Chn  Tour of Qinghai Lake, General classification 19/07/2014  
  Category: 2.HC  -  Race Website  
Result All Stages History   ↓ Race Comment ↓


  Rank       Rider   Team   Time   CQ  
 1. UKR  KONONENKO Mykhaylo KLS 51h40'40" 160 
 2. FRA  VAUBOURZEIX Thomas LPM 01" 120 
 3. UKR  POLIVODA Oleksandr KLS 25" 100 
 4. CZE  PADOUR Frantisek TNE 01'07" 84 
 5. POR  GON«ALVES Jose Isidro Maciel LPM 01'14" 74 
 6. ESP  MARTIN HERNANDEZ Victor BUR 01'57" 68 
 7. USA  BEYER Chad 5HR 02'02" 62 
 8. ITA  BENEDETTI Cesare TNE 03'05" 56 
 9. IRI  POURSEYEDI GOLAKHOUR Mirsamad TPT 04'13" 50 
 10. RUS  POZDNYAKOV Kirill RVL 04'14" 44 
 11. TUR  ÷RKEN Ahmet TRK 06'20" 38 
 12. IRI  MIZBANI IRANAGH Ghader TPT 09'08" 34 
 13. KAZ  MIZOUROV Andrey RTS 09'26" 30 
 14. FRA  LAVIEU Antoine LPM 10'01" 26 
 15. ITA  CONTI Samuele NRI 10'02" 22 
 16. COL  WILCHES RODRIGUEZ Juan Pablo TYD 10'35" 19 
 17. AUT  SCHORN Daniel TNE 10'36" 17 
 18. ITA  FAILLI Francesco NRI 11'30" 15 
 19. COL  NI—O CORREDOR Victor RTS 11'33" 13 
 20. UKR  KOGUT Volodymyr AMO 11'38" 11 
 21. CAN  WOODS Michael 5HR 11'59" 10 
 22. MGL  TUULKHANGAI Tuguldur NTC 12'08" 9 
 23. USA  SHELDEN Taylor 5HR 15'50" 8 
 24. USA  MANNION Gavin 5HR 24'45" 7 
 25. ITA  TEDESCHI Mirko NRI 25'18" 6 
 26. COL  ROJAS ROJAS Mario Alberto RTS 26'34" 5 
 27. IRI  KHADEMI Ali TPT 28'23" 5 
 28. IRI  KOLAHDOUZ HAGH Amir TPT 28'25" 5 
 29. UKR  KVACHUK Oleksandr KLS 28'52" 5 
 30. ITA  DE NEGRI Pierpaolo VFN 28'55" 5 
 31. KAZ  BIZHIGITOV Zhandos AS2 29'43" 5 
 32. ESP  DEL PINO CORROCHANO Jesus BUR 32'55" 5 
 33. UKR  KOSTYUK Denys KLS 34'19" 5 
 34. UKR  LAGKUTI Sergiy KLS 40'36" 5 
 35. ESP  MINGUEZ AYALA Miguel EUK 43'21" 5 
 36. ESP  MERINO CORTAZAR Igor BUR 44'26" 5 
 37. ERI  DEBESAY Mekseb Abraha BAI 44'38" 5 
 38. UKR  KHRIPTA Andriy KLS 45'30" 5 
 39. SLO  BOLE Grega VFN 49'13" 5 
 40. UKR  BUTS Vitaliy KLS 53'02" 5 
 41. UKR  KRIVTSOV Dmytro KLS 55'36" 5 
 42. USA  JONES Christopher UHC 56'05" 5 
 43. TUR  KAL Mirac TRK 1h00'13" 5 
 44. CHN  LIU Jianpeng HEN 1h00'15" 5 
 45. MGL  ALTANSUKH Altanzul NTC 1h00'18" 5 
 46. MGL  BATMUNKH Maral-Erdene NTC 1h01'49" 5 
 47. CHN  WANG Meiyin HEN 1h02'49" 5 
 48. ITA  STORTONI Simone AMO 1h03'37" 5 
 49. RUS  KLIMOV Serguei RVL 1h03'54" 5 
 50. KAZ  GATSKIY Pavel AS2 1h06'46" 5 
 51. ITA  BISOLTI Alessandro VFN 1h07'35" 0 
 52. UKR  VASYLYUK Andriy KLS 1h09'25" 0 
 53. TUR  BAKIRCI Nazym TRK 1h09'38" 0 
 54. CHN  WU Peilun TYD 1h16'38" 0 
 55. ESP  ZUAZUBISKAR GALLASTEGI Illart EUK 1h20'06" 0 
 56. RUS  KRITSKIY Timofey RVL 1h22'02" 0 
 57. ESP  BARBERO CUESTA Carlos EUK 1h22'43" 0 
 58. AUS  CLARKE Jonathan UHC 1h23'15" 0 
 59. RUS  ERSHOV Artur RVL 1h26'08" 0 
 60. AUS  ANDERSON Jack DPC 1h28'06" 0 
 61. RUS  BOEV Igor RVL 1h28'47" 0 
 62. CHN  LIU Jiankun YDL 1h29'01" 0 
 63. USA  STEMPER James 5HR 1h29'08" 0 
 64. JPN  ISHIBASHI Manabu VFN 1h31'13" 0 
 65. AUS  PHELAN Adam DPC 1h33'37" 0 
 66. ROU  GROSU Eduard-Michael VFN 1h33'49" 0 
 67. IRI  SOHRABI Mehdi TPT 1h34'29" 0 
 68. KAZ  KULIMBETOV Nurbolat AS2 1h40'08" 0 
 69. RUS  SEROV Alexander RVL 1h40'08" 0 
 70. UZB  KARIMOV Ruslan RTS 1h40'25" 0 
 71. ERI  AMANUEL Meron Mengstab BAI 1h41'21" 0 
 72. TUR  AKDILEK Ahmet TRK 1h42'13" 0 
 73. ESP  ITURRIA SEGUROLA Mikel EUK 1h43'38" 0 
 74. IRI  MALEKI Behnam TPT 1h46'10" 0 
 75. GBR  ROWSELL Erick TNE 1h49'40" 0 
 76. NED  GOESINNEN Floris DPC 1h50'31" 0 
 77. USA  BASSETTI Samuel 5HR 1h50'48" 0 
 78. ITA  DE PATRE Roberto NRI 1h54'24" 0 
 79. CHN  WU Shengjun TYD 1h55'40" 0 
 80. JPN  MIYAZAWA Takashi VFN 1h58'35" 0 
 81. GER  BICHLMANN Daniel BAI 1h59'16" 0 
 82. AUS  CANTWELL Jonathan DPC 1h59'19" 0 
 83. ITA  SCARTEZZINI Michele AS2 2h02'49" 0 
 84. ITA  STACCHIOTTI Riccardo VFN 2h05'42" 0 
 85. ESP  ORBE URRUTIA Haritz EUK 2h05'59" 0 
 86. TUR  SAMLI Feritcam TRK 2h07'45" 0 
 87. ITA  FONZI Giuseppe NRI 2h08'34" 0 
 88. KAZ  SHEMYAKIN Sergey AS2 2h08'49" 0 
 89. SLO  JARC Blaz TNE 2h09'01" 0 
 90. FRA  JULES Justin LPM 2h09'18" 0 
 91. GER  F÷RSTER Robert UHC 2h13'16" 0 
 92. MEX  MARTINS SANDOVAL Uri AMO 2h14'12" 0 
 93. LTU  SISKEVICIUS Evaldas LPM 2h17'59" 0 
 94. CHN  HUANG En NTC 2h19'21" 0 
 95. CHN  XUE Mingxing NTC 2h20'58" 0 
 96. CHN  DONG Xiaoyong TYD 2h23'07" 0 
 97. ESP  TORRES MUI—O Pablo BUR 2h24'31" 0 
 98. USA  MURPHY John UHC 2h26'48" 0 
 99. TUR  ATALAY Muhammed TRK 2h27'47" 0 
 100. CHN  YANG Zengtao GTC 2h32'39" 0 
 101. ESP  ABERASTURI IZAGA Jon EUK 2h32'50" 0 
 102. UKR  DYUDYA Volodymyr GTC 2h32'58" 0 
 103. CHN  ZHANG Chunlong YDL 2h33'52" 0 
 104. MGL  ERDENESUREN Munkhtulga NTC 2h34'07" 0 
 105. AUS  RUDOLPH Malcolm DPC 2h34'11" 0 
 106. JPN  KOISHI Yuma VFN 2h37'17" 0 
 107. KAZ  FEDOSSEYEV Artur AS2 2h40'23" 0 
 108. AUS  JOHNSON Benjamin DPC 2h40'46" 0 
 109. COL  ALZATE ESCOBAR Carlos Eduardo UHC 2h42'27" 0 
 110. ITA  BENFATTO Marco AS2 2h42'31" 0 
 111. RUS  KRASNOV Leonid RVL 2h42'31" 0 
 112. JPN  KUROEDA Shiki VFN 2h42'31" 0 
 113. IRI  KHALILI KHOSROSHAHI Behnam TPT 2h43'02" 0 
 114. CHN  DING Xinping GTC 2h43'36" 0 
 115. CHN  MA Guangtong HEN 2h44'56" 0 
 116. CHN  YAN Meng HEN 2h45'32" 0 
 117. RUS  SHPILEVSKY Boris RTS 2h50'52" 0 
 118. CHN  DING Pengbin GTC 2h54'46" 0 
 119. ESP  LARRINAGA MUGURUZA Jon EUK 2h56'13" 0 
 120. CHN  QIAO Feng YDL 2h57'36" 0 
 121. ITA  GAVAZZI Mattia AMO 2h58'25" 0 
 122. ROU  PRIA Lars BAI 3h01'08" 0 
 123. GER  SCHNAPKA Matthias BAI 3h03'22" 0 
 124. CHN  YANG Zhanshan HEN 3h10'27" 0 
  Abandons
 DQ KAZ  DAVIDENOK Ilya AS2 51h39'58" 0 
 DQ KAZ  OKISHEV Viktor AS2 12'23" 0 
 DQ ITA  BENEDETTI Luca AMO 38'16" 0 

  Race Comment  
 

Ilya DAVIDENOK initially won this stage race, but tested positive after stage 6 and 10. Viktor OKISHEV initially finished 24th, but tested positiev in May. Luca BENEDETTI finished 36th, but tested positive in June. They were therefore disqualified from this race.

 


18/11/2018 - Remarks or suggestions? Mail to info@cqranking.com
CQ Ranking - Copyright © 2018, Credits