Esp  Vuelta a España, General classification 15/09/2013  
  Category: GT2  -  Race Website  
Result All Stages History  


  Rank       Rider   Team   Time   CQ  
 1. USA  HORNER Chris RLT 84h36'04" 500 
 2. ITA  NIBALI Vincenzo AST 37" 375 
 3. ESP  VALVERDE BELMONTE Alejandro MOV 01'36" 315 
 4. ESP  RODRIGUEZ OLIVER Joaquim KAT 03'22" 265 
 5. IRL  ROCHE Nicolas TST 07'11" 240 
 6. ITA  POZZOVIVO Domenico ALM 08'00" 215 
 7. FRA  PINOT Thibaut FDJ 08'41" 190 
 8. ESP  SANCHEZ GONZALEZ Samuel EUS 09'51" 165 
 9. CZE  KÖNIG Leopold TNE 10'11" 150 
 10. ESP  MORENO FERNANDEZ Daniel KAT 13'11" 135 
 11. EST  KANGERT Tanel AST 14'05" 120 
 12. ESP  HERRADA LOPEZ Jose MOV 16'48" 112 
 13. ESP  ARROYO DURAN David CJR 17'34" 104 
 14. GER  NERZ Dominik BMC 19'26" 96 
 15. ITA  SCARPONI Michele LAM 22'04" 90 
 16. POR  CARDOSO Andre Fernando Santos Martins CJR 25'03" 84 
 17. CRO  KISERLOVSKI Robert RLT 25'06" 78 
 18. DEN  SØRENSEN Chris Anker TST 27'02" 74 
 19. POL  MAJKA Rafal TST 32'52" 70 
 20. ESP  ANTON HERNANDEZ Igor EUS 33'05" 66 
 21. FRA  BAGOT Yoann COF 35'22" 62 
 22. POR  MENDES Jose Joao Pimenta Costa TNE 39'25" 60 
 23. ESP  NIEVE ITURRALDE Mikel EUS 49'36" 58 
 24. ITA  CAPECCHI Eros MOV 50'23" 56 
 25. ESP  TXURRUKA ANSOLA Amets CJR 51'17" 54 
 26. SLO  BRAJKOVIC Janez AST 57'32" 52 
 27. COL  URAN URAN Rigoberto SKY 57'49" 50 
 28. COL  HENAO MONTOYA Sergio Luis SKY 59'55" 48 
 29. DEN  FUGLSANG Jakob AST 1h01'08" 46 
 30. ESP  MARTINEZ DE ESTEBAN Egoi EUS 1h12'18" 44 
 31. BEL  PAUWELS Serge OPQ 1h17'42" 42 
 32. ITA  ULISSI Diego LAM 1h17'34" 40 
 33. FRA  ELISSONDE Kenny FDJ 1h22'43" 38 
 34. FRA  ROUX Anthony FDJ 1h25'44" 36 
 35. POL  HUZARSKI Bartosz TNE 1h26'14" 34 
 36. AUT  PREIDLER Georg ARG 1h28'03" 32 
 37. SUI  ZAUGG Oliver TST 1h33'54" 30 
 38. FRA  BARGUIL Warren ARG 1h36'49" 28 
 39. ESP  LANDA MEANA Mikel EUS 1h37'26" 27 
 40. FRA  COPPEL Jérôme COF 1h37'43" 26 
 41. BEL  DE GREEF Francis LTB 1h38'50" 25 
 42. ESP  MATE MARDONES Luis Angel COF 1h41'15" 24 
 43. ESP  VALLS FERRI Rafael VCD 1h43'02" 23 
 44. ESP  FLECHA GIANNONI Juan Antonio VCD 1h46'53" 22 
 45. POL  SZMYD Sylwester MOV 1h48'25" 21 
 46. ESP  OROZ UGALDE Juan Jose EUS 1h48'50" 20 
 47. FRA  GENIEZ Alexandre FDJ 1h51'39" 19 
 48. ITA  SANTAROMITA Ivan BMC 1h52'24" 18 
 49. ITA  CARUSO Giampaolo KAT 1h52'54" 17 
 50. BEL  SERRY Pieter OPQ 1h54'14" 16 
 51. ITA  TIRALONGO Paolo AST 1h59'16" 15 
 52. NED  MOLLEMA Bauke BEL 1h59'34" 15 
 53. ITA  NOCENTINI Rinaldo ALM 2h03'08" 15 
 54. POL  PATERSKI Maciej CAN 2h03'20" 15 
 55. ESP  ZANDIO ECHAIDE Xabier SKY 2h05'02" 15 
 56. FRA  CHEREL Mikael ALM 2h05'39" 15 
 57. COL  SARMIENTO TUNARROSA Cayetano Jose CAN 2h07'58" 15 
 58. BEL  MEERSMAN Gianni OPQ 2h14'16" 15 
 59. GER  FRÖHLINGER Johannes ARG 2h16'56" 15 
 60. AUS  HANSEN Adam LTB 2h17'18" 15 
 61. BEL  HERMANS Ben RLT 2h18'16" 15 
 62. RUS  GUSEV Vladimir KAT 2h19'34" 15 
 63. ESP  VERDUGO MARCOTEGUI Gorka EUS 2h20'01" 15 
 64. USA  BUSCHE Matthew RLT 2h25'57" 15 
 65. LUX  GASTAUER Ben ALM 2h26'34" 15 
 66. SUI  KOHLER Martin BMC 2h29'16" 15 
 67. ESP  CAMAÑO ORTUZAR Iker TNE 2h32'39" 15 
 68. GER  VOSS Paul TNE 2h32'44" 15 
 69. AUS  CLARKE Simon OGE 2h36'08" 15 
 70. ITA  MORI Manuele LAM 2h36'45" 15 
 71. ESP  GARATE CEPA Juan Manuel BEL 2h38'19" 15 
 72. SUI  WYSS Danilo BMC 2h39'55" 15 
 73. BLR  KIRYIENKA Vasil SKY 2h41'03" 15 
 74. ITA  CATALDO Dario SKY 2h43'18" 15 
 75. ESP  GARCIA FERNANDEZ Marcos CJR 2h43'22" 15 
 76. ESP  MORENO BAZAN Javier MOV 2h43'31" 15 
 77. SUI  RAST Gregory RLT 2h49'32" 15 
 78. BEL  SIJMENS Nico COF 2h51'22" 15 
 79. GER  KNEES Christian SKY 2h51'56" 15 
 80. ESP  VICIOSO ARCOS Angel KAT 2h52'25" 15 
 81. KAZ  ZEITS Andrey AST 2h52'37" 15 
 82. CAN  MEIER Christian OGE 2h53'42" 15 
 83. BEL  EIJSSEN Yannick BMC 2h55'08" 15 
 84. NOR  BOASSON HAGEN Edvald SKY 2h59'04" 15 
 85. UKR  POPOVYCH Yaroslav RLT 3h01'08" 15 
 86. ESP  IRIZAR ARANBURU Markel RLT 3h01'23" 15 
 87. ESP  INTXAUSTI ELORRIAGA Beñat MOV 3h01'24" 15 
 88. BEL  VANSUMMEREN Johan GRS 3h01'57" 15 
 89. ITA  LONGO BORGHINI Paolo CAN 3h02'11" 15 
 90. ESP  AZANZA SOTO Jorge EUS 3h03'39" 15 
 91. BEL  ZINGLE Romain COF 3h05'03" 15 
 92. RUS  KOZONTCHUK Dmitry KAT 3h08'27" 15 
 93. USA  HOWES Alex GRS 3h08'45" 15 
 94. FRA  BERARD Julien ALM 3h10'09" 15 
 95. ITA  RATTO Daniele CAN 3h11'50" 15 
 96. CZE  BARTA Jan TNE 3h12'43" 15 
 97. SLO  BOLE Grega VCD 3h21'31" 15 
 98. RSA  JANSE VAN RENSBURG Reinardt ARG 3h22'28" 15 
 99. AUS  WURF Cameron CAN 3h22'56" 15 
 100. DEN  SØRENSEN Nicki TST 3h24'16" 15 
 101. UKR  GRIVKO Andriy AST 3h26'23" 15 
 102. ESP  ERVITI OLLO Imanol MOV 3h27'15" 15 
 103. FRA  PINEAU Cédric FDJ 3h27'59" 15 
 104. FRA  EDET Nicolas COF 3h30'11" 15 
 105. COL  ANACONA GOMEZ Winner Andrew LAM 3h31'07" 15 
 106. AUS  TANNER David BEL 3h32'48" 15 
 107. ITA  PAOLINI Luca KAT 3h36'53" 15 
 108. BEL  VANENDERT Dennis LTB 3h37'23" 15 
 109. ESP  PIEDRA PEREZ Antonio CJR 3h37'49" 15 
 110. AUS  MATTHEWS Michael OGE 3h40'30" 15 
 111. ITA  DALL'ANTONIA Tiziano CAN 3h46'01" 15 
 112. USA  FAIRLY Caleb GRS 3h47'47" 15 
 113. ITA  VANOTTI Alessandro AST 3h54'57" 15 
 114. FRA  MONDORY Lloyd ALM 3h57'27" 15 
 115. ITA  TOSATTO Matteo TST 3h58'50" 15 
 116. USA  PETERSON Thomas ARG 4h00'15" 15 
 117. RUS  PETROV Evgeny TST 4h03'53" 15 
 118. ESP  ARAMENDIA LLORENTE Francisco Javier CJR 4h04'39" 15 
 119. ESP  GUTIERREZ PALACIOS Jose Ivan MOV 4h04'54" 15 
 120. BEL  LODEWYCK Klaas BMC 4h05'49" 15 
 121. URU  FERRARI BARCELO Fabricio CJR 4h05'50" 15 
 122. ESP  URTASUN PEREZ Pablo EUS 4h08'50" 15 
 123. GER  WAGNER Robert BEL 4h10'49" 15 
 124. USA  FARRAR Tyler GRS 4h12'26" 15 
 125. BEL  VAN KEIRSBULCK Guillaume OPQ 4h14'05" 15 
 126. COL  BETANCUR GOMEZ Carlos Alberto ALM 4h14'27" 15 
 127. BEL  VAN DER SANDE Tosh LTB 4h15'12" 15 
 128. DEN  MØRKØV CHRISTENSEN Michael TST 4h16'29" 15 
 129. ITA  DODI Luca LAM 4h16'31" 15 
 130. FRA  PETIT Adrien COF 4h19'20" 15 
 131. RUS  ISAYCHEV Vladimir KAT 4h19'31" 15 
 132. FRA  COURTEILLE Arnaud FDJ 4h20'39" 15 
 133. AUS  DEMPSTER Zakkari TNE 4h21'54" 15 
 134. DEN  RASMUSSEN Alex GRS 4h23'03" 15 
 135. AUS  DOCKER Mitchell OGE 4h23'34" 15 
 136. GER  ARNDT Nikias ARG 4h24'05" 15 
 137. NED  STAMSNIJDER Tom ARG 4h27'07" 15 
 138. FRA  POULHIES Stéphane COF 4h27'23" 15 
 139. ARG  HAEDO Lucas Sebastian CAN 4h28'21" 15 
 140. ITA  LASCA Francesco CJR 4h28'38" 15 
 141. ARG  RICHEZE ARAQUISTAIN Maximiliano Ariel LAM 4h30'58" 15 
 142. AUS  HOWARD Leigh OGE 4h47'03" 15 
 143. ITA  BONO Matteo LAM 4h48'47" 15 
 144. ITA  GRAZIATO Massimo LAM 4h49'30" 15 



6/12/2019 - Remarks or suggestions? Mail to info@cqranking.com
CQ Ranking - Copyright © 2019, Credits