Esp  Vuelta a España, General classification 23/09/2007  
  Category: GT2  -  Race Website  
Result All Stages History  


  Rank       Rider   Team   Time   CQ  
 1. RUS  MENCHOV Denis RAB 80h55'07" 500 
 2. ESP  SASTRE CANDIL Carlos CSC 03'31" 375 
 3. ESP  SANCHEZ GONZALEZ Samuel EUS 03'46" 315 
 4. AUS  EVANS Cadel PRL 03'56" 270 
 5. ESP  MOSQUERA MIGUEZ Ezequiel KGZ 06'34" 245 
 6. RUS  EFIMKIN Vladimir GCE 07'07" 220 
 7. RUS  KARPETS Vladimir GCE 08'09" 195 
 8. ESP  ANTON HERNANDEZ Igor EUS 08'44" 170 
 9. ESP  BELTRAN MARTINEZ Manuel LIQ 09'38" 155 
 10. ESP  BARREDO LLAMAZALES Carlos QSI 10'12" 140 
 11. BEL  MONFORT Maxime COF 10'37" 125 
 12. ESP  MORENO FERNANDEZ Daniel REG 13'07" 110 
 13. FRA  GOUBERT Stéphane A2R 14'13" 99 
 14. ESP  LOPEZ GARCIA David GCE 17'36" 91 
 15. SUI  ZAUGG Oliver GST 19'00" 83 
 16. FRA  CHAVANEL Sylvain COF 22'19" 78 
 17. FRA  DUPONT Hubert A2R 29'33" 74 
 18. ESP  PEREZ RODRIGUEZ Luis ACA 31'41" 71 
 19. DEN  SØRENSEN Chris Anker CSC 32'24" 68 
 20. FRA  TURPIN Ludovic A2R 32'39" 65 
 21. CZE  KREUZIGER Roman LIQ 33'21" 62 
 22. ITA  BERTAGNOLLI Leonardo LIQ 37'16" 60 
 23. ESP  GARCIA DAPENA David KGZ 37'55" 58 
 24. EST  MANDRI René A2R 44'11" 56 
 25. POL  SZMYD Sylwester LAM 44'25" 54 
 26. BEL  VAN HUFFEL Wim PRL 44'56" 52 
 27. RUS  BOTCHAROV Aleksandr C.A 46'41" 50 
 28. BEL  AERTS Mario PRL 47'09" 48 
 29. ESP  HORRACH RIPOLL Joan GCE 48'52" 46 
 30. ESP  GARATE CEPA Juan Manuel QSI 49'10" 44 
 31. BEL  VAN GOOLEN Jurgen DSC 49'50" 42 
 32. NED  CLEMENT Stef BTL 50'03" 40 
 33. ESP  HERRERO LLORENTE David KGZ 50'28" 38 
 34. ESP  CAMAÑO ORTUZAR Iker SDV 50'29" 36 
 35. UKR  GUSTOV Volodymyr CSC 51'51" 34 
 36. USA  HORNER Chris PRL 52'53" 32 
 37. ITA  PELLIZOTTI Franco LIQ 56'49" 30 
 38. ESP  LOBATO ELVIRA Ruben SDV 58'38" 28 
 39. USA  VANDE VELDE Christian CSC 58'55" 27 
 40. ESP  GOMEZ MARCHANTE Jose Angel SDV 59'45" 26 
 41. ESP  CUESTA LOPEZ DE CASTRO Iñigo CSC 1h00'52" 25 
 42. NED  MOERENHOUT Koos RAB 1h01'09" 24 
 43. SWE  LJUNGQVIST Marcus CSC 1h02'21" 23 
 44. ESP  ZUBELDIA AGIRRE Haimar EUS 1h04'02" 22 
 45. GER  FRÖHLINGER Johannes GST 1h04'50" 21 
 46. BEL  VERHEYEN Geert QSI 1h05'56" 20 
 47. ESP  VALLEJO DOMINGUEZ Angel REG 1h07'11" 19 
 48. UKR  KRIVTSOV Yuriy A2R 1h09'59" 18 
 49. ESP  VAZQUEZ HUESO Manuel ACA 1h10'33" 17 
 50. ESP  MEGIAS LEAL Javier SDV 1h11'34" 16 
 51. RUS  KOLOBNEV Aleksandr CSC 1h12'38" 15 
 52. NED  KROON Karsten CSC 1h17'16" 15 
 53. COL  DUQUE Leonardo Fabio COF 1h19'21" 15 
 54. SWE  LÖFKVIST Thomas FDJ 1h20'03" 15 
 55. NED  POSTHUMA Joost RAB 1h20'47" 15 
 56. ESP  RUIZ SANCHEZ Jose ACA 1h22'11" 15 
 57. FRA  MINARD Sébastien COF 1h22'47" 15 
 58. GER  SCHRECK Stephan TMO 1h23'20" 15 
 59. ESP  ARRIETA LUJAMBIO Jose Luis A2R 1h26'12" 15 
 60. FRA  TALABARDON Yannick C.A 1h28'21" 15 
 61. ESP  GOMEZ GOMEZ Angel SDV 1h28'39" 15 
 62. ESP  ERVITI OLLO Imanol GCE 1h29'06" 15 
 63. ESP  GALPARSORO MARTINEZ Dionisio EUS 1h30'55" 15 
 64. ITA  BENNATI Daniele LAM 1h31'08" 15 
 65. ESP  PEREZ FERNANDEZ Santiago REG 1h31'44" 15 
 66. ITA  VANOTTI Alessandro LIQ 1h31'54" 15 
 67. COL  ARDILA CANO Mauricio Alberto RAB 1h33'27" 15 
 68. ESP  FERNANDEZ BUSTINZA Bingen COF 1h34'01" 15 
 69. BEL  GILBERT Philippe FDJ 1h35'29" 15 
 70. RUS  VORGANOV Eduard KGZ 1h39'00" 15 
 71. IRL  DEIGNAN Philip A2R 1h39'07" 15 
 72. ESP  SANCHEZ GIL Luis Leon GCE 1h39'16" 15 
 73. GER  ZABEL Erik MRM 1h40'08" 15 
 74. ESP  ISASI FLORES Iñaki EUS 1h41'18" 15 
 75. ESP  LANDALUZE INTXAURRAGA Iñigo EUS 1h43'31" 15 
 76. USA  MCCARTNEY Jason DSC 1h44'17" 15 
 77. AUS  DAVIS Scott TMO 1h44'40" 15 
 78. FRA  DION Renaud A2R 1h47'26" 15 
 79. BEL  SENTJENS Roy PRL 1h47'54" 15 
 80. GER  HIEKMANN Torsten GST 1h49'07" 15 
 81. ESP  HERNANDEZ GUTIERREZ Aitor EUS 1h50'03" 15 
 82. ESP  CARRASCO GAMIZ Jose Luis ACA 1h50'32" 15 
 83. NED  ENGELS Addy QSI 1h50'51" 15 
 84. FRA  KERN Christophe C.A 1h51'01" 15 
 85. SUI  LOOSLI David LAM 1h51'46" 15 
 86. ESP  RUBIERA VIGIL Jose Luis DSC 1h52'16" 15 
 87. ITA  MARZANO Marco LAM 1h52'45" 15 
 88. ITA  POSSONI Morris LAM 1h54'19" 15 
 89. AUS  HANSEN Adam TMO 1h55'03" 15 
 90. FRA  DA CRUZ Carlos FDJ 1h56'10" 15 
 91. ESP  OLMO MENACHO Juan ACA 1h58'30" 15 
 92. SUI  CALCAGNI Patrick LIQ 2h00'54" 15 
 93. FRA  MARINO Jean-Marc C.A 2h01'48" 15 
 94. ESP  PEREZ LEZAUN Alan EUS 2h03'46" 15 
 95. NED  ELTINK Theo RAB 2h07'15" 15 
 96. ESP  DE LA FUENTE RASILLA David SDV 2h07'41" 15 
 97. ESP  DOMINGUEZ LEMOS Gustavo KGZ 2h08'15" 15 
 98. FRA  LEQUATRE Geoffroy COF 2h09'41" 15 
 99. ESP  GARCIA DE MATEOS RUBIO Raul REG 2h12'17" 15 
 100. GER  KLINGER Tim GST 2h12'57" 15 
 101. ITA  DA DALTO Mauro LIQ 2h13'18" 15 
 102. ESP  ORTEGA OCAÑA Manuel ACA 2h14'46" 15 
 103. ESP  TERCIADO SACEDO Francisco Jose REG 2h15'56" 15 
 104. FRA  ROY Jérémy FDJ 2h16'45" 15 
 105. ESP  GONZALEZ CAPILLA Santos KGZ 2h18'24" 15 
 106. GER  FOTHEN Markus GST 2h19'02" 15 
 107. ITA  MOLETTA Andrea GST 2h22'56" 15 
 108. ESP  GARCIA MARIN Jorge REG 2h23'26" 15 
 109. NED  DE MAAR Marc RAB 2h23'41" 15 
 110. ITA  FRANZOI Enrico LAM 2h25'00" 15 
 111. BEL  DOCKX Bart PRL 2h26'25" 15 
 112. NED  LANGEVELD Sebastian RAB 2h27'08" 15 
 113. FRA  JEROME Vincent BTL 2h28'31" 15 
 114. ESP  MARTINEZ PEREZ Francisco Jose ACA 2h30'18" 15 
 115. GER  MÜLLER Martin MRM 2h30'58" 15 
 116. BEL  HULSMANS Kevin QSI 2h31'55" 15 
 117. ITA  VELO Marco MRM 2h32'15" 15 
 118. ITA  CORIONI Claudio LAM 2h32'57" 15 
 119. BLR  USAU Aliaksandr A2R 2h33'35" 15 
 120. NED  STAMSNIJDER Tom GST 2h34'02" 15 
 121. ESP  CESAR VELOSO Gustavo KGZ 2h34'23" 15 
 122. ESP  BURGOS ROJO Nacor REG 2h34'30" 15 
 123. ESP  SANCHEZ PIMIENTA Julian REG 2h34'59" 15 
 124. ESP  GARCIA ACOSTA Jose Vicente GCE 2h35'10" 15 
 125. GER  GREIPEL André TMO 2h37'27" 15 
 126. FRA  AUGE Stéphane COF 2h38'02" 15 
 127. ITA  PETACCHI Alessandro MRM 2h38'41" 15 
 128. SWE  BÄCKSTEDT Magnus LIQ 2h38'46" 15 
 129. FRA  MONIER Damien COF 2h39'47" 15 
 130. ITA  VIGANO Davide QSI 2h39'47" 15 
 131. ITA  SABATINI Fabio MRM 2h39'55" 15 
 132. BEL  BRANDT Christophe PRL 2h42'13" 15 
 133. ESP  FERNANDEZ DE LARREA PEREZ Koldo EUS 2h43'08" 15 
 134. SVK  JURCO Matej MRM 2h43'14" 15 
 135. FIN  VEIKKANEN Jussi FDJ 2h44'33" 15 
 136. ITA  ONGARATO Alberto MRM 2h48'53" 15 
 137. EST  PÜTSEP Erki BTL 2h48'59" 15 
 138. ITA  RIGOTTO Elia MRM 2h53'46" 15 
 139. FRA  HARY Maryan COF 2h55'59" 15 
 140. ESP  HORRILLO MUÑOZ Pedro RAB 2h56'31" 15 
 141. GER  KORFF André TMO 2h57'29" 15 
 142. NED  TERPSTRA Niki MRM 3h01'30" 15 
 143. ESP  LOPEZ GIL Jose Antonio ACA 3h01'58" 15 
 144. AUS  RENSHAW Mark C.A 3h02'14" 15 
 145. ESP  ROSENDO PRADO Jesus ACA 3h02'35" 15 



31/03/2020 - Remarks or suggestions? Mail to info@cqranking.com
CQ Ranking - Copyright © 2020, Credits