Fra  Trophée d'Or Féminin, Stage 2: Orval T.T.T. (7,6 km) 21/08/2011  
  Category: 2.2s  
Result All Stages History  

< Previous stage   Next stage > Final GC

  Rank   Team       Time   CQ (*)  
leaderGER  TEUTENBERG InaTCW2h14'39"3
1.Team HTC - Highroad Women09'25"3
TEUTENBERG Ina, BECKER Charlotte, ARNDT Judith, VISSER Adrie
2.Nederland Bloeit13"2
VOS Marianne, VAN VLEUTEN Annemiek, GUNNEWIJK Loes
3.AA Drink - Leontien.nl Cycling Team22"1
WILD Kirsten, VAN DEN BROEK-BLAAK Chantal, WORRACK Trixi
4.Team Hitec Products - UCK23"0
BRENNAUER Lisa, JOHANSSON Emma, NØSTVOLD Lise
5.Diadora - Pasta Zara31"0
LICHTENBERG (HÄUSLER) Claudia, CESULIENE (CILVINAITE) Inga, ZABELINSKAYA Olga, OLDS Shelley
6.Gauss32"0
FERRIER-BRUNEAU Christel, MARTISOVA Julia, KAPUSTA-SZYDLAK Sylwia, ANTOSHINA Tatiana, SCANDOLARA Valentina
7.Garmin - Cervélo37"0
DAAMS Jessie, CANTELE Noemi, SLAPPENDEL Iris, MARTIN Lucy
8.Top Girls Fassa Bortolo44"0
BERLATO Elena, LONGO BORGHINI Elisa, RONCHI Giulia, PRESTI Gloria, FIORI Jennifer, VALSECCHI Silvia
9.Lotto - Honda Team46"0
MOOLMAN PASIO Ashleigh, VAN DE WINKEL (HOTCHKISS) Joanna, HENRION Ludivine, DE GROOT Robyn, WERNER Laure
10.Team TIBCO - To The Top47"0
WILLOCK Erinne, NUMAINVILLE Joëlle, GUARNIER Megan
11.Vienne Futuroscope49"0
MERLOT Emmanuelle, GRAUS Andrea, CORDON RAGOT Audrey, CANUEL Karol-Ann, AZAM Marion
12.National selection Russia52"0
POTOKINA Anna, BURCHENKOVA Alexandra, PANKOVA Larisa, ILIYNIKH Yulia
13.Colavita - Forno d'Asolo58"0
GUARISCHI Barbara, D'ETTORRE Alessandra, BORGATO Giada, BRONZINI Giorgia, RIABCHENKO Tetyana
14.Vaiano - Solaristech58"0
BASTIANELLI Valentina, OLIVEIRA Flavia Maria Cardoso, SOSNA Katazyna, LELEIVYTE Rasa
15.Lointek59"0
USABIAGA BALERDI Ana, LOPEZ MORALES Belen, BLANQUEFORT Emilie, ITURRIAGAECHEVARRIA MAZAGA Eneritz, EPELDE BIKENDI Mireia, RIBEROT Fanny
16.Alriksson - Go:Green01'07"0
HOLLER Monica, SJÖBLOM Linnea, BJELKMARK (KIHLBOM) Jessica, OLSSON Madelene, SÖDERBERG Isabelle, TORP Linn
17.Bizkaia - Durango01'07"0
BATAGELJ Polona, CORSET Ruth, SANCHIS CHAFER Anna
18.Sengers Ladies Cycling Team01'21"0
DOM Annelies, ARYS Evelyn, VAN SEVEREN Celine, BUYL Kimberly, BAMELIS Sanne
19.ASPTT Dijon - Bourgogne01'23"0
MUFFAT Alexia, THOMAS Béatrice, FOURNIER Roxane
20.Team Stuttgart01'29"0
BADMANN Johanna, HOFMANN Sarah-Lena, WEIGL Magdalena, WOTSCH Melanie
21.Team PCW01'43"0
D'INTINO Azzurra, MÜLLER Lise, GODART Suzie, MARCELLI Emma, LINDBERG Marie
22.National selection Portugal01'57"0
CARPINTEIRO Celina Santos, MONIZ Anais Florippes Verguet, REIS Daniela Conceiçao Alexandre, COELHO Irina Roberta Garcia, CAETANO Isabel Marisa Morgado, SANTOS Monica Ines Magro
  Late arrivals
-NED  DE VRIES MarijnLNL32"0
-RUS  KOZONCHUK OxanaDPZ35"0
-GER  DÜSTER SarahNLB35"0
-DEN  SCHMIDT TrineCWT39"0
-AUS  HOSKING ChloeTCW45"0
-USA  STEVENS EvelynTCW45"0
-AUS  RYAN CarlaCWT47"0
-NED  BRAND LucindaLNL47"0
-NED  VAN DEN BROEK IreneLNL52"0
-NOR  MOBERG EmilieHPU58"0
-SWE  MUSTONEN-LICHAN SaraHPU58"0
-NED  KANIS JannekeNLB59"0
-NOR  WAERSTED Frøydis MeenHPU01'06"0
-ITA  ZORZI SusannaGAU01'10"0
-FRA  ROUSSE MarionFUT01'17"0
-RUS  UTROBINA Elena-01'21"0
-RUS  LIKHANOVA Marina-01'42"0
-LTU  PAULIUKAITE SvetlanaFCL01'47"0
-AUS  SUMMERS DavinaBPD01'49"0
-BEL  VANDERMEULEN CindySEN01'53"0
-ITA  PATUZZO EleonoraDPZ01'59"0
-ITA  SPALIVIERO EleonoraVAI02'07"0
-NED  TABAK NoortjeNLB02'12"0
-ESP  ALCALDE HUERTANOS CristinaBPD02'13"0
-FRA  SARAIVA EléonoreBCF02'20"0
-FRA  VIEL Stéphanie-02'20"0
-FRA  ORTEGA MargotBCF02'20"0
-AUS  MACKIE EmmaTIB02'28"0
-NZL  SHERIDAN SerenaTIB02'28"0
  Abandons
DNSLUX  GODART BéatricePCW0

(*) Points earned by each rider of the team.



25/06/2024 - Remarks or suggestions? Mail to info@cqranking.com
CQ Ranking - Copyright © 2024, Credits