Esp  Vuelta a España, General classification 19/09/2010  
  Category: GT2  -  Race Website  
Result All Stages History   ↓ Race Comment ↓


  Rank       Rider   Team   Time   CQ  
 1. ITA  NIBALI Vincenzo LIQ 87h18'31" 500 
 2. ESP  MOSQUERA MIGUEZ Ezequiel XAC 43" 375 
 3. SVK  VELITS Peter THR 03'04" 315 
 4. ESP  RODRIGUEZ OLIVER Joaquim KAT 04'22" 270 
 5. LUX  SCHLECK Fränk SAX 04'45" 245 
 6. ESP  TONDO VOLPINI Xavier CTT 04'54" 220 
 7. IRL  ROCHE Nicolas ALM 05'05" 195 
 8. ESP  SASTRE CANDIL Carlos CTT 06'08" 170 
 9. USA  DANIELSON Tom GRM 06'18" 155 
 10. ESP  SANCHEZ GIL Luis Leon GCE 07'44" 140 
 11. ESP  NIEVE ITURRALDE Mikel EUS 11'00" 125 
 12. RUS  KARPETS Vladimir KAT 13'07" 110 
 13. FRA  MONCOUTIE David COF 14'34" 99 
 14. FRA  LE MEVEL Christophe FDJ 16'38" 91 
 15. ESP  PLAZA MOLINA Ruben GCE 16'42" 83 
 16. RUS  GUSEV Vladimir KAT 17'56" 78 
 17. KAZ  KASHECHKIN Andrey LAM 21'16" 74 
 18. BEL  BAKELANTS Jan OLO 24'38" 71 
 19. SWE  LARSSON Gustav Erik SAX 25'17" 68 
 20. FRA  DI GREGORIO Rémy FDJ 27'33" 65 
 21. ITA  BRUSEGHIN Marzio GCE 28'56" 62 
 22. FRA  TURPIN Ludovic ALM 30'26" 60 
 23. ESP  JUFRE POU Josep AST 32'44" 58 
 24. ESP  ARROYO DURAN David GCE 35'29" 56 
 25. ESP  CUESTA LOPEZ DE CASTRO Iñigo CTT 37'42" 54 
 26. USA  PETERSON Thomas GRM 38'04" 52 
 27. CZE  KREUZIGER Roman LIQ 38'45" 50 
 28. RUS  KOLOBNEV Alexandr KAT 39'24" 48 
 29. ESP  RABUÑAL RIOS Gonzalo XAC 46'00" 46 
 30. ESP  TXURRUKA ANSOLA Amets EUS 48'12" 44 
 31. KAZ  DYACHENKO Alexandr AST 50'55" 42 
 32. COL  URAN URAN Rigoberto GCE 53'14" 40 
 33. BEL  VAN GOOLEN Jurgen OLO 54'13" 38 
 34. USA  VAN GARDEREN Tejay THR 56'06" 36 
 35. ITA  CARUSO Giampaolo KAT 56'25" 34 
 36. GER  FRÖHLINGER Johannes MRM 1h03'26" 32 
 37. BLR  SIUTSOU Kanstantsin THR 1h07'00" 30 
 38. FRA  PERAUD Jean-Christophe OLO 1h08'17" 28 
 39. ITA  MARZANO Marco LAM 1h12'46" 27 
 40. RUS  MENCHOV Denis RAB 1h13'44" 26 
 41. ESP  LOPEZ GARCIA David GCE 1h25'10" 25 
 42. ESP  BARREDO LLAMAZALES Carlos QST 1h26'16" 24 
 43. ESP  GARCIA FERNANDEZ Marcos XAC 1h27'31" 23 
 44. ESP  CESAR VELOSO Gustavo XAC 1h34'41" 22 
 45. ESP  GARATE CEPA Juan Manuel RAB 1h35'38" 21 
 46. ESP  PASAMONTES RODRIGUEZ Luis GCE 1h35'55" 20 
 47. DEN  LUND Anders SAX 1h36'06" 19 
 48. BEL  VAN AVERMAET Greg OLO 1h36'15" 18 
 49. BEL  GILBERT Philippe OLO 1h38'51" 17 
 50. SUI  ZAUGG Oliver LIQ 1h41'23" 16 
 51. ESP  MORENO BAZAN Javier ACA 1h43'50" 15 
 52. ITA  NOCENTINI Rinaldo ALM 1h44'09" 15 
 53. FRA  SPRICK Mathieu BTL 1h45'50" 15 
 54. FRA  DUPONT Hubert ALM 1h46'30" 15 
 55. ESP  OROZ UGALDE Juan Jose EUS 1h47'27" 15 
 56. KAZ  FOFONOV Dmitriy AST 1h50'41" 15 
 57. FRA  BONNAFOND Guillaume ALM 1h52'36" 15 
 58. USA  VANDE VELDE Christian GRM 1h52'49" 15 
 59. ESP  FERNANDEZ CRUZ Delio XAC 1h53'33" 15 
 60. ITA  PIETROPOLLI Daniele LAM 1h56'46" 15 
 61. FRA  CHEREL Mikael FDJ 1h58'58" 15 
 62. ESP  MARTINEZ ACEVEDO Serafin XAC 2h00'52" 15 
 63. BEL  DE WEERT Kevin QST 2h01'44" 15 
 64. ITA  SANTAROMITA Ivan LIQ 2h05'08" 15 
 65. ESP  PUJOL MUÑOZ Oscar CTT 2h06'08" 15 
 66. ITA  TOSATTO Matteo QST 2h07'19" 15 
 67. ITA  GASPAROTTO Enrico AST 2h07'28" 15 
 68. ESP  RODRIGUEZ IGLESIAS Gustavo XAC 2h07'34" 15 
 69. GER  VOSS Paul MRM 2h07'39" 15 
 70. ITA  CATALDO Dario QST 2h09'54" 15 
 71. GER  NIERMANN Grischa RAB 2h10'26" 15 
 72. FRA  PAURIOL Rémi COF 2h11'14" 15 
 73. ESP  HORRACH RIPOLL Joan KAT 2h12'17" 15 
 74. ESP  BENITEZ ROMAN Jose Alberto FOT 2h12'24" 15 
 75. AUS  DAVIS Allan AST 2h13'16" 15 
 76. POL  PATERSKI Maciej LIQ 2h13'23" 15 
 77. ESP  ERVITI OLLO Imanol GCE 2h13'52" 15 
 78. ITA  FINETTO Mauro LIQ 2h14'17" 15 
 79. ESP  GOMEZ MARCHANTE Jose Angel ACA 2h15'25" 15 
 80. SUI  TSCHOPP Johann BTL 2h15'40" 15 
 81. FRA  KADRI Blel ALM 2h16'40" 15 
 82. KAZ  BAZAYEV Assan AST 2h16'51" 15 
 83. ESP  VERDUGO MARCOTEGUI Gorka EUS 2h21'52" 15 
 84. ITA  BENNATI Daniele LIQ 2h24'11" 15 
 85. ITA  CHEULA Giampaolo FOT 2h24'40" 15 
 86. BEL  ZINGLE Romain COF 2h25'41" 15 
 87. BEL  WILLEMS Frederik LIQ 2h27'06" 15 
 88. FRA  GALLOPIN Tony COF 2h29'15" 15 
 89. ITA  MORI Manuele LAM 2h32'44" 15 
 90. ESP  RAMIREZ ABEJA Javier ACA 2h34'46" 15 
 91. ESP  ESTRADA RUIZ Juan Javier ACA 2h37'08" 15 
 92. ESP  CARRASCO GARCIA Sergio ACA 2h37'54" 15 
 93. FRA  JEROME Vincent BTL 2h40'11" 15 
 94. NED  TERPSTRA Niki MRM 2h42'39" 15 
 95. BEL  SIJMENS Nico COF 2h43'03" 15 
 96. SLO  BOLE Grega LAM 2h44'32" 15 
 97. BEL  MEERSMAN Gianni FDJ 2h44'54" 15 
 98. KAZ  RENEV Sergey AST 2h45'14" 15 
 99. FRA  QUEMENEUR Perrig BTL 2h47'58" 15 
 100. ESP  URTASUN PEREZ Pablo EUS 2h49'42" 15 
 101. FRA  MINARD Sébastien COF 2h49'43" 15 
 102. KAZ  ZEITS Andrey AST 2h50'38" 15 
 103. ESP  FLORENCIO CABRE Xavier CTT 2h53'57" 15 
 104. ESP  PIEDRA PEREZ Antonio ACA 2h54'37" 15 
 105. SVK  VELITS Martin THR 2h54'43" 15 
 106. GER  SCHRÖDER Björn MRM 2h56'43" 15 
 107. GER  HONDO Danilo LAM 2h59'19" 15 
 108. GBR  MILLAR David GRM 3h07'54" 15 
 109. FRA  CAZAUX Pierre FDJ 3h12'19" 15 
 110. FRA  BONNET William BTL 3h12'35" 15 
 111. ITA  RIGHI Daniele LAM 3h13'51" 15 
 112. ESP  GUTIERREZ GUTIERREZ David FOT 3h14'44" 15 
 113. GER  EICHLER Markus MRM 3h16'25" 15 
 114. ESP  GARCIA ACOSTA Jose Vicente GCE 3h18'33" 15 
 115. NED  LANGEVELD Sebastian RAB 3h22'27" 15 
 116. FRA  HINAULT Sébastien ALM 3h22'34" 15 
 117. BEL  HOSTE Leif OLO 3h22'51" 15 
 118. GER  ROELS Dominik MRM 3h24'48" 15 
 119. COL  ARDILA CANO Mauricio Alberto RAB 3h26'55" 15 
 120. FRA  PICHOT Alexandre BTL 3h27'33" 15 
 121. ESP  MATA CABELLO Enrique FOT 3h28'02" 15 
 122. ESP  ORTEGA OCAÑA Manuel ACA 3h29'42" 15 
 123. FRA  DUMOULIN Samuel COF 3h30'52" 15 
 124. BEL  KAISEN Olivier OLO 3h31'13" 15 
 125. ITA  MALACARNE Davide QST 3h34'20" 15 
 126. BEL  NUYENS Nick RAB 3h36'08" 15 
 127. POR  CARDOSO Manuel Antonio Leal FOT 3h36'29" 15 
 128. ESP  TORIBIO ALCOLEA Jose Vicente ACA 3h39'28" 15 
 129. FRA  RIBLON Christophe ALM 3h40'56" 15 
 130. DEN  PEDERSEN Martin FOT 3h41'41" 15 
 131. BEL  MAES Nikolas QST 3h42'03" 15 
 132. RUS  ISAYCHEV Vladimir XAC 3h42'09" 15 
 133. RUS  KOZONTCHUK Dmitriy RAB 3h42'44" 15 
 134. BLR  HUTAROVICH Yauheni FDJ 3h42'53" 15 
 135. ITA  FURLAN Angelo LAM 3h44'35" 15 
 136. GER  FÖRSTER Robert MRM 3h46'30" 15 
 137. AUS  GOSS Matthew THR 3h46'42" 15 
 138. FRA  CHAVANEL Sébastien FDJ 3h49'44" 15 
 139. DEN  KLOSTERGAARD LARSEN Kasper SAX 3h52'52" 15 
 140. ESP  FERNANDEZ DE LARREA PEREZ Koldo EUS 3h53'19" 15 
 141. USA  FARRAR Tyler GRM 3h54'20" 15 
 142. AUS  WILSON Matthew GRM 3h54'50" 15 
 143. GBR  CAVENDISH Mark THR 3h55'57" 15 
 144. GER  STAUFF Andreas QST 3h56'35" 15 
 145. BEL  WEYLANDT Wouter QST 3h56'52" 15 
 146. AUS  WALKER Johnnie FOT 4h00'12" 15 
 147. RUS  IGNATIEV Mikhail KAT 4h00'29" 15 
 148. ITA  GUARNIERI Jacopo LIQ 4h01'31" 15 
 149. ARG  MONTENEGRO ADARO Jorge Martin ACA 4h03'01" 15 
 150. ARG  HAEDO Juan Jose SAX 4h03'47" 15 
 151. NED  KREDER Michel GRM 4h06'47" 15 
 152. KAZ  IGLINSKIY Valentin AST 4h10'32" 15 
 153. FRA  LABBE Arnaud COF 4h11'31" 15 
 154. GER  KLEMME Dominic SAX 4h13'02" 15 
 155. DEN  BAK Lars Ytting THR 4h19'30" 15 
  Abandons
 DQ ESP  GARCIA DAPENA David XAC 09'39" 0 

  Race Comment  
 

David GARCIA DAPENA initially finished 11nd in this Vuelta, but tested positive for EPO after the 16th stage. He is therefore disqualified from this classification.

 


24/11/2017 - Remarks or suggestions? Mail to info@cqranking.com
CQ Ranking - Copyright © 2017, Credits