" 5 
 100. FRA  VAUGRENARD Benoît FDJ 1h37'13" 5 
 101. ITA  BONO Matteo LAM 1h38'00" 5 
 102. ITA  QUINZIATO Manuel BMC 1h40'35" 5 
 103. RUS  TSATEVICH Aleksey KAT 1h42'43" 5 
 104. AUS  HOWSON Damien OGE 1h43'29" 5 
 105. BEL  VAN DER SANDE Tosh LTS 1h43'35" 5 
 106. ESP  IRIZAR ARANBURU Markel TFR 1h43'42" 5 
 107. RSA  JANSE VAN RENSBURG Reinardt MTN 1h44'21" 5 
 108. SWE  LUDVIGSSON Tobias TGA 1h44'26" 5 
 109. DEN  CORT NIELSEN Magnus OGE 1h44'36" 5 
 110. USA  ROSSKOPF Joey BMC 1h45'29" 5 
 111. ITA  OSS Daniel BMC 1h46'03" 5 
 112. FRA  NAULEAU Bryan EUC 1h47'39" 5 
 113. NED  BOOM Lars AST 1h48'11" 5 
 114. NED  VAN EMDEN Jos TLJ 1h48'36" 5 
 115. LTU  NAVARDAUSKAS Ramunas TCG 1h51'26" 5 
 116. LAT  SMUKULIS Gatis KAT 1h52'54" 5 
 117. ESP  VICIOSO ARCOS Angel KAT 1h53'04" 5 
 118. ITA  VANOTTI Alessandro AST 1h53'05" 5 
 119. NED  VAN WINDEN Dennis TLJ 1h53'54" 5 
 120. JPN  BEPPU Fumiyuki TFR 1h54'02" 5 
 121. FRA  SOUPE Geoffrey COF 1h55'31" 5 
 122. FRA  GUILLEMOIS Romain EUC 1h55'36" 5 
 123. FRA  LAPORTE Christophe COF 1h57'19" 5 
 124. KAZ  GRUZDEV Dmitriy AST 1h58'58" 5 
 125. USA  FARRAR Tyler MTN 2h00'37" 5 
 126. BEL  WYNANTS Maarten TLJ 2h01'10" 5 
 127. NED  LANGEVELD Sebastian TCG 2h01'47" 5 
 128. FRA  DELAGE Mickaël FDJ 2h01'50" 5 
 129. NED  TIMMER Albert TGA 2h02'24" 5 
 130. RUS  ISAYCHEV Vladimir KAT 2h02'47" 5 
 131. FRA  SENECHAL Florian COF 2h03'59" 5 
 132. NZL  BAUER Jack TCG 2h06'10" 5 
 133. NED  VAN BAARLE Dylan TCG 2h06'47" 5 



20/10/2019 - Remarks or suggestions? Mail to info@cqranking.com
CQ Ranking - Copyright © 2019, Credits