Esp  Vuelta a España, General classification 30/09/2001  
  Category: GT  
Result All Stages History  


  Rank       Rider   Team   Time   CQ  
 1. ESP  CASERO MORENO Angel Luis FES 70h49'05" 500 
 2. ESP  SEVILLA RIVERA Oscar Miguel KEL 47" 375 
 3. USA  LEIPHEIMER Levi USP 02'59" 300 
 4. ESP  HERAS HERNANDEZ Roberto USP 03'56" 275 
 5. ESP  MERCADO MARTIN Juan Miguel BAN 05'45" 250 
 6. ESP  PLAZA ROMERO David FES 05'53" 225 
 7. ESP  RUBIERA VIGIL Jose Luis USP 06'57" 200 
 8. DEN  MØLLER Claus Michael MIL 07'13" 175 
 9. ESP  OSA EIZAGIRRE Aitor BAN 08'32" 150 
 10. ESP  ESCARTIN COTI Fernando COA 10'31" 125 
 11. ESP  MAYO DIEZ Iban EUS 12'58" 116 
 12. ESP  LAISEKA JAIO Roberto EUS 13'32" 107 
 13. ESP  CUESTA LOPEZ DE CASTRO Iñigo COF 14'00" 99 
 14. ESP  PEREZ RODRIGUEZ Luis FES 20'07" 91 
 15. ESP  GARCIA CASAS Felix Manuel FES 21'01" 83 
 16. CZE  KONECNY Tomas DFF 23'32" 75 
 17. ESP  JIMENEZ SASTRE Jose Maria BAN 24'23" 73 
 18. COL  BOTERO ECHEVERRY Santiago KEL 25'01" 71 
 19. ESP  BELTRAN MARTINEZ Manuel MAP 27'14" 69 
 20. ITA  PELLIZOTTI Franco ALS 27'58" 67 
 21. ESP  BLANCO GIL Santiago BAN 28'56" 65 
 22. ESP  OSA EIZAGIRRE Unai BAN 33'30" 63 
 23. ITA  CONTI Roberto CTA 34'03" 61 
 24. FRA  VIRENQUE Richard DFF 38'45" 59 
 25. ESP  ZARRABEITIA URANGA Mikel ONC 39'06" 57 
 26. ESP  GOMEZ GOZALO Jose Javier KEL 40'30" 55 
 27. POR  LAVARINHAS Rui Agostinho Do Couto MIL 47'18" 53 
 28. ESP  MARTINEZ TRINIDAD Jose Alberto EUS 49'23" 51 
 29. ITA  FIGUERAS Giuliano PAN 49'56" 49 
 30. ESP  REBOLLO AGUADO Jose Luis FES 52'29" 47 
 31. SUI  ZBERG Beat RAB 53'37" 45 
 32. ESP  ANGUITA HINOJOSA Eleuterio JAZ 55'38" 43 
 33. ESP  VICARIO BARBERA Juan Carlos FES 58'09" 41 
 34. POL  BARANOWSKI Dariusz BAN 1h01'37" 39 
 35. ITA  CIONI Dario David MAP 1h01'48" 37 
 36. ITA  SIMONI Gilberto LAM 1h02'00" 35 
 37. ESP  GARATE CEPA Juan Manuel LAM 1h02'19" 33 
 38. POR  SILVA Joao Paulo MIL 1h04'13" 31 
 39. ITA  ELLI Alberto TEL 1h05'09" 29 
 40. BEL  VERHEYEN Geert RAB 1h05'37" 27 
 41. GBR  MILLAR David COF 1h07'25" 25 
 42. ESP  LAGUNA GARCIA Oscar REL 1h10'45" 23 
 43. ESP  ZUBELDIA AGIRRE Haimar EUS 1h11'01" 22 
 44. ITA  LELLI Massimiliano COF 1h11'03" 21 
 45. ESP  ETXEBARRIA ALKORTA David EUS 1h14'10" 20 
 46. ESP  CLAVERO SEBASTIAN Daniel MER 1h15'44" 19 
 47. ESP  FERNANDEZ MARTINEZ Victoriano MIL 1h16'32" 18 
 48. ESP  ATIENZA URENDEZ Daniel COF 1h20'42" 17 
 49. ESP  PECHARROMAN FABIAN Jose Antonio JAZ 1h20'46" 16 
 50. ESP  FERNANDEZ BUSTINZA Bingen EUS 1h22'06" 15 
 51. BEL  BRUYLANDTS Dave DFF 1h24'22" 15 
 52. ESP  VICIOSO ARCOS Angel KEL 1h25'10" 15 
 53. ITA  CODOL Massimo LAM 1h27'02" 15 
 54. ESP  DIAZ JUSTO Rafael ONC 1h27'41" 15 
 55. ESP  TAULER LLULL Antonio KEL 1h27'52" 15 
 56. NED  PRONK Matthé RAB 1h30'08" 15 
 57. KAZ  FOFONOV Dmitriy COF 1h30'14" 15 
 58. BEL  FARAZIJN Peter COF 1h31'43" 15 
 59. GER  ALDAG Rolf TEL 1h32'57" 15 
 60. ITA  GIUNTI Massimo CTA 1h34'28" 15 
 61. ITA  SIMEONI Filippo CTA 1h36'07" 15 
 62. KAZ  SHEFER Alexandr ALS 1h36'25" 15 
 63. ITA  SGAMBELLURI Roberto TEL 1h37'28" 15 
 64. ESP  OLANO MANZANO Abraham ONC 1h41'57" 15 
 65. ESP  FLORES GALARZA Igor EUS 1h43'23" 15 
 66. ESP  GONZALEZ CAPILLA Santos ONC 1h44'15" 15 
 67. BEL  KLEYNEN Steven DFF 1h45'26" 15 
 68. ITA  MORENI Cristian MER 1h45'58" 15 
 69. ESP  VAZQUEZ PALOMO Jose Manuel REL 1h47'14" 15 
 70. MDA  PUGACI Igor SAE 1h52'22" 15 
 71. SUI  JEKER Fabian MIL 1h53'22" 15 
 72. ESP  FLECHA GIANNONI Juan Antonio REL 1h53'41" 15 
 73. GER  JAKSCHE Jörg ONC 1h54'10" 15 
 74. ITA  TRENTIN Guido COF 1h54'58" 15 
 75. ESP  CABELLO LUQUE Francisco KEL 1h57'36" 15 
 76. ESP  HORRILLO MUÑOZ Pedro MAP 1h57'37" 15 
 77. ESP  EDO ALSINA Angel MIL 1h57'55" 15 
 78. NED  VENEBERG Thorwald RAB 1h59'02" 15 
 79. ESP  GOLBANO GARCIA Carlos Ramon JAZ 2h01'37" 15 
 80. MEX  PEREZ CUAPIO Julio Alberto PAN 2h02'07" 15 
 81. USA  TRENTI Guido CTA 2h02'55" 15 
 82. UKR  POSPYEYEV Kyrylo CTA 2h08'23" 15 
 83. ESP  ODRIOZOLA MUGARZA Jon BAN 2h09'10" 15 
 84. NED  ENGELS Addy RAB 2h13'26" 15 
 85. GER  LUDEWIG Jörg SAE 2h13'30" 15 
 86. GER  ZABEL Erik TEL 2h15'25" 15 
 87. ESP  GARCIA CALVO Cesar REL 2h16'57" 15 
 88. LUX  JOACHIM Benoît USP 2h17'06" 15 
 89. ESP  HERNANDEZ BERTRAN Jaime Javier FES 2h17'26" 15 
 90. SUI  AEBERSOLD Niki COA 2h17'29" 15 
 91. COL  PEÑA GRISALES Victor Hugo USP 2h17'51" 15 
 92. GER  SCHRECK Stephan TEL 2h18'09" 15 
 93. GER  HONDO Danilo TEL 2h18'09" 15 
 94. GER  HUNDERTMARCK Kai TEL 2h19'46" 15 
 95. COL  CARDENAS RAVALO Felix Rafael KEL 2h23'17" 15 
 96. USA  MCRAE William Chann USP 2h24'52" 15 
 97. FRA  LAMOUR Claude COF 2h25'05" 15 
 98. NED  BOVEN Jan RAB 2h27'41" 15 
 99. ESP  CAPITAN PEREGRINA Jorge REL 2h29'05" 15 
 100. NED  LOTZ Marc RAB 2h30'03" 15 
 101. ESP  GERRIKAGOITIA ARRIEN Gorka EUS 2h30'57" 15 
 102. ITA  PICCOLI Mariano LAM 2h31'54" 15 
 103. USA  CRUZ Antonio USP 2h33'54" 15 
 104. AUS  O'NEILL Nathan PAN 2h34'04" 15 
 105. UKR  DUMA Vladimir PAN 2h34'38" 15 
 106. ITA  PAOLINI Luca MAP 2h35'56" 15 
 107. NED  KROON Karsten RAB 2h38'00" 15 
 108. SUI  HUSER Rolf COA 2h38'04" 15 
 109. SUI  ZÜLLE Alex COA 2h38'38" 15 
 110. ITA  RATTI Eddy MAP 2h39'19" 15 
 111. ESP  GARCIA ACOSTA Jose Vicente BAN 2h40'15" 15 
 112. ESP  GUILLAMON RUIZ Juan Carlos JAZ 2h42'52" 15 
 113. GER  SCHAFFRATH Jan TEL 2h43'02" 15 
 114. RUS  SMETANINE Serguei JAZ 2h43'37" 15 
 115. ESP  VIDAL MARTINEZ Jose Angel KEL 2h43'59" 15 
 116. BEL  CRETSKENS Wilfried DFF 2h44'01" 15 
 117. ESP  TORRENT TARRES Carlos JAZ 2h46'18" 15 
 118. RSA  HUNTER Robert LAM 2h47'18" 15 
 119. GER  KLIER Andreas TEL 2h48'41" 15 
 120. ESP  MAURI PRAT Melcior MIL 2h49'03" 15 
 121. ESP  DOMINGUEZ DOMINGUEZ Juan Carlos BAN 2h49'33" 15 
 122. ESP  DIAZ LOBATO Pedro JAZ 2h50'29" 15 
 123. ESP  CASERO MORENO Rafael FES 2h50'37" 15 
 124. ESP  FERNANDEZ DOMINGO David REL 2h51'39" 15 
 125. ITA  ORTENZI Gianmario MER 2h53'07" 15 
 126. ITA  PINOTTI Marco LAM 2h53'55" 15 
 127. ITA  VINALE Alberto ALS 2h54'07" 15 
 128. DEN  HØJ Frank COA 2h54'24" 15 
 129. ESP  LOPEZ DE MUNAIN RUIZ DE GAUNA Alberto EUS 2h55'34" 15 
 130. POR  CARNEIRO Carlos Alberto Silva MIL 2h57'20" 15 
 131. GER  SCHWEDA Raphael COA 2h58'41" 15 
 132. ITA  BERTOLETTI Simone LAM 2h58'49" 15 
 133. ITA  CASAGRANDA Stefano ALS 3h00'24" 15 
 134. GER  TEUTENBERG Sven FES 3h02'12" 15 
 135. ITA  COMMESSO Salvatore SAE 3h02'28" 15 
 136. ITA  TONTI Andrea CTA 3h02'54" 15 
 137. GER  NITSCHE Torsten SAE 3h07'32" 15 
 138. ESP  NIETO FERNANDEZ German REL 3h16'30" 15 
 139. AUS  MCEWEN Robbie DFF 3h19'16" 15 



11/12/2017 - Remarks or suggestions? Mail to info@cqranking.com
CQ Ranking - Copyright © 2017, Credits