Fra  Tour de France, General classification 24/07/2016  
  Category: GT1  -  Race Website  
Result All Stages History  


  Rank       Rider   Team   Time   CQ  
 1. GBR  FROOME Chris SKY 89h04'48" 600 
 2. FRA  BARDET Romain ALM 04'05" 450 
 3. COL  QUINTANA ROJAS Nairo Alexander MOV 04'21" 380 
 4. GBR  YATES Adam OBE 04'42" 320 
 5. AUS  PORTE Richie BMC 05'17" 290 
 6. ESP  VALVERDE BELMONTE Alejandro MOV 06'16" 260 
 7. ESP  RODRIGUEZ OLIVER Joaquim KAT 06'58" 230 
 8. RSA  MEINTJES Louis LAM 06'58" 200 
 9. IRL  MARTIN Daniel EQS 07'04" 180 
 10. CZE  KREUZIGER Roman TNK 07'11" 160 
 11. NED  MOLLEMA Bauke TFS 13'13" 140 
 12. COL  HENAO MONTOYA Sergio Luis SKY 18'51" 130 
 13. ITA  ARU Fabio AST 19'20" 120 
 14. SUI  REICHENBACH Sébastien FDJ 24'59" 110 
 15. GBR  THOMAS Geraint SKY 28'31" 100 
 16. FRA  ROLLAND Pierre CDT 30'42" 94 
 17. ESP  NIEVE ITURRALDE Mikel SKY 38'30" 88 
 18. NED  CLEMENT Stef IAM 38'57" 82 
 19. COL  PANTANO GOMEZ Jarlinson IAM 38'59" 77 
 20. FRA  VUILLERMOZ Alexis ALM 42'28" 72 
 21. GER  BUCHMANN Emanuel BOA 47'40" 67 
 22. ITA  CARUSO Damiano BMC 48'23" 65 
 23. FRA  BARGUIL Warren TGA 52'14" 63 
 24. ESP  ZUBELDIA AGIRRE Haimar TFS 53'06" 61 
 25. RUS  ZAKARIN Ilnur KAT 56'33" 59 
 26. EST  KANGERT Tanel AST 1h03'59" 57 
 27. POL  MAJKA Rafal TNK 1h04'25" 55 
 28. NED  POELS Wout SKY 1h06'57" 53 
 29. USA  VAN GARDEREN Tejay BMC 1h12'06" 51 
 30. ITA  NIBALI Vincenzo AST 1h19'59" 49 
 31. ESP  MORENO FERNANDEZ Daniel MOV 1h21'00" 47 
 32. NED  KELDERMAN Wilco TLJ 1h24'38" 45 
 33. ITA  POZZOVIVO Domenico ALM 1h25'14" 43 
 34. LUX  SCHLECK Fränk TFS 1h27'39" 41 
 35. ESP  LANDA MEANA Mikel SKY 1h32'19" 39 
 36. SUI  MORABITO Steve FDJ 1h38'30" 37 
 37. ITA  ROSA Diego AST 1h46'36" 35 
 38. RSA  IMPEY Daryl OBE 1h50'51" 33 
 39. POL  HUZARSKI Bartosz BOA 1h55'28" 32 
 40. BEL  DE GENDT Thomas LTS 1h56'35" 31 
 41. FRA  ALAPHILIPPE Julian EQS 2h00'09" 30 
 42. BEL  PAUWELS Serge DDD 2h00'38" 29 
 43. FRA  CHAVANEL Sylvain DEN 2h02'53" 28 
 44. BEL  VAN AVERMAET Greg BMC 2h06'13" 27 
 45. FRA  MOINARD Amaël BMC 2h06'36" 26 
 46. USA  STETINA Peter TFS 2h07'22" 25 
 47. ESP  IZAGIRRE INSAUSTI Ion MOV 2h09'49" 24 
 48. ESP  SANCHEZ GIL Luis Leon AST 2h10'25" 23 
 49. POR  COSTA Rui Alberto Faria LAM 2h11'42" 22 
 50. BEL  BAKELANTS Jan ALM 2h13'47" 21 
 51. CRO  DURASEK Kristijan LAM 2h15'16" 20 
 52. DEN  FUGLSANG Jakob AST 2h17'16" 20 
 53. NZL  BENNETT George TLJ 2h18'05" 20 
 54. SLO  POLANC Jan LAM 2h18'24" 20 
 55. ESP  MATE MARDONES Luis Angel COF 2h21'17" 20 
 56. AUT  PREIDLER Georg TGA 2h25'45" 20 
 57. FRA  CHEREL Mikael ALM 2h27'45" 20 
 58. CRO  KISERLOVSKI Robert TNK 2h28'06" 20 
 59. ARG  SEPULVEDA Eduardo FVC 2h28'27" 20 
 60. FRA  JEANDESBOZ Fabrice DEN 2h39'17" 20 
 61. LUX  GASTAUER Ben ALM 2h41'05" 20 
 62. KAZ  LUTSENKO Alexey AST 2h41'52" 20 
 63. FRA  ROUX Anthony FDJ 2h43'51" 20 
 64. SUI  ELMIGER Martin IAM 2h44'01" 20 
 65. AUT  KONRAD Patrick BOA 2h46'32" 20 
 66. GER  GESCHKE Simon TGA 2h47'32" 20 
 67. ESP  LOSADA ALGUACIL Alberto KAT 2h48'02" 20 
 68. FRA  GAUTIER Cyril ALM 2h49'49" 20 
 69. COL  ANACONA GOMEZ Winner Andrew MOV 2h50'23" 20 
 70. FRA  FEILLU Brice FVC 2h50'49" 20 
 71. FRA  GALLOPIN Tony LTS 2h51'23" 20 
 72. ESP  PLAZA MOLINA Ruben OBE 2h53'10" 20 
 73. NED  TEN DAM Laurens TGA 2h53'22" 20 
 74. ITA  TIRALONGO Paolo AST 2h58'12" 20 
 75. FRA  COPPEL Jérôme IAM 2h58'48" 20 
 76. SUI  SCHÄR Michael BMC 3h00'54" 20 
 77. DEN  VALGREN ANDERSEN Michael TNK 3h01'22" 20 
 78. FRA  VICHOT Arthur FDJ 3h02'10" 20 
 79. FRA  VOECKLER Thomas DEN 3h02'35" 20 
 80. POR  OLIVEIRA Nelson Filipe Santos Simoes MOV 3h04'53" 20 
 81. FRA  SICARD Romain DEN 3h09'11" 20 
 82. NED  SLAGTER Tom-Jelte CDT 3h09'19" 20 
 83. BEL  NAESEN Oliver IAM 3h11'28" 20 
 84. DEN  SØRENSEN Chris Anker FVC 3h12'52" 20 
 85. ERI  TEKLEHAIMANOT Daniel Girmazion DDD 3h14'07" 20 
 86. UKR  GRIVKO Andriy AST 3h14'31" 20 
 87. FRA  JEANNESSON Arnold COF 3h18'14" 20 
 88. CZE  BARTA Jan BOA 3h19'44" 20 
 89. GER  BURGHARDT Marcus BMC 3h20'22" 20 
 90. FRA  DELAPLACE Anthony FVC 3h21'09" 20 
 91. NED  VAN BAARLE Dylan CDT 3h23'15" 20 
 92. ETH  GRMAY Tsgabu Gebremaryam LAM 3h23'17" 20 
 93. FRA  PERICHON Pierre-Luc FVC 3h24'36" 20 
 94. NED  LINDEMAN Bert-Jan TLJ 3h26'19" 20 
 95. SVK  SAGAN Peter TNK 3h27'09" 20 
 96. FRA  ROY Jérémy FDJ 3h27'15" 20 
 97. SUI  HOLLENSTEIN Reto IAM 3h28'33" 20 
 98. GER  MARTENS Paul TLJ 3h33'29" 20 
 99. BEL  STUYVEN Jasper TFS 3h33'29" 20 
 100. AUS  HANSEN Adam LTS 3h34'26" 20 
 101. GER  VOSS Paul BOA 3h36'25" 20 
 102. SLO  PIBERNIK Luka LAM 3h38'17" 20 
 103. BLR  KIRYIENKA Vasil SKY 3h38'41" 20 
 104. BEL  VANMARCKE Sep TLJ 3h40'02" 20 
 105. FRA  VACHON Florian FVC 3h40'09" 20 
 106. FRA  EDET Nicolas COF 3h42'42" 20 
 107. CAN  DUCHESNE Antoine DEN 3h44'54" 20 
 108. ESP  ERVITI OLLO Imanol MOV 3h46'42" 20 
 109. NOR  BOASSON HAGEN Edvald DDD 3h47'29" 20 
 110. AUS  MATTHEWS Michael OBE 3h47'40" 20 
 111. NED  ROOSEN Timo TLJ 3h50'43" 20 
 112. AUS  DURBRIDGE Luke OBE 3h51'55" 20 
 113. FRA  COQUARD Bryan DEN 3h51'57" 20 
 114. BEL  VERMOTE Julien EQS 3h52'50" 20 
 115. RSA  JANSE VAN RENSBURG Reinardt DDD 3h56'30" 20 
 116. JPN  ARASHIRO Yukiya LAM 3h57'06" 20 
 117. USA  BOOKWALTER Brent BMC 3h57'49" 20 
 118. CZE  VAKOC Petr EQS 3h57'58" 20 
 119. DEN  JUUL JENSEN Christopher OBE 3h58'10" 20 
 120. ESP  IRIZAR ARANBURU Markel TFS 3h58'17" 20 
 121. FRA  COUSIN Jérôme COF 3h58'36" 20 
 122. NED  CURVERS Roy TGA 4h03'16" 20 
 123. SUI  RAST Gregory TFS 4h03'44" 20 
 124. USA  CRADDOCK Lawson CDT 4h03'44" 20 
 125. ERI  BERHANE Natnael Teweldemedhin DDD 4h04'27" 20 
 126. BEL  ROELANDTS Jürgen LTS 4h05'22" 20 
 127. FRA  BONNET William FDJ 4h06'18" 20 
 128. ITA  BENEDETTI Cesare BOA 4h06'23" 20 
 129. ESP  VICIOSO ARCOS Angel KAT 4h08'07" 20 
 130. FRA  DUMOULIN Samuel ALM 4h08'08" 20 
 131. USA  HOWES Alex CDT 4h08'22" 20 
 132. SUI  ALBASINI Michael OBE 4h09'04" 20 
 133. GER  GREIPEL André LTS 4h09'07" 20 
 134. LTU  NAVARDAUSKAS Ramunas CDT 4h09'40" 20 
 135. AUS  HAYMAN Mathew OBE 4h10'33" 20 
 136. ITA  BONO Matteo LAM 4h12'53" 20 
 137. FRA  LEMOINE Cyril COF 4h13'49" 20 
 138. BEL  WYNANTS Maarten TLJ 4h16'53" 20 
 139. BEL  KEISSE Iljo EQS 4h16'57" 20 
 140. GBR  CUMMINGS Stephen DDD 4h17'03" 20 
 141. NOR  ENGER Sondre Holst IAM 4h17'32" 20 
 142. FRA  SOUPE Geoffrey COF 4h18'15" 20 
 143. NED  SINKELDAM Ramon TGA 4h21'41" 20 
 144. ARG  RICHEZE ARAQUISTAIN Maximiliano Ariel EQS 4h22'02" 20 
 145. ITA  TOSATTO Matteo TNK 4h22'05" 20 
 146. FRA  FONSECA Armindo FVC 4h23'01" 20 
 147. FRA  GOUGEARD Alexis ALM 4h23'42" 20 
 148. GER  DEGENKOLB John TGA 4h24'24" 20 
 149. NOR  KRISTOFF Alexander KAT 4h24'24" 20 
 150. ITA  SABATINI Fabio EQS 4h26'39" 20 
 151. GBR  ROWE Luke SKY 4h27'49" 20 
 152. SLO  KOREN Kristjan CDT 4h28'01" 20 
 153. NED  TIMMER Albert TGA 4h28'11" 20 
 154. GER  SCHILLINGER Andreas BOA 4h28'33" 20 
 155. NZL  HENDERSON Gregory LTS 4h29'22" 20 
 156. ITA  GATTO Oscar TNK 4h29'38" 20 
 157. FRA  LAPORTE Christophe COF 4h29'47" 20 
 158. FRA  GENE Yohann DEN 4h30'02" 20 
 159. POL  BODNAR Maciej TNK 4h30'30" 20 
 160. NED  GROENEWEGEN Dylan TLJ 4h30'34" 20 
 161. GBR  STANNARD Ian SKY 4h31'34" 20 
 162. AUT  HALLER Marco KAT 4h31'40" 20 
 163. GER  WAGNER Robert TLJ 4h32'09" 20 
 164. FRA  PETIT Adrien DEN 4h32'25" 20 
 165. ITA  GUARNIERI Jacopo KAT 4h34'45" 20 
 166. GER  KITTEL Marcel EQS 4h35'06" 20 
 167. NOR  BREEN Vegard FVC 4h38'27" 20 
 168. ITA  CIMOLAI Davide LAM 4h39'37" 20 
 169. GER  SIEBERG Marcel LTS 4h40'24" 20 
 170. GBR  MCLAY Daniel FVC 4h50'14" 20 
 171. AUT  EISEL Bernhard DDD 4h51'07" 20 
 172. AUS  HOWARD Leigh IAM 4h55'13" 20 
 173. DEN  BAK Lars Ytting LTS 5h01'18" 20 
 174. IRL  BENNETT Sam BOA 5h17'14" 20 



16/10/2018 - Remarks or suggestions? Mail to info@cqranking.com
CQ Ranking - Copyright © 2018, Credits