Fra  Critérium du Dauphiné, General classification 16/06/2019  
  Category: 2.WT1  -  Race Website  
Result All Stages History  


  Rank       Rider   Team   Time   CQ  
 1. DEN  FUGLSANG Jakob AST 30h44'27" 260 
 2. USA  VAN GARDEREN Tejay EF1 20" 195 
 3. GER  BUCHMANN Emanuel BOH 21" 162 
 4. NED  POELS Wout INS 28" 136 
 5. FRA  PINOT Thibaut GFC 33" 120 
 6. BEL  TEUNS Dylan TBM 01'11" 110 
 7. KAZ  LUTSENKO Alexey AST 01'12" 100 
 8. IRL  MARTIN Daniel UAD 01'21" 90 
 9. COL  QUINTANA ROJAS Nairo Alexander MOV 01'24" 80 
 10. FRA  BARDET Romain ALM 01'38" 70 
 11. AUS  PORTE Richie TFS 01'44" 60 
 12. BEL  LAMBRECHT Bjorg LTS 03'17" 54 
 13. FRA  BARGUIL Warren PCB 05'28" 48 
 14. BEL  MEURISSE Xandro WGG 05'29" 42 
 15. SUI  REICHENBACH Sébastien GFC 06'26" 38 
 16. AUT  PERNSTEINER Hermann TBM 06'46" 34 
 17. FRA  MARTIN Guillaume WGG 08'23" 30 
 18. ESP  IZAGIRRE INSAUSTI Gorka AST 08'49" 26 
 19. DEN  CORT NIELSEN Magnus AST 09'24" 23 
 20. FRA  EDET Nicolas COF 12'03" 20 
 21. FRA  MOLARD Rudy GFC 12'47" 18 
 22. ITA  PETILLI Simone UAD 13'10" 16 
 23. FRA  CHEREL Mikael ALM 13'34" 14 
 24. USA  POWLESS Neilson TJV 14'59" 12 
 25. USA  ROSSKOPF Joey CPT 15'09" 11 
 26. USA  KUSS Sepp TJV 19'19" 10 
 27. AUS  HAIG Jack MTS 21'11" 9 
 28. BEL  GILBERT Philippe DQT 21'22" 8 
 29. POL  KWIATKOWSKI Michal INS 22'34" 7 
 30. AUS  HOWSON Damien MTS 24'13" 6 
 31. NOR  HAGEN Carl Fredrik LTS 26'14" 5 
 32. NED  VAN BAARLE Dylan INS 26'20" 5 
 33. GER  POLITT Nils TKA 27'48" 5 
 34. ITA  MOSCON Gianni INS 27'59" 5 
 35. FRA  ALAPHILIPPE Julian DQT 28'48" 5 
 36. ESP  VERONA QUINTANILLA Carlos MOV 29'37" 5 
 37. BEL  PAUWELS Serge CPT 29'54" 5 
 38. ITA  DE MARCHI Alessandro CPT 33'30" 5 
 39. ESP  FERNANDEZ ANDUJAR Ruben MOV 34'01" 5 
 40. FRA  GAUDU David GFC 36'12" 5 
 41. AUS  POWER Robert SUN 36'51" 5 
 42. LAT  SKUJINS Toms TFS 37'55" 5 
 43. NOR  BOASSON HAGEN Edvald TDD 38'57" 5 
 44. ARG  SEPULVEDA Eduardo MOV 39'03" 5 
 45. DEN  HANSEN Jesper COF 40'59" 5 
 46. FRA  BERNARD Julien TFS 43'25" 5 
 47. BEL  VAN AERT Wout TJV 45'09" 5 
 48. ESP  VALLS FERRI Rafael MOV 47'23" 5 
 49. FRA  MAISON Jérémy PCB 47'46" 5 
 50. BEL  NAESEN Oliver ALM 48'36" 5 
 51. FRA  BOUET Maxime PCB 48'58" 5 
 52. FRA  LADAGNOUS Matthieu GFC 49'46" 5 
 53. AUT  GROSSSCHARTNER Felix BOH 50'03" 5 
 54. POL  BERNAS Pawel CPT 50'18" 5 
 55. NED  HOFSTEDE Lennard TJV 50'34" 5 
 56. GER  KOCH Jonas CPT 51'09" 5 
 57. POR  GONÇALVES Jose Isidro Maciel TKA 52'04" 5 
 58. COL  MUÑOZ LANCHEROS Cristian Camilo UAD 52'55" 5 
 59. AUS  SCHULTZ Nicholas MTS 52'56" 5 
 60. DEN  EG Niklas TFS 53'07" 5 
 61. GER  STORK Florian SUN 53'34" 5 
 62. NED  MINNAARD Marco WGG 54'25" 5 
 63. SLO  TRATNIK Jan TBM 56'07" 5 
 64. UKR  PADUN Mark TBM 56'24" 5 
 65. CAN  HOULE Hugo AST 56'37" 5 
 66. FRA  PACHER Quentin VCB 57'16" 5 
 67. COL  BOHORQUEZ SANCHEZ Hernando AST 58'51" 5 
 68. ITA  COLBRELLI Sonny TBM 58'56" 5 
 69. FRA  DELAPLACE Anthony PCB 59'38" 5 
 70. CZE  STYBAR Zdenek DQT 59'51" 5 
 71. RSA  IMPEY Daryl MTS 1h01'08" 5 
 72. BEL  KEUKELEIRE Jens LTS 1h03'07" 5 
 73. USA  OWEN Logan EF1 1h04'02" 5 
 74. FRA  CAVAGNA Rémi DQT 1h04'19" 5 
 75. FRA  ROUX Anthony GFC 1h05'00" 5 
 76. CZE  VAKOC Petr DQT 1h05'34" 5 
 77. NED  NIEUWENHUIS Joris SUN 1h08'12" 5 
 78. RSA  DE BOD Stefan TDD 1h08'29" 5 
 79. GER  PFINGSTEN Christoph BOH 1h09'22" 5 
 80. FRA  COSNEFROY Benoit ALM 1h10'51" 5 
 81. ERI  BERHANE Natnael Teweldemedhin COF 1h11'47" 5 
 82. BEL  MERTZ Rémy LTS 1h11'51" 5 
 83. NED  TUSVELD Martijn SUN 1h12'03" 5 
 84. NOR  LAENGEN Vegard Stake UAD 1h13'30" 5 
 85. FRA  LEDANOIS Kévin PCB 1h14'21" 5 
 86. NED  TEN DAM Laurens CPT 1h14'24" 5 
 87. POL  MARCZYNSKI Tomasz LTS 1h16'30" 5 
 88. ITA  BENEDETTI Cesare BOH 1h16'54" 5 
 89. ESP  ERVITI OLLO Imanol MOV 1h19'50" 5 
 90. BEL  THEUNS Edward TFS 1h20'19" 5 
 91. NED  EENKHOORN Pascal TJV 1h20'31" 5 
 92. NED  DE KORT Koen TFS 1h21'08" 5 
 93. GER  FRÖHLINGER Johannes SUN 1h21'45" 5 
 94. GBR  DOWSETT Alex TKA 1h23'40" 5 
 95. USA  STETINA Peter TFS 1h25'23" 5 
 96. GBR  STANNARD Ian INS 1h25'50" 5 
 97. AUS  SUTHERLAND Rory UAD 1h27'50" 5 
 98. SLO  PIBERNIK Luka TBM 1h29'19" 5 
 99. FRA  VACHON Florian PCB 1h29'30" 5 
 100. AUS  WHELAN James EF1 1h30'27" 5 
 101. BLR  KIRYIENKA Vasil INS 1h32'25" 5 
 102. IRL  BENNETT Sam BOH 1h32'57" 5 
 103. RSA  VENTER Jaco TDD 1h34'55" 5 
 104. FRA  COURTEILLE Arnaud VCB 1h35'14" 5 
 105. FRA  BONNET William GFC 1h36'30" 5 
 106. NED  VAN DEN BERG Julius EF1 1h37'10" 5 



26/08/2019 - Remarks or suggestions? Mail to info@cqranking.com
CQ Ranking - Copyright © 2019, Credits