Esp  Vuelta a España, General classification 8/11/2020  
  Category: GT2  
Result All Stages History  


  Rank       Rider   Team   Time   CQ  
 1. SLO  ROGLIC Primoz TJV 72h46'12" 500 
 2. ECU  CARAPAZ MONTENEGRO Richard Antonio IGD 24" 375 
 3. GBR  CARTHY Hugh EF1 01'15" 315 
 4. IRL  MARTIN Daniel ISN 02'43" 265 
 5. ESP  MAS NICOLAU Enric MOV 03'36" 240 
 6. NED  POELS Wout TBM 07'16" 215 
 7. ESP  DE LA CRUZ MELGAREJO David UAD 07'35" 190 
 8. FRA  GAUDU David GFC 07'45" 165 
 9. AUT  GROSSSCHARTNER Felix BOH 08'15" 150 
 10. ESP  VALVERDE BELMONTE Alejandro MOV 09'34" 135 
 11. RUS  VLASOV Aleksandr AST 09'36" 120 
 12. NZL  BENNETT George TJV 14'04" 112 
 13. ESP  NIEVE ITURRALDE Mikel MTS 14'47" 104 
 14. FRA  MARTIN Guillaume COF 15'07" 96 
 15. COL  HENAO MONTOYA Sergio Luis UAD 15'36" 90 
 16. USA  KUSS Sepp TJV 16'26" 84 
 17. ITA  CATTANEO Mattia DQT 17'45" 78 
 18. ESP  SOLER GIMENEZ Marc MOV 21'01" 74 
 19. ESP  IZAGIRRE INSAUSTI Gorka AST 21'46" 70 
 20. SUI  MÄDER Gino NTT 43'39" 66 
 21. GER  ZIMMERMANN Georg CCC 45'40" 62 
 22. USA  BARTA William CCC 50'04" 60 
 23. ESP  MATE MARDONES Luis Angel COF 55'06" 58 
 24. BEL  GOOSSENS Kobe LTS 1h02'57" 56 
 25. AUS  SCHULTZ Nicholas MTS 1h03'46" 54 
 26. ESP  HERRADA LOPEZ Jose COF 1h05'17" 52 
 27. COL  CHAVES RUBIO Jhoan Esteban MTS 1h09'51" 50 
 28. FRA  ARMIRAIL Bruno GFC 1h10'22" 48 
 29. ESP  IZAGIRRE INSAUSTI Ion AST 1h12'12" 46 
 30. ESP  VERONA QUINTANILLA Carlos MOV 1h13'22" 44 
 31. FRA  CHAMPOUSSIN Clément ALM 1h21'20" 42 
 32. ESP  ROJAS GIL Jose Joaquin MOV 1h22'36" 40 
 33. DEN  VALGREN HUNDAHL (ANDERSEN) Michael NTT 1h29'17" 38 
 34. CAN  WOODS Michael EF1 1h29'26" 36 
 35. NED  GESINK Robert TJV 1h30'31" 34 
 36. FRA  PETERS Nans ALM 1h30'35" 32 
 37. AUS  POWER Robert SUN 1h33'58" 30 
 38. FRA  GODON Dorian ALM 1h42'00" 28 
 39. POR  OLIVEIRA Nelson Filipe Santos Simoes MOV 1h42'02" 27 
 40. AUS  STORER Michael SUN 1h43'56" 26 
 41. NED  ARENSMAN Thymen SUN 1h49'10" 25 
 42. ESP  LOPEZ PEREZ Juan Pedro TFS 1h51'00" 24 
 43. ESP  MADRAZO RUIZ Angel BBH 1h54'24" 23 
 44. POR  COSTA Rui Alberto Faria UAD 1h54'48" 22 
 45. FRA  SICARD Romain TDE 1h55'44" 21 
 46. DEN  VINGEGAARD RASMUSSEN Jonas TJV 1h57'00" 20 
 47. ESP  ERVITI OLLO Imanol MOV 1h57'22" 19 
 48. GBR  DONOVAN Mark SUN 1h58'52" 18 
 49. NED  VAN BAARLE Dylan IGD 1h59'36" 17 
 50. ESP  AMEZQUETA MORENO Julen CJR 1h59'58" 16 
 51. NED  HOFSTEDE Lennard TJV 1h59'59" 15 
 52. CRC  AMADOR BIKKAZAKOVA Andrey IGD 2h10'34" 15 
 53. COL  BUITRAGO SANCHEZ Santiago TBM 2h14'34" 15 
 54. ETH  GRMAY Tsgabu Gebremaryam MTS 2h15'16" 15 
 55. GER  SÜTTERLIN Jasha SUN 2h16'38" 15 
 56. CZE  HIRT Jan CCC 2h20'00" 15 
 57. ESP  SERRANO RODRIGUEZ Gonzalo CJR 2h20'05" 15 
 58. ERI  KUDUS Merhawi Gebremedhin AST 2h20'11" 15 
 59. DEN  EG Niklas TFS 2h24'36" 15 
 60. LUX  RIES Michel TFS 2h25'50" 15 
 61. ESP  LASTRA MARTINEZ Jonathan CJR 2h29'21" 15 
 62. COL  SOSA CUERVO Ivan Ramiro IGD 2h30'01" 15 
 63. ESP  CABEDO CARDA Oscar BBH 2h30'26" 15 
 64. ESP  FRAILE MATARRANZ Omar AST 2h33'31" 15 
 65. FRA  SIMON Julien TDE 2h35'29" 15 
 66. FRA  ROUX Anthony GFC 2h36'06" 15 
 67. DEN  CORT NIELSEN Magnus EF1 2h38'21" 15 
 68. FRA  LE GAC Olivier GFC 2h41'22" 15 
 69. NED  SCHELLING Ide BOH 2h46'53" 15 
 70. BEL  DEWULF Stan LTS 2h48'18" 15 
 71. COL  GARCIA SOSA Jhojan Orlando CJR 2h48'52" 15 
 72. SUI  HOLLENSTEIN Reto ISN 2h51'56" 15 
 73. RSA  SMIT Willie BBH 2h52'11" 15 
 74. NZL  SMITH Dion MTS 2h54'19" 15 
 75. ESP  ARANBURU DEBA Alexander AST 2h54'43" 15 
 76. AUS  STANNARD Robert MTS 2h56'02" 15 
 77. ESP  ARCAS PEÑA Jorge MOV 2h58'22" 15 
 78. BEL  WELLENS Tim LTS 3h05'52" 15 
 79. FRA  OURSELIN Paul TDE 3h06'13" 15 
 80. NED  BOL Jetse BBH 3h13'59" 15 
 81. FRA  LAFAY Victor COF 3h18'11" 15 
 82. NED  DE KORT Koen TFS 3h18'29" 15 
 83. GER  STEIMLE Jannik DQT 3h18'31" 15 
 84. FRA  CAVAGNA Rémi DQT 3h18'33" 15 
 85. BEL  PHILIPSEN Jasper UAD 3h21'10" 15 
 86. FRA  HIVERT Jonathan TDE 3h22'59" 15 
 87. FRA  FERRON Valentin TDE 3h24'10" 15 
 88. AUS  SCOTSON Callum MTS 3h24'18" 15 
 89. ESP  EZQUERRA MUELA Jesus BBH 3h25'04" 15 
 90. BLR  RIABUSHENKO Aliaksandr UAD 3h26'12" 15 
 91. GBR  WRIGHT Fred TBM 3h27'20" 15 
 92. ESP  BAGÜES KALPARSORO Aritz CJR 3h29'48" 15 
 93. KAZ  GRUZDEV Dmitriy AST 3h30'29" 15 
 94. RSA  DE BOD Stefan NTT 3h30'39" 15 
 95. AUS  WURF Cameron IGD 3h31'14" 15 
 96. BEL  VAN DER SANDE Tosh LTS 3h31'47" 15 
 97. FRA  PERICHON Pierre-Luc COF 3h32'01" 15 
 98. GBR  FROOME Chris IGD 3h32'14" 15 
 99. POR  VILELA Ricardo Augusto Afonso BBH 3h32'34" 15 
 100. BEL  VAN MOER Brent LTS 3h33'40" 15 
 101. POR  OLIVEIRA Ivo Emanuel Alves UAD 3h38'14" 15 
 102. CZE  STYBAR Zdenek DQT 3h43'45" 15 
 103. RSA  JANSE VAN RENSBURG Reinardt NTT 3h43'49" 15 
 104. BEL  MERTZ Rémy LTS 3h44'39" 15 
 105. USA  OWEN Logan EF1 3h45'14" 15 
 106. ISR  GOLDSTEIN Omer ISN 3h45'59" 15 
 107. ESP  BARBERO CUESTA Carlos NTT 3h46'30" 15 
 108. POL  MARCZYNSKI Tomasz LTS 3h48'30" 15 
 109. GER  MARTENS Paul TJV 3h48'59" 15 
 110. SUI  BADILATTI Matteo ISN 3h49'49" 15 
 111. GBR  DAVIES Scott TBM 3h52'18" 15 
 112. GER  KANTER Max SUN 3h53'44" 15 
 113. USA  VAN GARDEREN Tejay EF1 3h56'19" 15 
 114. COL  OSORIO ARBOLEDA Juan Felipe BBH 3h56'27" 15 
 115. POL  WISNIOWSKI Lukasz CCC 3h57'14" 15 
 116. ECU  CEPEDA HERNANDEZ Jefferson Alveiro CJR 3h57'46" 15 
 117. ESP  ABERASTURI IZAGA Jon CJR 3h59'53" 15 
 118. POL  PALUTA Michal CCC 4h02'49" 15 
 119. POR  OLIVEIRA Rui Filipe Alves UAD 4h03'39" 15 
 120. SUI  GASPAROTTO Enrico NTT 4h05'45" 15 
 121. DEN  MØRKØV CHRISTENSEN Michael DQT 4h06'02" 15 
 122. GER  SCHWARZMANN Michael BOH 4h06'11" 15 
 123. GER  SCHILLINGER Andreas BOH 4h06'15" 15 
 124. LAT  LIEPINS Emils TFS 4h07'22" 15 
 125. CAN  PICCOLI James ISN 4h08'40" 15 
 126. NED  VAN DEN BERG Julius EF1 4h09'53" 15 
 127. USA  GARRISON Ian DQT 4h10'26" 15 
 128. NED  MOLENAAR Alex BBH 4h12'35" 15 
 129. AUS  SUTHERLAND Rory ISN 4h14'17" 15 
 130. AUS  DYBALL Benjamin NTT 4h16'20" 15 
 131. GER  ACKERMANN Pascal BOH 4h16'49" 15 
 132. AUS  DOCKER Mitchell EF1 4h17'56" 15 
 133. FRA  MANZIN Lorrenzo TDE 4h19'58" 15 
 134. FRA  MORIN Emmanuel COF 4h20'39" 15 
 135. AUS  EDMONDSON Alexander MTS 4h23'51" 15 
 136. NED  TERPSTRA Niki TDE 4h36'59" 15 
 137. IRL  BENNETT Sam DQT 4h39'06" 15 
 138. NED  INKELAAR Kevin TBM 4h39'48" 15 
 139. EST  RÄIM Mihkel ISN 4h46'31" 15 
 140. EST  LAAS Martin BOH 4h55'40" 15 
 141. GER  SELIG Rüdiger BOH 5h00'47" 15 
 142. FRA  DELAGE Mickaël GFC 5h04'17" 15 



25/11/2020 - Remarks or suggestions? Mail to info@cqranking.com
CQ Ranking - Copyright © 2020, Credits