Ita  Giro d'Italia, General classification 1/06/2008  
  Category: GT2  -  Race Website  
Result All Stages History  


  Rank       Rider   Team   Time   CQ  
 1. ESP  CONTADOR VELASCO Alberto AST 89h56'49" 500 
 2. ITA  RICCO Riccardo SDV 01'57" 375 
 3. ITA  BRUSEGHIN Marzio LAM 02'54" 315 
 4. ITA  PELLIZOTTI Franco LIQ 02'56" 270 
 5. RUS  MENCHOV Denis RAB 03'37" 245 
 6. ITA  SELLA Emanuele CSF 04'31" 220 
 7. BEL  VAN DEN BROECK Jurgen SIL 06'30" 195 
 8. ITA  DI LUCA Danilo LPR 07'15" 170 
 9. ITA  POZZOVIVO Domenico CSF 07'53" 155 
 10. ITA  SIMONI Gilberto SDA 11'03" 140 
 11. ITA  NIBALI Vincenzo LIQ 20'14" 125 
 12. ITA  BALIANI Fortunato CSF 20'34" 110 
 13. SLO  VALJAVEC Tadej ALM 24'02" 99 
 14. SWE  LARSSON Gustav Erik CSC 27'25" 91 
 15. ITA  SAVOLDELLI Paolo LPR 30'15" 83 
 16. COL  CARDENAS RAVALO Felix Rafael BAR 30'42" 78 
 17. ESP  RODRIGUEZ OLIVER Joaquim GCE 41'27" 74 
 18. USA  LEIPHEIMER Levi AST 45'36" 71 
 19. ITA  BETTINI Paolo QST 47'39" 68 
 20. COL  ARDILA CANO Mauricio Alberto RAB 47'43" 65 
 21. CRO  MIHOLJEVIC Vladimir LIQ 50'29" 62 
 22. ITA  BOSISIO Gabriele LPR 52'29" 60 
 23. POL  SZMYD Sylwester LAM 52'31" 58 
 24. COL  LAVERDE JIMENEZ Luis Felipe CSF 57'38" 56 
 25. ESP  COLOM MAS Antonio AST 1h00'15" 54 
 26. COL  SERPA PEREZ Jose Rodolfo SDA 1h00'18" 52 
 27. FRA  LE BOULANGER Yoann FDJ 1h01'25" 50 
 28. DEN  SØRENSEN Chris Anker CSC 1h04'09" 48 
 29. RUS  PETROV Evgeni TCS 1h05'04" 46 
 30. AUS  LLOYD Matthew SIL 1h05'52" 44 
 31. RUS  KARPETS Vladimir GCE 1h07'31" 42 
 32. SLO  GOLCER Jure LPR 1h11'34" 40 
 33. ITA  TONTI Andrea QST 1h12'53" 38 
 34. DEN  SØRENSEN Nicki CSC 1h13'04" 36 
 35. BLR  KIRYIENKA Vasil TCS 1h14'37" 34 
 36. ESP  PASAMONTES RODRIGUEZ Luis GCE 1h18'56" 32 
 37. ESP  GARATE CEPA Juan Manuel QST 1h19'47" 30 
 38. BEL  VAN HUFFEL Wim SIL 1h20'08" 28 
 39. ITA  NOE Andrea LIQ 1h20'22" 27 
 40. BEL  DE GREEF Francis SIL 1h21'04" 26 
 41. ITA  SPEZIALETTI Alessandro LPR 1h25'45" 25 
 42. ITA  VISCONTI Giovanni QST 1h30'17" 24 
 43. MDA  IVANOV Ruslan SDA 1h32'30" 23 
 44. ITA  POSSONI Morris THR 1h32'33" 22 
 45. RUS  GUSEV Vladimir AST 1h34'46" 21 
 46. ITA  NARDELLO Daniele SDA 1h35'06" 20 
 47. ITA  MAZZANTI Luca TCS 1h35'19" 19 
 48. SLO  SPILAK Simon LAM 1h39'46" 18 
 49. VEN  RUJANO GUILLEN Jose Humberto GCE 1h39'48" 17 
 50. FIN  VEIKKANEN Jussi FDJ 1h40'46" 16 
 51. GER  FRÖHLINGER Johannes GST 1h41'30" 15 
 52. USA  VANDE VELDE Christian TSL 1h43'59" 15 
 53. GER  VOIGT Jens CSC 1h46'14" 15 
 54. ESP  VELASCO MURILLO Ivan EUS 1h48'44" 15 
 55. KAZ  IGLINSKIY Maxim AST 1h49'51" 15 
 56. ITA  NOCENTINI Rinaldo ALM 1h52'41" 15 
 57. ITA  PIETROPOLLI Daniele LPR 1h54'07" 15 
 58. ESP  CAÑADA GRACIA David SDV 1h57'51" 15 
 59. RUS  KOZONTCHUK Dmitriy RAB 1h59'20" 15 
 60. CAN  HESJEDAL Ryder TSL 2h01'29" 15 
 61. VEN  OCHOA Carlos Jose SDA 2h01'59" 15 
 62. DEN  BLAUDZUN Michael CSC 2h06'36" 15 
 63. SUI  LOOSLI David LAM 2h08'35" 15 
 64. ESP  LASTRAS GARCIA Pablo GCE 2h09'03" 15 
 65. ITA  PINOTTI Marco THR 2h12'30" 15 
 66. KAZ  MIZOUROV Andrey AST 2h13'10" 15 
 67. ESP  PEREZ SANCHEZ Francisco GCE 2h14'15" 15 
 68. RUS  EFIMKIN Alexander QST 2h19'59" 15 
 69. GBR  WEGELIUS Charles LIQ 2h22'48" 15 
 70. ITA  BENNATI Daniele LIQ 2h23'39" 15 
 71. ITA  MISSAGLIA Gabriele SDA 2h24'09" 15 
 72. ESP  PEREZ LEZAUN Alan EUS 2h27'17" 15 
 73. BEL  SEELDRAEYERS Kevin QST 2h28'50" 15 
 74. ESP  IRIZAR ARANBURU Markel EUS 2h31'02" 15 
 75. ESP  CAMAÑO ORTUZAR Iker SDV 2h33'33" 15 
 76. MEX  PEREZ CUAPIO Julio Alberto CSF 2h34'11" 15 
 77. NED  ELTINK Theo RAB 2h38'00" 15 
 78. GER  MARTENS Paul RAB 2h39'22" 15 
 79. IRL  DEIGNAN Philip ALM 2h40'19" 15 
 80. GER  ZABEL Erik MRM 2h41'19" 15 
 81. ESP  HORRACH RIPOLL Joan GCE 2h45'26" 15 
 82. FRA  ROY Jérémy FDJ 2h46'19" 15 
 83. ITA  ERMETI Giairo LPR 2h46'24" 15 
 84. ITA  GAVAZZI Francesco LAM 2h46'41" 15 
 85. FRA  JEGOU Lilian FDJ 2h47'05" 15 
 86. ITA  VANOTTI Alessandro LIQ 2h47'12" 15 
 87. ITA  VELO Marco MRM 2h47'20" 15 
 88. ITA  BAILETTI Paolo LPR 2h47'29" 15 
 89. ITA  BERTOLINI Alessandro SDA 2h48'15" 15 
 90. COL  PEREZ ARANGO Marlon Alirio GCE 2h48'56" 15 
 91. FRA  SONNERY Blaise ALM 2h49'07" 15 
 92. ITA  GASPAROTTO Enrico BAR 2h49'52" 15 
 93. FRA  MANGEL Laurent ALM 2h51'16" 15 
 94. GBR  MILLAR David TSL 2h56'50" 15 
 95. USA  MCCARTNEY Jason CSC 2h57'21" 15 
 96. GBR  CUMMINGS Stephen BAR 3h00'35" 15 
 97. KAZ  BAZAYEV Assan AST 3h03'36" 15 
 98. ITA  DALL'ANTONIA Tiziano CSF 3h04'09" 15 
 99. ITA  CAPECCHI Eros SDV 3h04'26" 15 
 100. SUI  SCHWAB Hubert QST 3h04'30" 15 
 101. CZE  RABON Frantisek THR 3h12'35" 15 
 102. DEN  LUND Anders CSC 3h12'55" 15 
 103. ITA  ILLIANO Raffaele SDA 3h13'57" 15 
 104. GER  HONDO Danilo SDA 3h14'02" 15 
 105. NED  ENGELS Addy QST 3h14'40" 15 
 106. ESP  BENITEZ ROMAN Jose Alberto SDV 3h15'42" 15 
 107. UKR  KRIVTSOV Yuriy ALM 3h17'11" 15 
 108. AUS  HANSEN Adam THR 3h17'15" 15 
 109. ITA  BALDATO Fabio LAM 3h17'53" 15 
 110. RUS  KLIMOV Serguei TCS 3h18'20" 15 
 111. FRA  MONIER Damien COF 3h18'53" 15 
 112. FRA  PERGET Mathieu GCE 3h19'02" 15 
 113. FRA  LEVARLET Guillaume FDJ 3h21'41" 15 
 114. RUS  TRUSOV Nikolai TCS 3h21'52" 15 
 115. ITA  FACCI Mauro QST 3h22'12" 15 
 116. NED  LÖWIK Gerben RAB 3h22'32" 15 
 117. BEL  DEVENYNS Dries SIL 3h23'18" 15 
 118. GBR  THOMAS Geraint BAR 3h23'38" 15 
 119. BLR  USAU Aliaksandr ALM 3h27'12" 15 
 120. NED  DE GROOT Bram RAB 3h27'36" 15 
 121. FRA  BUFFAZ Mickaël COF 3h27'48" 15 
 122. FRA  ROUSSEAU Nicolas ALM 3h28'57" 15 
 123. FIN  CARLSTRÖM Kjell LIQ 3h34'19" 15 
 124. RUS  SEROV Alexander TCS 3h34'20" 15 
 125. ITA  CHIARINI Riccardo LPR 3h35'42" 15 
 126. ITA  SCOGNAMIGLIO Carlo BAR 3h37'06" 15 
 127. FRA  HARTMANN Nicolas COF 3h37'48" 15 
 128. GER  MARTIN Tony THR 3h39'14" 15 
 129. SVK  JURCO Matej MRM 3h44'32" 15 
 130. ITA  ONGARATO Alberto MRM 3h46'37" 15 
 131. GER  KRAUSS Sven GST 3h49'58" 15 
 132. GBR  CAVENDISH Mark THR 3h55'37" 15 
 133. GER  GREIPEL André THR 3h56'33" 15 
 134. GBR  WIGGINS Bradley THR 3h57'52" 15 
 135. FRA  HUGUET Yann COF 4h00'55" 15 
 136. NZL  GUDSELL Timothy FDJ 4h07'00" 15 
 137. USA  PATE Danny TSL 4h07'19" 15 
 138. ESP  AGIRRE ASEGINOLAZA Josu EUS 4h07'56" 15 
 139. AUS  GATES Nick SIL 4h09'39" 15 
 140. RUS  IGNATIEV Mikhail TCS 4h09'51" 15 
 141. GER  EICHLER Markus MRM 4h33'41" 15 



30/07/2014 - Remarks or suggestions? Mail to info@cqranking.com
CQ Ranking - Copyright © 2014, Credits