Fra  Tour de France, General classification 25/07/2004  
  Category: GT  -  Race Website  
Result All Stages History  


  Rank       Rider   Team   Time   CQ  
 1. USA  ARMSTRONG Lance USP 83h36'02" 500 
 2. GER  KLÖDEN Andreas TMO 06'19" 375 
 3. ITA  BASSO Ivan CSC 06'40" 300 
 4. GER  ULLRICH Jan TMO 08'50" 275 
 5. POR  AZEVEDO Jose Bento Carvalho USP 14'30" 250 
 6. ESP  MANCEBO PEREZ Francisco IBB 18'01" 225 
 7. AUT  TOTSCHNIG Georg GST 18'27" 200 
 8. ESP  SASTRE CANDIL Carlos CSC 19'51" 175 
 9. USA  LEIPHEIMER Levi RAB 20'12" 150 
 10. ESP  PEREIRO SIO Oscar PHO 22'54" 125 
 11. ITA  CAUCCHIOLI Pietro ALB 24'21" 116 
 12. FRA  MOREAU Christophe C.A 24'36" 107 
 13. RUS  KARPETS Vladimir IBB 25'11" 99 
 14. DEN  RASMUSSEN Michael RAB 27'16" 91 
 15. FRA  VIRENQUE Richard QSD 28'11" 83 
 16. FRA  CASAR Sandy FDJ 28'53" 75 
 17. ITA  SIMONI Gilberto SAE 29'00" 73 
 18. FRA  VOECKLER Thomas BLB 31'12" 71 
 19. ESP  RUBIERA VIGIL Jose Luis USP 32'50" 69 
 20. FRA  GOUBERT Stéphane A2R 37'11" 67 
 21. BEL  MERCKX Axel LOT 39'54" 65 
 22. AUS  ROGERS Michael QSD 41'39" 63 
 23. USA  LANDIS Floyd USP 42'55" 61 
 24. ESP  SEVILLA RIBERA Oscar PHO 45'19" 59 
 25. ITA  GUERINI Giuseppe TMO 47'07" 57 
 26. ESP  CAMAÑO ORTUZAR Iker EUS 47'14" 55 
 27. FRA  PINEAU Jérôme BLB 47'43" 53 
 28. ESP  GUTIERREZ CATALUÑA Jose Enrique PHO 50'39" 51 
 29. FRA  BROCHARD Laurent A2R 51'35" 49 
 30. FRA  CHAVANEL Sylvain BLB 54'43" 47 
 31. ESP  GONZALEZ CAPILLA Santos PHO 1h01'01" 45 
 32. ITA  SCARPONI Michele DVE 1h03'01" 43 
 33. USA  HINCAPIE George USP 1h04'09" 41 
 34. FRA  MONCOUTIE David COF 1h04'37" 39 
 35. GER  VOIGT Jens CSC 1h07'07" 37 
 36. RUS  BOTCHAROV Alexandre C.A 1h10'54" 35 
 37. ESP  MERCADO MARTIN Juan Miguel QSD 1h11'31" 33 
 38. RUS  PETROV Evgeni SAE 1h12'24" 31 
 39. FRA  HALGAND Patrice C.A 1h12'24" 29 
 40. USA  JULICH Bobby CSC 1h12'42" 27 
 41. ESP  MARTINEZ DE ESTEBAN Egoi EUS 1h15'10" 25 
 42. LTU  SABALIAUSKAS Marius SAE 1h15'15" 23 
 43. BEL  VERBRUGGHE Rik LOT 1h16'42" 22 
 44. ESP  GONZALEZ DE GALDEANO ARANZABAL Igor LST 1h16'45" 21 
 45. ESP  GONZALEZ JIMENEZ Aitor FAS 1h17'23" 20 
 46. ESP  BELTRAN MARTINEZ Manuel USP 1h26'28" 19 
 47. FRA  ROBIN Jean-Cyril FDJ 1h32'06" 18 
 48. ITA  NARDELLO Daniele TMO 1h35'26" 17 
 49. ESP  PEREZ FERNANDEZ Santiago PHO 1h35'54" 16 
 50. ESP  OSA EIZAGIRRE Aitor IBB 1h38'38" 15 
 51. ESP  GUTIERREZ PALACIOS Jose Ivan IBB 1h39'16" 15 
 52. ESP  LANDALUZE INTXAURRAGA Iñigo EUS 1h39'52" 15 
 53. GER  SCHOLZ Ronny GST 1h42'44" 15 
 54. ESP  SERRANO RODRIGUEZ Marcos Antonio LST 1h42'53" 15 
 55. GER  LUDEWIG Jörg SAE 1h44'57" 15 
 56. USA  VANDE VELDE Christian LST 1h48'11" 15 
 57. RUS  IVANOV Serguei TMO 1h49'51" 15 
 58. ITA  BETTINI Paolo QSD 1h50'10" 15 
 59. GER  ZABEL Erik TMO 1h50'21" 15 
 60. ESP  FLORES GALARZA Iker EUS 1h50'49" 15 
 61. AUS  O'GRADY Stuart COF 1h51'41" 15 
 62. ESP  ASTARLOZA CHAURREAU Mikel A2R 1h55'04" 15 
 63. LUX  KIRCHEN Kim FAS 1h55'52" 15 
 64. ITA  PERON Andrea CSC 1h56'29" 15 
 65. GER  NIERMANN Grischa RAB 1h57'25" 15 
 66. ESP  NOVAL GONZALEZ Benjamin USP 1h57'41" 15 
 67. SUI  DUFAUX Laurent QSD 1h58'22" 15 
 68. ITA  BRUSEGHIN Marzio FAS 1h59'21" 15 
 69. GER  ALDAG Rolf TMO 2h02'55" 15 
 70. DEN  MØLLER Claus Michael ALB 2h04'01" 15 
 71. FRA  CALZATI Sylvain RAG 2h09'34" 15 
 72. FRA  PORTAL Nicolas A2R 2h09'45" 15 
 73. ESP  NOZAL VEGA Isidro LST 2h10'33" 15 
 74. NED  BOOGERD Michael RAB 2h10'39" 15 
 75. COL  BOTERO ECHEVERRY Santiago TMO 2h12'32" 15 
 76. FRA  FEDRIGO Pierrick C.A 2h13'14" 15 
 77. ESP  ETXEBARRIA ALKORTA David EUS 2h14'42" 15 
 78. GER  LANG Sebastian GST 2h15'31" 15 
 79. CZE  PADRNOS Pavel USP 2h16'19" 15 
 80. RUS  EKIMOV Viatcheslav USP 2h16'44" 15 
 81. GER  GRABSCH Bert PHO 2h17'14" 15 
 82. FRA  JALABERT Nicolas PHO 2h18'42" 15 
 83. FRA  SALMON Benoît C.A 2h24'49" 15 
 84. FRA  MENGIN Christophe FDJ 2h25'08" 15 
 85. FRA  DA CRUZ Carlos FDJ 2h25'43" 15 
 86. ESP  GARCIA ACOSTA Jose Vicente IBB 2h26'14" 15 
 87. KAZ  FOFONOV Dmitriy COF 2h26'22" 15 
 88. DEN  SØRENSEN Nicki CSC 2h27'39" 15 
 89. IRL  SCANLON Mark A2R 2h27'49" 15 
 90. NED  LOTZ Marc RAB 2h29'48" 15 
 91. VEN  ETXEBARRIA ARANA Unai EUS 2h30'37" 15 
 92. FRA  RINERO Christophe RAG 2h31'34" 15 
 93. ESP  FLECHA GIANNONI Juan Antonio FAS 2h33'38" 15 
 94. POL  BARANOWSKI Dariusz LST 2h33'54" 15 
 95. UKR  KRIVTSOV Yuriy A2R 2h34'16" 15 
 96. AUS  SUNDERLAND Scott ALB 2h35'20" 15 
 97. ESP  ZANDIO ECHAIDE Xabier IBB 2h35'48" 15 
 98. AUS  DAVIS Allan LST 2h36'16" 15 
 99. ITA  NOE Andrea ALB 2h36'36" 15 
 100. NED  MOERENHOUT Koos LOT 2h36'48" 15 
 101. BEL  MARICHAL Thierry LOT 2h37'58" 15 
 102. FRA  BENETEAU Walter BLB 2h38'36" 15 
 103. FRA  CHARTEAU Anthony BLB 2h41'31" 15 
 104. NOR  HUSHOVD Thor C.A 2h42'45" 15 
 105. SUI  LOOSLI David SAE 2h44'24" 15 
 106. GER  HONDO Danilo GST 2h46'54" 15 
 107. BEL  FARAZIJN Peter COF 2h46'56" 15 
 108. SUI  ELMIGER Martin PHO 2h47'22" 15 
 109. SUI  CANCELLARA Fabian FAS 2h48'42" 15 
 110. ITA  TOSATTO Matteo FAS 2h49'06" 15 
 111. NED  DE GROOT Bram RAB 2h49'33" 15 
 112. BEL  WAUTERS Marc RAB 2h50'16" 15 
 113. AUT  WROLICH Peter GST 2h51'06" 15 
 114. FRA  RENIER Franck BLB 2h53'16" 15 
 115. NED  KROON Karsten RAB 2h53'22" 15 
 116. ITA  POZZATO Filippo FAS 2h54'55" 15 
 117. CZE  HRUSKA Jan LST 2h56'01" 15 
 118. ITA  SIMEONI Filippo DVE 2h56'30" 15 
 119. FRA  MARTIN Ludovic RAG 2h59'00" 15 
 120. BEL  BOONEN Tom QSD 2h59'07" 15 
 121. ITA  MORI Massimiliano DVE 2h59'12" 15 
 122. AUS  MCEWEN Robbie LOT 2h59'18" 15 
 123. NOR  ARVESEN Kurt Asle CSC 3h00'35" 15 
 124. ITA  COMMESSO Salvatore SAE 3h01'21" 15 
 125. GER  PESCHEL Uwe GST 3h01'36" 15 
 126. ITA  ZANINI Stefano QSD 3h01'39" 15 
 127. NZL  DEAN Julian C.A 3h02'09" 15 
 128. FRA  BOUVARD Gilles RAG 3h03'28" 15 
 129. FRA  GUESDON Frédéric FDJ 3h03'40" 15 
 130. SUI  BOURQUENOUD Pierre RAG 3h04'47" 15 
 131. AUT  EISEL Bernhard FDJ 3h05'44" 15 
 132. SWE  LJUNGQVIST Marcus ALB 3h07'51" 15 
 133. NED  DEKKER Erik RAB 3h07'54" 15 
 134. FRA  LAURENT Christophe RAG 3h09'38" 15 
 135. ITA  BALDATO Fabio ALB 3h10'46" 15 
 136. FRA  AUGER Guillaume RAG 3h11'10" 15 
 137. FRA  NAZON Jean-Patrick A2R 3h13'10" 15 
 138. FRA  ENGOULVENT Jimmy COF 3h13'55" 15 
 139. AUS  COOKE Baden FDJ 3h15'45" 15 
 140. BEL  VANSEVENANT Wim LOT 3h22'15" 15 
 141. FRA  EDALEINE Christophe COF 3h22'39" 15 
 142. NED  KNAVEN Servais QSD 3h23'07" 15 
 143. ITA  SECCHIARI Francesco DVE 3h25'37" 15 
 144. AUS  WILSON Matthew FDJ 3h36'31" 15 
 145. FRA  FINOT Frédéric RAG 3h39'21" 15 
 146. FRA  JOLY Sébastien C.A 3h43'18" 15 
 147. FRA  CASPER Jimmy COF 3h55'49" 15 



19/09/2014 - Remarks or suggestions? Mail to info@cqranking.com
CQ Ranking - Copyright © 2014, Credits