Ita  Giro d'Italia Femminile, General classification 11/07/2010  
  Category: GT  -  Race Website  
Result All Stages History  


  Rank       Rider   Team   Time   CQ  
 1. USA  ABBOTT Mara USA 25h15'54" 200 
 2. GER  ARNDT Judith TCW 02'05" 150 
 3. ITA  GUDERZO Tatiana VAD 03'05" 125 
 4. GER  LICHTENBERG (HÄUSLER) Claudia CWT 05'26" 104 
 5. GBR  POOLEY Emma CWT 07'29" 94 
 6. UKR  VYSOTSKA Evgeniya VAD 08'23" 86 
 7. NED  VOS Marianne NED 09'24" 78 
 8. RUS  ANTOSHINA Tatiana VAD 12'08" 70 
 9. RUS  ZABELINSKAYA Olga SAF 23'03" 62 
 10. ITA  BERLATO Elena TOG 25'50" 54 
 11. FRA  PITEL Edwige MIC 28'45" 46 
 12. LTU  PUCINSKAITE Edita GAU 30'47" 42 
 13. EST  TREIER Grete MIC 31'40" 38 
 14. NZL  VILLUMSEN SERUP Linda Melanie TCW 32'32" 34 
 15. USA  STEVENS Evelyn TCW 41'16" 30 
 16. AUS  GILLOW-MARCHE Shara AUS 42'02" 27 
 17. RSA  MOOLMAN PASIO Ashleigh LLT 42'52" 24 
 18. RUS  BOYARSKAYA Natalia FEN 43'37" 21 
 19. ESP  VILAJOSANA ANDREU Marta FEN 50'36" 18 
 20. AUS  RYAN Carla CWT 50'48" 16 
 21. UKR  OVCHARENKO Nina MIC 51'42" 14 
 22. AUS  WHITELAW (EUSTACE) Vicki LLT 55'48" 13 
 23. AUS  CROMWELL Tiffany AUS 57'40" 12 
 24. SLO  BATAGELJ Polona BPD 58'35" 11 
 25. ITA  CARRETTA Valentina TOG 1h00'23" 10 
 26. LTU  SOSNA Katazyna VAI 1h01'20" 9 
 27. NED  VAN VLEUTEN Annemiek NED 1h04'05" 8 
 28. UKR  OLIINYK Olena USC 1h05'49" 7 
 29. AUS  TAYLOR Carlee AUS 1h06'37" 6 
 30. MEX  LEAL BALDERAS Claudia Veronica MIC 1h10'25" 5 
 31. SWE  AUNE Karin FEN 1h15'41" 5 
 32. RUS  KUCHINSKAYA (ANDREEVA) Elena GAU 1h18'15" 5 
 33. USA  ANDERSON Kimberly TCW 1h21'49" 5 
 34. NED  BRAS Martine GAU 1h23'50" 5 
 35. NED  BRAND Lucinda NED 1h24'39" 5 
 36. SLO  CORNEO Sigrid TOG 1h25'21" 5 
 37. SUI  SCHWAGER Patricia CWT 1h25'58" 5 
 38. ITA  BOZZOLO Laura VAD 1h26'52" 5 
 39. ITA  BACCAILLE Monia VAD 1h30'24" 5 
 40. USA  OLDS Shelley USA 1h32'57" 5 
 41. BEL  DELFOSSE Catherine LLT 1h33'16" 5 
 42. ITA  FORESI Lorena SAF 1h36'47" 5 
 43. NED  VAN DER BREGGEN Anna NED 1h36'50" 5 
 44. RUS  MARTISOVA Julia GAU 1h40'44" 5 
 45. ITA  VALSECCHI Silvia TOG 1h41'15" 5 
 46. ITA  CANTELE Noemi TCW 1h41'43" 5 
 47. ITA  CORAZZA Martina VAD 1h45'19" 5 
 48. ESP  GARCIA ANTEQUERA Ana Belen BPD 1h45'55" 5 
 49. ESP  ALCALDE HUERTANOS Cristina BPD 1h46'05" 5 
 50. CZE  RUZICKOVA Martina MIC 1h46'14" 5 
 51. USA  MILLER Sinead USA 1h48'46" 5 
 52. LTU  SEREIKAITE Vilija SAF 1h52'45" 5 
 53. AUS  JACOBS Lisa AUS 1h58'07" 5 
 54. ESP  SANTESTEBAN GONZALEZ Ane DKT 1h58'36" 5 
 55. RUS  STOLBOVA (BUBNENKOVA) Svetlana FEN 2h00'37" 5 
 56. ITA  FIORI Jennifer TOG 2h02'21" 5 
 57. UKR  VOLOGDNINA Viktoriya USC 2h03'04" 5 
 58. AND  TUDEL CUBERES Ariadna BPD 2h03'09" 5 
 59. ITA  PRESTI Gloria TOG 2h04'31" 5 
 60. USA  CLIFF-RYAN Theresa USA 2h05'05" 5 
 61. ITA  PATUZZO Eleonora SAF 2h05'09" 5 
 62. NED  VAN DEN BROEK-BLAAK Chantal NED 2h05'52" 5 
 63. USA  TETRICK (STARNES) Alison USA 2h06'32" 5 
 64. LTU  LELEIVYTE Rasa SAF 2h11'11" 5 
 65. GER  TEUTENBERG Ina TCW 2h11'20" 5 
 66. ITA  BRONZINI Giorgia GAU 2h14'20" 5 
 67. ITA  TAMANINI Luisa USC 2h17'04" 5 
 68. NED  SLAPPENDEL Iris CWT 2h18'34" 5 
 69. NED  WILD Kirsten CWT 2h19'43" 5 
 70. UKR  RIABCHENKO Tetyana USC 2h20'53" 5 
 71. ITA  D'ETTORRE Alessandra TOG 2h21'03" 5 
 72. USA  SMALL Carmen USA 2h23'45" 5 
 73. UKR  ANDRUK Alona SAF 2h26'46" 5 
 74. ITA  BORGATO Giada GAU 2h27'06" 5 
 75. NED  VAN PAASSEN Sanne NED 2h29'50" 5 
 76. ITA  FRAPPORTI Simona VAI 2h30'31" 5 
 77. ITA  TAGLIAFERRO Marta TOG 2h30'47" 5 
 78. AUS  MACKIE Emma AUS 2h31'07" 5 
 79. ESP  PEREIRO GONZALEZ Inmaculada DKT 2h31'09" 5 
 80. ITA  BORCHI Alessandra GAU 2h32'33" 5 
 81. BRA  FERNANDES SOUZA Uenia USC 2h32'38" 5 
 82. BEL  SCHOONBAERT Kim LLT 2h36'36" 5 
 83. AUS  KITCHEN Lauren AUS 2h40'49" 5 
 84. ITA  BELVEDERESI Tania VAD 2h42'02" 5 
 85. ITA  MARMORINI Alice MIC 2h42'15" 5 
 86. BRA  KIRCH Rosane USC 2h50'35" 5 
 87. ITA  TOGNALI Francesca VAI 2h52'48" 5 
 88. ITA  SPALIVIERO Eleonora VAI 2h53'04" 5 
 89. AUS  O'DONNELL Bridie VAD 2h53'27" 5 
 90. ITA  MARTINI Simona VAI 2h54'40" 5 
 91. ESP  ZORRILLA BRACERAS Dorleta BPD 2h55'26" 5 
 92. ITA  FALORNI Irene VAI 2h58'31" 5 
 93. NZL  SMITH Nimesha LLT 3h00'56" 5 
 94. NED  HUISMAN Marit NED 3h02'21" 5 

Teams in red are national teams.


12/07/2024 - Remarks or suggestions? Mail to info@cqranking.com
CQ Ranking - Copyright © 2024, Credits