Fra  Tour de France, General classification 28/07/2002  
  Category: GT  
Result All Stages History  


  Rank       Rider   Team   Time   CQ  
 1. USA  ARMSTRONG Lance USP 82h05'12" 500 
 2. ESP  BELOKI DORRONSORO Joseba ONC 07'17" 375 
 3. LTU  RUMSAS Raimondas LAM 08'17" 300 
 4. COL  BOTERO ECHEVERRY Santiago KEL 13'10" 275 
 5. ESP  GONZALEZ DE GALDEANO ARANZABAL Igor ONC 13'54" 250 
 6. POR  AZEVEDO Jose Bento Carvalho ONC 15'44" 225 
 7. ESP  MANCEBO PEREZ Francisco BAN 16'05" 200 
 8. USA  LEIPHEIMER Levi RAB 17'11" 175 
 9. ESP  HERAS HERNANDEZ Roberto USP 17'12" 150 
 10. ESP  SASTRE CANDIL Carlos CSC 19'05" 125 
 11. ITA  BASSO Ivan FAS 19'16" 116 
 12. NED  BOOGERD Michael RAB 20'33" 107 
 13. FRA  MONCOUTIE David COF 21'08" 99 
 14. ITA  LELLI Massimiliano COF 27'51" 91 
 15. USA  HAMILTON Tyler CSC 28'36" 83 
 16. FRA  VIRENQUE Richard DOM 28'42" 75 
 17. FRA  GOUBERT Stéphane DEL 29'51" 73 
 18. ESP  OSA EIZAGIRRE Unai BAN 30'17" 71 
 19. FRA  VOGONDY Nicolas FDJ 32'44" 69 
 20. DEN  SØRENSEN Nicki CSC 32'56" 67 
 21. KAZ  KIVILEV Andrei COF 33'41" 65 
 22. ESP  RUBIERA VIGIL Jose Luis USP 36'43" 63 
 23. ITA  GOTTI Ivan ALS 40'16" 61 
 24. POL  BARANOWSKI Dariusz BAN 43'04" 59 
 25. ITA  FRIGO Dario TAC 43'15" 57 
 26. FRA  BROCHARD Laurent DEL 44'02" 55 
 27. SUI  ZBERG Beat RAB 44'29" 53 
 28. BEL  MERCKX Axel DOM 45'39" 51 
 29. ESP  GUTIERREZ CATALUÑA Jose Enrique KEL 50'59" 49 
 30. RUS  BOTCHAROV Alexandre A2R 51'52" 47 
 31. GER  JAKSCHE Jörg ONC 56'05" 45 
 32. FRA  ROBIN Jean-Cyril FDJ 57'35" 43 
 33. ESP  SERRANO RODRIGUEZ Marcos Antonio ONC 1h00'52" 41 
 34. FRA  LEFEVRE Laurent DEL 1h07'00" 39 
 35. BEL  BRANDT Christophe LOT 1h07'50" 37 
 36. FRA  CHAVANEL Sylvain BJR 1h09'26" 35 
 37. USA  JULICH Bobby TEL 1h13'11" 33 
 38. ESP  NOZAL VEGA Isidro ONC 1h13'27" 31 
 39. ESP  ZUBELDIA AGIRRE Haimar EUS 1h15'39" 29 
 40. UKR  GUSTOV Volodymir FAS 1h17'26" 27 
 41. ESP  CHAURREAU BERNARDEZ Iñigo A2R 1h17'37" 25 
 42. FRA  JALABERT Laurent CSC 1h17'48" 23 
 43. POL  WADECKI Piotr DOM 1h18'12" 22 
 44. FRA  MARTINEZ Miguel MAP 1h18'42" 21 
 45. ITA  BELLI Wladimir FAS 1h19'41" 20 
 46. ESP  LAISEKA JAIO Roberto EUS 1h20'08" 19 
 47. ITA  BRUSEGHIN Marzio BAN 1h26'57" 18 
 48. GER  BÖLTS Udo TEL 1h29'32" 17 
 49. ESP  CUESTA LOPEZ DE CASTRO Iñigo COF 1h29'59" 16 
 50. BEL  AERTS Mario LOT 1h31'17" 15 
 51. GER  NIERMANN Grischa RAB 1h33'03" 15 
 52. FRA  HALGAND Patrice DEL 1h35'38" 15 
 53. ITA  PERON Andrea CSC 1h39'42" 15 
 54. ITA  VELO Marco FAS 1h39'46" 15 
 55. FRA  VASSEUR Cédric COF 1h40'52" 15 
 56. USA  LIVINGSTON Kevin TEL 1h44'51" 15 
 57. ESP  BLANCO GIL Santiago BAN 1h45'09" 15 
 58. RUS  EKIMOV Viatcheslav USP 1h45'51" 15 
 59. USA  HINCAPIE George USP 1h47'35" 15 
 60. ESP  ETXEBARRIA ALKORTA David EUS 1h48'19" 15 
 61. USA  LANDIS Floyd USP 1h48'31" 15 
 62. HUN  BODROGI Laszlo MAP 1h50'05" 15 
 63. AUT  TRAMPUSCH Gerhard MAP 1h51'30" 15 
 64. UKR  HONCHAR Serhiy FAS 1h52'59" 15 
 65. CZE  KONECNY Tomas DOM 1h53'26" 15 
 66. ITA  MORENI Cristian ALS 1h54'17" 15 
 67. FRA  BESSY Frédéric C.A 1h58'58" 15 
 68. GBR  MILLAR David COF 1h59'51" 15 
 69. CZE  PADRNOS Pavel USP 2h03'10" 15 
 70. ITA  MAZZOLENI Eddy TAC 2h03'46" 15 
 71. FRA  TURPIN Ludovic A2R 2h04'50" 15 
 72. GER  ALDAG Rolf TEL 2h04'56" 15 
 73. COL  PEÑA GRISALES Victor Hugo USP 2h05'24" 15 
 74. ITA  SERPELLINI Marco LAM 2h05'55" 15 
 75. ITA  BORTOLAMI Gianluca TAC 2h06'57" 15 
 76. ESP  PRADERA RODRIGUEZ Mikel ONC 2h07'00" 15 
 77. AUS  O'GRADY Stuart C.A 2h07'02" 15 
 78. ESP  OLANO MANZANO Abraham ONC 2h08'25" 15 
 79. ESP  FERNANDEZ BUSTINZA Bingen COF 2h08'29" 15 
 80. ITA  GUERINI Giuseppe TEL 2h09'26" 15 
 81. RUS  IVANOV Serguei FAS 2h10'07" 15 
 82. GER  ZABEL Erik TEL 2h10'33" 15 
 83. FRA  CASAR Sandy FDJ 2h12'22" 15 
 84. ESP  LATASA LASA David BAN 2h13'01" 15 
 85. FRA  RENIER Franck BJR 2h15'08" 15 
 86. FRA  MENGIN Christophe FDJ 2h16'47" 15 
 87. FRA  PINEAU Jérôme BJR 2h18'24" 15 
 88. ESP  MAYO DIEZ Iban EUS 2h18'27" 15 
 89. LUX  JOACHIM Benoît USP 2h19'27" 15 
 90. FRA  MORIN Anthony C.A 2h19'55" 15 
 91. BEL  WAUTERS Marc RAB 2h20'30" 15 
 92. RUS  MIKHAILOV Guennadi LOT 2h20'39" 15 
 93. RUS  MENCHOV Denis BAN 2h21'31" 15 
 94. NED  ENGELS Addy RAB 2h21'37" 15 
 95. ESP  PASCUAL RODRIGUEZ Javier BAN 2h22'11" 15 
 96. FRA  MAGNIEN Emmanuel BJR 2h22'39" 15 
 97. RSA  HUNTER Robert MAP 2h25'32" 15 
 98. FRA  LODER Thierry A2R 2h25'35" 15 
 99. GER  WESEMANN Steffen TEL 2h30'21" 15 
 100. FRA  EDALEINE Christophe DEL 2h31'03" 15 
 101. ITA  FAGNINI Gian Matteo TEL 2h32'00" 15 
 102. FRA  BERNARD Jérôme DEL 2h32'19" 15 
 103. FRA  FLICKINGER Andy A2R 2h33'13" 15 
 104. GER  HONDO Danilo TEL 2h34'21" 15 
 105. BEL  BAGUET Serge LOT 2h34'24" 15 
 106. ITA  TAFI Andrea MAP 2h34'34" 15 
 107. ESP  HORRILLO MUÑOZ Pedro MAP 2h25'32" 15 
 108. BEL  DIERCKXSENS Ludo LAM 2h38'44" 15 
 109. AUS  MCGEE Bradley FDJ 2h39'02" 15 
 110. GER  VOIGT Jens C.A 2h39'35" 15 
 111. ESP  CABELLO LUQUE Francisco KEL 2h40'13" 15 
 112. NOR  HUSHOVD Thor C.A 2h40'43" 15 
 113. FRA  DESSEL Cyril DEL 2h41'24" 15 
 114. FRA  BOUYER Franck BJR 2h41'42" 15 
 115. FRA  AUGE Stéphane DEL 2h43'14" 15 
 116. ESP  ZABALLA GUTIERREZ Constantino KEL 2h44'30" 15 
 117. FRA  BENETEAU Walter BJR 2h45'15" 15 
 118. LAT  BELOHVOSCIKS Raivis LAM 2h46'30" 15 
 119. ITA  BROGNARA Andrea ALS 2h47'10" 15 
 120. BEL  VAN HYFTE Paul CSC 2h49'20" 15 
 121. ITA  LODA Nicola FAS 2h49'22" 15 
 122. ESP  GARCIA ACOSTA Jose Vicente BAN 2h52'44" 15 
 123. BEL  MATTAN Nico COF 2h55'10" 15 
 124. ITA  CASSANI Enrico DOM 2h55'24" 15 
 125. DEN  PIIL Jakob CSC 2h55'32" 15 
 126. BEL  MARICHAL Thierry LOT 3h00'01" 15 
 127. AUS  COOKE Baden FDJ 3h00'22" 15 
 128. SLO  HVASTIJA Martin ALS 3h00'38" 15 
 129. NED  VAN BON Leon DOM 3h02'46" 15 
 130. AUS  MCEWEN Robbie LOT 3h03'30" 15 
 131. CZE  SVORADA Jan LAM 3h03'30" 15 
 132. ITA  BALDATO Fabio FAS 3h04'07" 15 
 133. NED  DE GROOT Bram RAB 3h04'44" 15 
 134. ESP  VIDAL MARTINEZ Jose Angel KEL 3h06'37" 15 
 135. ITA  RADAELLI Mauro TAC 3h06'43" 15 
 136. NED  DEKKER Erik RAB 3h07'56" 15 
 137. NED  KNAVEN Servais DOM 3h09'57" 15 
 138. SUI  BERTOGLIATI Rubens LAM 3h10'10" 15 
 139. ITA  APOLLONIO Massimo TAC 3h10'11" 15 
 140. ITA  CORTINOVIS Alessandro LAM 3h11'10" 15 
 141. VEN  ETXEBARRIA ARANA Unai EUS 3h11'18" 15 
 142. ESP  ARRIZABALAGA AGIRRE Gorka EUS 3h12'45" 15 
 143. FRA  SEIGNEUR Eddy DEL 3h12'49" 15 
 144. FRA  AGNOLUTTO Christophe A2R 3h13'15" 15 
 145. BEL  DE CLERCQ Hans LOT 3h14'14" 15 
 146. NED  KROON Karsten RAB 3h14'51" 15 
 147. FRA  HINAULT Sébastien C.A 3h15'10" 15 
 148. FRA  LANGELLA Anthony C.A 3h15'54" 15 
 149. ITA  CASAROTTO Davide ALS 3h15'56" 15 
 150. FRA  BERGES Stéphane A2R 3h20'44" 15 
 151. FRA  NAZON Damien BJR 3h22'25" 15 
 152. LAT  PIZIKS Arvis CSC 3h34'57" 15 
 153. ESP  FLORES GALARZA Igor EUS 3h35'52" 15 



19/12/2014 - Remarks or suggestions? Mail to info@cqranking.com
CQ Ranking - Copyright © 2014, Credits