Fra  Tour de France, General classification 29/07/2018  
  Category: GT1  -  Race Website  
Result All Stages History  


  Rank       Rider   Team   Time   CQ  
 1. GBR  THOMAS Geraint SKY 83h17'13" 600 
 2. NED  DUMOULIN Tom SUN 01'51" 450 
 3. GBR  FROOME Chris SKY 02'24" 380 
 4. SLO  ROGLIC Primoz TLJ 03'22" 320 
 5. NED  KRUIJSWIJK Steven TLJ 06'08" 290 
 6. FRA  BARDET Romain ALM 06'57" 260 
 7. ESP  LANDA MEANA Mikel MOV 07'37" 230 
 8. IRL  MARTIN Daniel UAD 09'05" 200 
 9. RUS  ZAKARIN Ilnur TKA 12'37" 180 
 10. COL  QUINTANA ROJAS Nairo Alexander MOV 14'18" 160 
 11. LUX  JUNGELS Bob QST 16'32" 140 
 12. DEN  FUGLSANG Jakob AST 19'46" 130 
 13. FRA  LATOUR Pierre ALM 22'13" 120 
 14. ESP  VALVERDE BELMONTE Alejandro MOV 27'26" 110 
 15. COL  BERNAL GOMEZ Egan Arley SKY 27'52" 100 
 16. EST  KANGERT Tanel AST 34'52" 94 
 17. FRA  BARGUIL Warren FST 37'06" 88 
 18. ITA  POZZOVIVO Domenico TBM 39'08" 82 
 19. POL  MAJKA Rafal BOH 39'57" 77 
 20. ITA  CARUSO Damiano BMC 42'31" 72 
 21. FRA  MARTIN Guillaume WGG 44'18" 67 
 22. ESP  IZAGIRRE INSAUSTI Ion TBM 46'36" 65 
 23. ESP  NIEVE ITURRALDE Mikel MTS 49'19" 63 
 24. ESP  IZAGIRRE INSAUSTI Gorka TBM 50'02" 61 
 25. GER  GESCHKE Simon SUN 50'15" 59 
 26. NED  MOLLEMA Bauke TFS 1h06'33" 57 
 27. FRA  ROLLAND Pierre EFD 1h09'09" 55 
 28. BEL  VAN AVERMAET Greg BMC 1h10'14" 53 
 29. GBR  YATES Adam MTS 1h17'35" 51 
 30. FRA  CALMEJANE Lilian TDE 1h18'09" 49 
 31. NED  GESINK Robert TLJ 1h21'13" 47 
 32. USA  VAN GARDEREN Tejay BMC 1h23'05" 45 
 33. FRA  ALAPHILIPPE Julian QST 1h28'08" 43 
 34. FRA  GAUDU David GFC 1h30'01" 41 
 35. FRA  BERNARD Julien TFS 1h34'12" 39 
 36. COL  MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe EFD 1h38'38" 37 
 37. NED  TOLHOEK Antwan TLJ 1h39'01" 35 
 38. FRA  MOLARD Rudy GFC 1h47'36" 33 
 39. FRA  CHAVANEL Sylvain TDE 1h47'47" 32 
 40. CRO  DURASEK Kristijan UAD 1h48'06" 31 
 41. FRA  VICHOT Arthur GFC 1h51'19" 30 
 42. FRA  BOUET Maxime FST 1h58'08" 29 
 43. FRA  EDET Nicolas COF 1h58'54" 28 
 44. DEN  VALGREN ANDERSEN Michael AST 1h59'20" 27 
 45. ESP  NAVARRO GARCIA Daniel COF 2h00'32" 26 
 46. RSA  IMPEY Daryl MTS 2h00'53" 25 
 47. ESP  HERRADA LOPEZ Jesus COF 2h01'52" 24 
 48. FRA  MOINARD Amaël FST 2h03'20" 23 
 49. POL  KWIATKOWSKI Michal SKY 2h05'29" 22 
 50. CRC  AMADOR BIKKAZAKOVA Andrey MOV 2h05'38" 21 
 51. NED  TEN DAM Laurens SUN 2h06'22" 20 
 52. DEN  ANDERSEN Søren Kragh SUN 2h06'23" 20 
 53. SUI  KÜNG Stefan BMC 2h07'14" 20 
 54. BEL  DEGAND Thomas WGG 2h09'54" 20 
 55. SUI  FRANK Mathias ALM 2h10'29" 20 
 56. DEN  HANSEN Jesper AST 2h10'33" 20 
 57. ESP  FRAILE MATARRANZ Omar AST 2h10'59" 20 
 58. NED  POELS Wout SKY 2h13'23" 20 
 59. NED  SLAGTER Tom-Jelte DDD 2h13'58" 20 
 60. ITA  PELLIZOTTI Franco TBM 2h17'32" 20 
 61. RUS  KOCHETKOV Pavel TKA 2h17'52" 20 
 62. ESP  SOLER GIMENEZ Marc MOV 2h18'51" 20 
 63. BEL  STUYVEN Jasper TFS 2h20'24" 20 
 64. NED  MINNAARD Marco WGG 2h20'31" 20 
 65. BEL  DE GENDT Thomas LTS 2h24'41" 20 
 66. BEL  NAESEN Oliver ALM 2h29'36" 20 
 67. GER  ARNDT Nikias SUN 2h32'02" 20 
 68. DEN  CORT NIELSEN Magnus AST 2h32'26" 20 
 69. COL  ATAPUMA HURTADO Jhon Darwin UAD 2h35'47" 20 
 70. ESP  CASTROVIEJO NICOLAS Jonathan SKY 2h36'06" 20 
 71. SVK  SAGAN Peter BOH 2h38'08" 20 
 72. USA  HAGA Chad SUN 2h39'40" 20 
 73. FRA  SICARD Romain TDE 2h42'53" 20 
 74. SWE  LUDVIGSSON Tobias GFC 2h45'40" 20 
 75. BEL  VERMOTE Julien DDD 2h45'57" 20 
 76. AUT  MÜHLBERGER Gregor BOH 2h46'13" 20 
 77. ESP  ERVITI OLLO Imanol MOV 2h47'46" 20 
 78. NED  DE KORT Koen TFS 2h48'29" 20 
 79. USA  BOSWELL Ian TKA 2h51'47" 20 
 80. BEL  LAMPAERT Yves QST 2h52'37" 20 
 81. GER  MARTENS Paul TLJ 2h52'46" 20 
 82. LAT  SKUJINS Toms TFS 2h53'41" 20 
 83. SUI  DILLIER Silvan ALM 2h55'15" 20 
 84. NOR  BOASSON HAGEN Edvald DDD 2h57'00" 20 
 85. FRA  PEREZ Anthony COF 2h58'56" 20 
 86. FRA  GESBERT Elie FST 3h00'48" 20 
 87. GER  POLITT Nils TKA 3h00'54" 20 
 88. BEL  THEUNS Edward SUN 3h02'15" 20 
 89. FRA  BOUDAT Thomas TDE 3h04'07" 20 
 90. SUI  SCHÄR Michael BMC 3h04'14" 20 
 91. FRA  OFFREDO Yoann WGG 3h04'27" 20 
 92. GER  BURGHARDT Marcus BOH 3h04'48" 20 
 93. FRA  COUSIN Jérôme TDE 3h05'34" 20 
 94. POL  POLJANSKI Pawel BOH 3h07'14" 20 
 95. ITA  PASQUALON Andrea WGG 3h09'34" 20 
 96. FRA  LEDANOIS Kévin FST 3h11'55" 20 
 97. NZL  SMITH Dion WGG 3h12'24" 20 
 98. FRA  PICHON Laurent FST 3h12'46" 20 
 99. FRA  VACHON Florian FST 3h13'47" 20 
 100. AUS  CLARKE Simon EFD 3h15'40" 20 
 101. FRA  SIMON Julien COF 3h15'55" 20 
 102. SLO  KOREN Kristijan TBM 3h16'54" 20 
 103. POL  MARCZYNSKI Tomasz LTS 3h19'10" 20 
 104. ITA  BENNATI Daniele MOV 3h19'22" 20 
 105. FRA  HARDY Romain FST 3h19'49" 20 
 106. AUS  SUTHERLAND Rory UAD 3h21'22" 20 
 107. AUS  GERRANS Simon BMC 3h21'37" 20 
 108. AUS  HAYMAN Mathew MTS 3h21'55" 20 
 109. ITA  COLBRELLI Sonny TBM 3h21'55" 20 
 110. RSA  JANSE VAN RENSBURG Reinardt DDD 3h24'25" 20 
 111. GER  DEGENKOLB John TFS 3h26'35" 20 
 112. ITA  OSS Daniel BOH 3h32'29" 20 
 113. AUT  GOGL Michael TFS 3h32'54" 20 
 114. NOR  KRISTOFF Alexander UAD 3h33'33" 20 
 115. BEL  VANMARCKE Sep EFD 3h34'17" 20 
 116. FRA  TURGIS Anthony COF 3h36'11" 20 
 117. AUS  HEPBURN Michael MTS 3h36'30" 20 
 118. AUS  DURBRIDGE Luke MTS 3h37'21" 20 
 119. NED  TERPSTRA Niki QST 3h37'31" 20 
 120. FRA  GRELLIER Fabien TDE 3h37'56" 20 
 121. NZL  BAUER Jack MTS 3h39'02" 20 
 122. POL  BODNAR Maciej BOH 3h39'20" 20 
 123. BEL  VAN KEIRSBULCK Guillaume WGG 3h40'30" 20 
 124. FRA  LAPORTE Christophe COF 3h41'55" 20 
 125. AUS  HAUSSLER Heinrich TBM 3h42'24" 20 
 126. ITA  MARCATO Marco UAD 3h42'54" 20 
 127. FRA  LE GAC Olivier GFC 3h49'03" 20 
 128. GBR  ROWE Luke SKY 3h50'55" 20 
 129. NZL  SCULLY Tom EFD 3h50'59" 20 
 130. BEL  CLAEYS Dimitri COF 3h51'15" 20 
 131. BEL  DUPONT Timothy WGG 3h51'16" 20 
 132. AUT  PÖSTLBERGER Lukas BOH 3h56'53" 20 
 133. ITA  TROIA Oliviero UAD 3h57'02" 20 
 134. NED  SINKELDAM Ramon GFC 3h58'01" 20 
 135. ARG  RICHEZE ARAQUISTAIN Maximiliano Ariel QST 3h58'58" 20 
 136. USA  PHINNEY Taylor EFD 3h59'07" 20 
 137. NED  ROOSEN Timo TLJ 4h01'05" 20 
 138. ITA  FERRARI Roberto UAD 4h01'34" 20 
 139. NOR  JANSEN Amund Grøndahl TLJ 4h02'04" 20 
 140. FRA  GAUDIN Damien TDE 4h02'07" 20 
 141. FRA  DEMARE Arnaud GFC 4h08'18" 20 
 142. BEL  DE BUYST Jasper LTS 4h08'54" 20 
 143. RSA  THOMSON Jay Robert DDD 4h09'49" 20 
 144. ITA  GUARNIERI Jacopo GFC 4h12'29" 20 
 145. USA  CRADDOCK Lawson EFD 4h34'19" 20 



24/06/2019 - Remarks or suggestions? Mail to info@cqranking.com
CQ Ranking - Copyright © 2019, Credits