Ita  Giro d'Italia, General classification 2/06/2019  
  Category: GT2  -  Race Website  
Result All Stages History  


  Rank       Rider   Team   Time   CQ  
 1. ECU  CARAPAZ MONTENEGRO Richard Antonio MOV 90h01'47" 500 
 2. ITA  NIBALI Vincenzo TBM 01'05" 375 
 3. SLO  ROGLIC Primoz TJV 02'30" 315 
 4. ESP  LANDA MEANA Mikel MOV 02'38" 265 
 5. NED  MOLLEMA Bauke TFS 05'43" 240 
 6. POL  MAJKA Rafal BOH 06'56" 215 
 7. COL  LOPEZ MORENO Miguel Angel AST 07'26" 190 
 8. GBR  YATES Simon MTS 07'49" 165 
 9. RUS  SIVAKOV Pavel INS 08'56" 150 
 10. RUS  ZAKARIN Ilnur TKA 12'14" 135 
 11. GBR  CARTHY Hugh EF1 16'36" 120 
 12. USA  DOMBROWSKI Joseph Lloyd EF1 20'12" 112 
 13. FRA  MADOUAS Valentin GFC 21'58" 104 
 14. ITA  FORMOLO Davide BOH 22'38" 96 
 15. SLO  POLANC Jan UAD 22'38" 90 
 16. ITA  CICCONE Giulio TFS 27'19" 84 
 17. ESP  NIEVE ITURRALDE Mikel MTS 27'46" 78 
 18. EST  KANGERT Tanel EF1 30'11" 74 
 19. ITA  POZZOVIVO Domenico TBM 33'40" 70 
 20. ITA  MASNADA Fausto ANS 34'52" 66 
 21. ESP  DE LA PARTE GONZALEZ Victor CPT 39'51" 62 
 22. IRL  DUNBAR Eddie INS 42'26" 60 
 23. ITA  CARUSO Damiano TBM 49'06" 58 
 24. COL  HENAO GOMEZ Sebastian INS 58'45" 56 
 25. AUS  HAMILTON Lucas MTS 1h04'31" 54 
 26. KAZ  ZEITS Andrey AST 1h05'28" 52 
 27. CZE  HIRT Jan AST 1h05'38" 50 
 28. ITA  CATTANEO Mattia ANS 1h09'11" 48 
 29. FRA  VUILLERMOZ Alexis ALM 1h12'04" 46 
 30. FRA  BIDARD François ALM 1h16'55" 44 
 31. ESP  BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello AST 1h17'41" 42 
 32. AUS  O'CONNOR Ben TDD 1h17'49" 40 
 33. LUX  JUNGELS Bob DQT 1h22'57" 38 
 34. AUS  HAMILTON Chris SUN 1h24'02" 36 
 35. AUS  HINDLEY Jai SUN 1h28'09" 34 
 36. ESP  IZAGIRRE INSAUSTI Ion AST 1h28'25" 32 
 37. ITA  CAPECCHI Eros DQT 1h32'21" 30 
 38. BEL  SERRY Pieter DQT 1h32'54" 28 
 39. CRC  AMADOR BIKKAZAKOVA Andrey MOV 1h33'00" 27 
 40. COL  CHAVES RUBIO Jhoan Esteban MTS 1h33'12" 26 
 41. NED  BOUWMAN Koen TJV 1h36'40" 25 
 42. ITA  ULISSI Diego UAD 1h38'34" 24 
 43. BEL  BAKELANTS Jan SUN 1h49'34" 23 
 44. COL  SOSA CUERVO Ivan Ramiro INS 1h54'16" 22 
 45. ERI  GEBREIGZABHIER Amanuel Werkilul TDD 1h54'33" 21 
 46. ESP  PEDRERO LOPEZ Antonio MOV 1h56'03" 20 
 47. FRA  DUPONT Hubert ALM 1h56'44" 19 
 48. ITA  CATALDO Dario AST 1h57'41" 18 
 49. ITA  BRAMBILLA Gianluca TFS 1h59'02" 17 
 50. ESP  ROJAS GIL Jose Joaquin MOV 2h03'31" 16 
 51. BEL  DE GENDT Thomas LTS 2h06'26" 15 
 52. USA  WARBASSE Larry ALM 2h07'02" 15 
 53. ITA  MONTAGUTI Matteo ANS 2h07'24" 15 
 54. POR  ANTUNES Amaro Manuel Reposo CPT 2h09'51" 15 
 55. ITA  VENDRAME Andrea ANS 2h12'22" 15 
 56. USA  KUSS Sepp TJV 2h15'24" 15 
 57. ITA  CARBONI Giovanni BRD 2h18'35" 15 
 58. ITA  GAVAZZI Francesco ANS 2h20'33" 15 
 59. ITA  SENNI Manuel BRD 2h20'43" 15 
 60. ITA  VILLELLA Davide AST 2h27'26" 15 
 61. FRA  PETERS Nans ALM 2h31'42" 15 
 62. AUS  MCCARTHY Jay BOH 2h40'04" 15 
 63. ITA  CONCI Nicola TFS 2h41'00" 15 
 64. BEL  VAN DER SANDE Tosh LTS 2h41'58" 15 
 65. NED  TOLHOEK Antwan TJV 2h43'16" 15 
 66. ITA  BATTAGLIN Enrico TKA 2h44'14" 15 
 67. USA  BROWN Nathan EF1 2h44'52" 15 
 68. AUS  HANSEN Adam LTS 2h46'43" 15 
 69. ITA  GASPAROTTO Enrico TDD 2h50'28" 15 
 70. DEN  JUUL JENSEN Christopher MTS 2h50'33" 15 
 71. ESP  PLAZA MOLINA Ruben ICA 2h55'14" 15 
 72. COL  FLOREZ LOPEZ Miguel Eduardo ANS 2h57'12" 15 
 73. POL  OWSIAN Lukasz CPT 3h00'02" 15 
 74. ITA  BENEDETTI Cesare BOH 3h03'12" 15 
 75. GER  MARTENS Paul TJV 3h03'30" 15 
 76. ITA  NIBALI Antonio TBM 3h04'26" 15 
 77. AUS  DURBRIDGE Luke MTS 3h09'24" 15 
 78. ITA  SBARAGLI Kristian ICA 3h06'36" 15 
 79. LUX  GASTAUER Ben ALM 3h09'32" 15 
 80. ECU  NARVAEZ PRADO Jhonatan Manuel INS 3h10'04" 15 
 81. ITA  FRAPPORTI Marco ANS 3h14'04" 15 
 82. SWE  LUDVIGSSON Tobias GFC 3h15'57" 15 
 83. SUI  WYSS Danilo TDD 3h18'24" 15 
 84. ITA  COVILI Luca BRD 3h20'58" 15 
 85. ITA  ROTA Lorenzo BRD 3h25'08" 15 
 86. ITA  PUCCIO Salvatore INS 3h25'43" 15 
 87. ESP  VENTOSO ALBERDI Francisco Jose CPT 3h28'10" 15 
 88. ESP  CARRETERO MILLAN Hector MOV 3h33'45" 15 
 89. POL  POLJANSKI Pawel BOH 3h35'14" 15 
 90. ITA  BOARO Manuele AST 3h35'32" 15 
 91. RSA  GIBBONS Ryan TDD 3h39'32" 15 
 92. ITA  SABATINI Fabio DQT 3h43'50" 15 
 93. ITA  AGNOLI Valerio TBM 3h52'52" 15 
 94. SUI  HOLLENSTEIN Reto TKA 3h53'05" 15 
 95. NZL  BAUER Jack MTS 3h53'07" 15 
 96. GER  KNEES Christian INS 3h54'54" 15 
 97. AUT  GOGL Michael TFS 3h58'26" 15 
 98. ITA  GAROSIO Andrea TBM 4h00'28" 15 
 99. ITA  MARCATO Marco UAD 4h06'17" 15 
 100. LAT  NEILANDS Krists ICA 4h06'28" 15 
 101. DEN  HONORE Mikkel Frølich DQT 4h07'49" 15 
 102. ITA  SANTAROMITA Ivan NIP 4h08'19" 15 
 103. ITA  MAESTRI Mirco BRD 4h11'52" 15 
 104. NED  VAN EMDEN Jos TJV 4h13'34" 15 
 105. USA  HAGA Chad SUN 4h13'46" 15 
 106. USA  BENNETT Sean EF1 4h17'00" 15 
 107. ITA  CANOLA Marco NIP 4h18'19" 15 
 108. ECU  CAICEDO CEPEDA Jonathan Klever EF1 4h18'35" 15 
 109. ITA  BELLETTI Manuel ANS 4h20'44" 15 
 110. SLO  BOLE Grega TBM 4h22'27" 15 
 111. BEL  CAMPENAERTS Victor LTS 4h25'03" 15 
 112. FRA  LE GAC Olivier GFC 4h27'17" 15 
 113. ISR  NIV Guy ICA 4h29'11" 15 
 114. GER  SCHWARZMANN Michael BOH 4h29'32" 15 
 115. CZE  CERNY Josef CPT 4h31'48" 15 
 116. AUT  HALLER Marco TKA 4h31'59" 15 
 117. BEL  BIERMANS Jenthe TKA 4h35'35" 15 
 118. GBR  DAVIES Scott TDD 4h44'40" 15 
 119. NED  LEEZER Tom TJV 4h51'26" 15 
 120. GER  SÜTTERLIN Jasha MOV 4h53'09" 15 
 121. RUS  STRAKHOV Dmitry TKA 4h56'00" 15 
 122. GER  ACKERMANN Pascal BOH 4h56'45" 15 
 123. FRA  DEMARE Arnaud GFC 4h56'59" 15 
 124. GER  DENZ Nico ALM 4h58'12" 15 
 125. CAN  BOIVIN Guillaume ICA 4h58'58" 15 
 126. ESP  MAS BONET Lluis Guillermo MOV 5h00'44" 15 
 127. GER  SELIG Rüdiger BOH 5h02'30" 15 
 128. ERI  ANDEMESKEL Awet Gebremedhin ICA 5h06'26" 15 
 129. POL  GRADEK Kamil CPT 5h07'15" 15 
 130. ITA  CIMOLAI Davide ICA 5h08'52" 15 
 131. ITA  CONSONNI Simone UAD 5h09'31" 15 
 132. ITA  GUARNIERI Jacopo GFC 5h16'07" 15 
 133. NED  SINKELDAM Ramon GFC 5h21'10" 15 
 134. ESP  LOBATO DEL VALLE Juan Jose NIP 5h26'51" 15 
 135. IRL  DUNNE Conor ICA 5h26'52" 15 
 136. ESP  IRIZAR ARANBURU Markel TFS 5h28'23" 15 
 137. ITA  CIMA Damiano NIP 5h29'19" 15 
 138. AUS  SCOTSON Miles GFC 5h33'49" 15 
 139. SUI  BOHLI Tom UAD 5h34'50" 15 
 140. ITA  SIMION Paolo BRD 5h35'22" 15 
 141. AUS  CLARKE William TFS 6h00'17" 15 
 142. JPN  HATSUYAMA Sho NIP 6h05'56" 15 



21/08/2019 - Remarks or suggestions? Mail to info@cqranking.com
CQ Ranking - Copyright © 2019, Credits