Fra  Tour de France, General classification 20/09/2020  
  Category: GT1  -  Race Website  
Result All Stages History  


  Rank       Rider   Team   Time   CQ  
 1. SLO  POGACAR Tadej UAD 87h20'05" 600 
 2. SLO  ROGLIC Primoz TJV 59" 450 
 3. AUS  PORTE Richie TFS 03'30" 380 
 4. ESP  LANDA MEANA Mikel TBM 05'58" 320 
 5. ESP  MAS NICOLAU Enric MOV 06'07" 290 
 6. COL  LOPEZ MORENO Miguel Angel AST 06'47" 260 
 7. NED  DUMOULIN Tom TJV 07'48" 230 
 8. COL  URAN URAN Rigoberto EF1 08'02" 200 
 9. GBR  YATES Adam MTS 09'25" 180 
 10. ITA  CARUSO Damiano TBM 14'03" 160 
 11. FRA  MARTIN Guillaume COF 16'58" 140 
 12. ESP  VALVERDE BELMONTE Alejandro MOV 17'41" 130 
 13. ECU  CARAPAZ MONTENEGRO Richard Antonio INS 25'53" 120 
 14. FRA  BARGUIL Warren ARK 31'04" 110 
 15. USA  KUSS Sepp TJV 42'20" 100 
 16. ESP  BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello TBM 55'56" 94 
 17. COL  QUINTANA ROJAS Nairo Alexander ARK 1h03'07" 88 
 18. FRA  ROLLAND Pierre BVC 1h08'26" 82 
 19. ESP  VERONA QUINTANILLA Carlos MOV 1h19'54" 77 
 20. BEL  VAN AERT Wout TJV 1h20'31" 72 
 21. ESP  SOLER GIMENEZ Marc MOV 1h31'53" 67 
 22. ESP  IZAGIRRE INSAUSTI Gorka AST 1h36'12" 65 
 23. COL  CHAVES RUBIO Jhoan Esteban MTS 1h38'45" 63 
 24. SUI  REICHENBACH Sébastien GFC 1h39'27" 61 
 25. FRA  ELISSONDE Kenny TFS 1h40'06" 59 
 26. FRA  CHEREL Mikael ALM 1h40'51" 57 
 27. FRA  MADOUAS Valentin GFC 1h42'43" 55 
 28. COL  MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe EF1 1h55'12" 53 
 29. FRA  PINOT Thibaut GFC 1h59'54" 51 
 30. POL  KWIATKOWSKI Michal INS 2h06'32" 49 
 31. FRA  SICARD Romain TDE 2h13'02" 47 
 32. ESP  SANCHEZ GIL Luis Leon AST 2h13'47" 45 
 33. GER  KÄMNA Lennard BOH 2h15'39" 43 
 34. NZL  BENNETT George TJV 2h15'49" 41 
 35. FRA  VUILLERMOZ Alexis ALM 2h16'19" 39 
 36. FRA  ALAPHILIPPE Julian DQT 2h19'11" 37 
 37. GBR  CARTHY Hugh EF1 2h20'31" 35 
 38. GER  BUCHMANN Emanuel BOH 2h21'57" 33 
 39. FRA  MOLARD Rudy GFC 2h26'53" 32 
 40. SLO  POLANC Jan UAD 2h29'54" 31 
 41. IRL  MARTIN Daniel ISN 2h30'25" 30 
 42. NED  GESINK Robert TJV 2h30'35" 29 
 43. LUX  JUNGELS Bob DQT 2h33'30" 28 
 44. ESP  HERRADA LOPEZ Jesus COF 2h34'50" 27 
 45. COL  TEJADA CANACUE Harold Alfonso AST 2h37'02" 26 
 46. KAZ  LUTSENKO Alexey AST 2h39'37" 25 
 47. CAN  HOULE Hugo AST 2h39'54" 24 
 48. GER  GESCHKE Simon CCC 2h44'27" 23 
 49. FRA  EDET Nicolas COF 2h48'44" 22 
 50. BEL  VAN AVERMAET Greg CCC 2h49'50" 21 
 51. DEN  EG Niklas TFS 2h50'04" 20 
 52. BEL  DE GENDT Thomas LTS 2h51'56" 20 
 53. FRA  PACHER Quentin BVC 2h54'17" 20 
 54. SUI  HIRSCHI Marc SUN 2h54'34" 20 
 55. POR  OLIVEIRA Nelson Filipe Santos Simoes MOV 3h01'41" 20 
 56. USA  POWLESS Neilson EF1 3h03'09" 20 
 57. GER  SCHACHMANN Maximilian BOH 3h03'28" 20 
 58. DEN  ANDERSEN Søren Kragh SUN 3h06'26" 20 
 59. NED  VAN BAARLE Dylan INS 3h07'42" 20 
 60. ESP  FRAILE MATARRANZ Omar AST 3h13'41" 20 
 61. BEL  NAESEN Oliver ALM 3h22'04" 20 
 62. ITA  BETTIOL Alberto EF1 3h24'55" 20 
 63. AUT  GROSSSCHARTNER Felix BOH 3h25'17" 20 
 64. IRL  ROCHE Nicolas SUN 3h27'13" 20 
 65. FRA  PETERS Nans ALM 3h27'46" 20 
 66. COL  ANACONA GOMEZ Winner Andrew ARK 3h32'40" 20 
 67. CZE  HIRT Jan CCC 3h34'58" 20 
 68. BEL  HERMANS Ben ISN 3h37'12" 20 
 69. SUI  SCHÄR Michael CCC 3h38'55" 20 
 70. ESP  ROJAS GIL Jose Joaquin MOV 3h40'49" 20 
 71. BEL  STUYVEN Jasper TFS 3h40'52" 20 
 72. ESP  DE LA CRUZ MELGAREJO David UAD 3h41'20" 20 
 73. DEN  VALGREN HUNDAHL (ANDERSEN) Michael NTT 3h41'45" 20 
 74. ESP  ERVITI OLLO Imanol MOV 3h48'00" 20 
 75. BEL  BENOOT Tiesj SUN 3h48'50" 20 
 76. SLO  MOHORIC Matej TBM 3h49'02" 20 
 77. CRC  AMADOR BIKKAZAKOVA Andrey INS 3h49'04" 20 
 78. FRA  GAUTIER Cyril BVC 3h51'57" 20 
 79. ITA  TRENTIN Matteo CCC 3h52'10" 20 
 80. ITA  CATALDO Dario MOV 3h52'51" 20 
 81. LAT  SKUJINS Toms TFS 3h53'09" 20 
 82. NOR  LAENGEN Vegard Stake UAD 3h53'17" 20 
 83. NZL  BAUER Jack MTS 4h00'34" 20 
 84. SVK  SAGAN Peter BOH 4h04'15" 20 
 85. LAT  NEILANDS Krists ISN 4h11'03" 20 
 86. FRA  PERICHON Pierre-Luc COF 4h14'28" 20 
 87. RUS  SIVAKOV Pavel INS 4h15'38" 20 
 88. SLO  MEZGEC Luka MTS 4h17'07" 20 
 89. BEL  KEUKELEIRE Jens EF1 47h17'07" 20 
 90. BEL  DEVENYNS Dries DQT 4h20'41" 20 
 91. USA  VAN GARDEREN Tejay EF1 4h22'20" 20 
 92. DEN  PEDERSEN Casper Phillip SUN 4h24'13" 20 
 93. ITA  COLBRELLI Sonny TBM 4h24'42" 20 
 94. FRA  LADAGNOUS Matthieu GFC 4h24'52" 20 
 95. COL  QUINTANA ROJAS Dayer Uberney ARK 4h25'50" 20 
 96. FRA  BARTHE Cyril BVC 4h27'07" 20 
 97. RSA  IMPEY Daryl MTS 4h28'39" 20 
 98. BEL  VAN ASBROECK Tom ISN 4h33'17" 20 
 99. DEN  JUUL JENSEN Christopher MTS 4h34'03" 20 
 100. ITA  DE MARCHI Alessandro CCC 4h34'06" 20 
 101. NOR  BOASSON HAGEN Edvald NTT 4h34'19" 20 
 102. FRA  LEDANOIS Kévin ARK 4h35'48" 20 
 103. NED  NIEUWENHUIS Joris SUN 4h38'50" 20 
 104. FRA  VENTURINI Clément ALM 4h39'08" 20 
 105. ITA  OSS Daniel BOH 4h40'46" 20 
 106. GBR  SWIFT Connor ARK 4h41'59" 20 
 107. FRA  LAPORTE Christophe COF 4h44'30" 20 
 108. FRA  TURGIS Anthony TDE 4h44'57" 20 
 109. CZE  KREUZIGER Roman NTT 4h45'26" 20 
 110. NED  POELS Wout TBM 4h47'23" 20 
 111. ITA  MARCATO Marco UAD 4h48'47" 20 
 112. ITA  CONSONNI Simone COF 4h53'50" 20 
 113. FRA  CAVAGNA Rémi DQT 4h58'46" 20 
 114. DEN  ASGREEN Kasper DQT 5h00'04" 20 
 115. FRA  HOFSTETTER Hugo ISN 5h00'14" 20 
 116. FRA  COSNEFROY Benoît ALM 5h00'43" 20 
 117. FRA  GRELLIER Fabien TDE 5h01'32" 20 
 118. GER  MARTIN Tony TJV 5h05'28" 20 
 119. BEL  THEUNS Edward TFS 5h08'10" 20 
 120. GER  POLITT Nils ISN 5h09'02" 20 
 121. RSA  GIBBONS Ryan NTT 5h09'32" 20 
 122. FRA  COQUARD Bryan BVC 5h10'32" 20 
 123. FRA  SOUPE Geoffrey TDE 5h10'40" 20 
 124. DEN  PEDERSEN Mads TFS 5h11'03" 20 
 125. GER  KOCH Jonas CCC 5h12'04" 20 
 126. GER  ARNDT Nikias SUN 5h13'11" 20 
 127. BEL  DECLERCQ Tim DQT 5h14'52" 20 
 128. NOR  JANSEN Amund Grøndahl TJV 5h17'28" 20 
 129. GBR  ROWE Luke INS 5h17'50" 20 
 130. DEN  MØRKØV CHRISTENSEN Michael DQT 5h26'21" 20 
 131. FRA  BURGAUDEAU Mathieu TDE 5h27'38" 20 
 132. NOR  KRISTOFF Alexander UAD 5h28'28" 20 
 133. FRA  RUSSO Clément ARK 5h28'45" 20 
 134. GER  WALSCHEID Maximilian NTT 5h29'38" 20 
 135. ITA  VIVIANI Elia COF 5h30'01" 20 
 136. FRA  CHEVALIER Maxime BVC 5h31'30" 20 
 137. FRA  REZA Kévin BVC 5h31'37" 20 
 138. IRL  BENNETT Sam DQT 5h32'33" 20 
 139. ISR  NIV Guy ISN 5h34'43" 20 
 140. NED  BOL Cees SUN 5h38'16" 20 
 141. ITA  BONIFAZIO Niccolo TDE 5h42'13" 20 
 142. BEL  DE BUYST Jasper LTS 5h43'07" 20 
 143. AUT  HALLER Marco TBM 5h46'27" 20 
 144. AUS  EWAN Caleb LTS 5h50'25" 20 
 145. BEL  FRISON Frederik LTS 6h01'48" 20 
 146. GER  KLUGE Roger LTS 6h07'02" 20 



29/09/2020 - Remarks or suggestions? Mail to info@cqranking.com
CQ Ranking - Copyright © 2020, Credits