Ita  Giro d'Italia Femminile, General Classification 13/07/2008  
  Category: GT  -  Race Website  
Result All Stages History  


  Rank       Rider   Team   Time   CQ  
 1. ITA  LUPERINI Fabiana MSI 21h18'40" 200 
 2. USA  NEBEN Amber FLX 02'37" 150 
 3. GER  LICHTENBERG (HÄUSLER) Claudia NUR 02'40" 125 
 4. ITA  GUDERZO Tatiana GAU 02'53" 104 
 5. SUI  BRÄNDLI Nicole BCT 03'12" 94 
 6. LTU  PUCINSKAITE Edita NUR 04'58" 86 
 7. ESP  SANCHIS CHAFER Anna ESP 06'37" 78 
 8. LTU  POLIKEVICIUTE Jolanta USC 08'14" 70 
 9. ITA  BASTIANELLI Marta DGC 09'06" 62 
 10. GER  ARNDT Judith TMP 10'02" 54 
 11. MEX  GRASSI HERRERA Alessandra Giuseppina TSD 12'55" 46 
 12. BRA  KIRCH Rosane MIC 14'07" 42 
 13. EST  TREIER Grete GAU 15'29" 38 
 14. USA  ANDERSON Kimberly TMP 15'32" 34 
 15. ESP  MORENO ALLUE Maria Isabel ESP 16'00" 30 
 16. RUS  BOYARSKAYA Natalia FEN 17'56" 27 
 17. ITA  BACCAILLE Monia FEN 18'08" 24 
 18. RUS  ANTOSHINA Tatiana FEN 19'07" 21 
 19. ESP  VILAJOSANA ANDREU Marta DGC 20'25" 18 
 20. ITA  CANTELE Noemi BCT 22'56" 16 
 21. NED  MELCHERS-VAN POPPEL Mirjam FLX 25'49" 14 
 22. USA  KELLEY-SEEHAFER Kori MSI 25'52" 13 
 23. SWE  LJUNGSKOG Susanne FLX 27'32" 12 
 24. POL  BRZEZNA-BENTKOWSKA Paulina AAD 28'07" 11 
 25. DEN  VILLUMSEN SERUP Linda Melanie TMP 29'02" 10 
 26. UKR  ANDRUK Alona USC 29'14" 9 
 27. AUS  CARRIGAN Sara AUS 30'24" 8 
 28. MEX  LEAL BALDERAS Claudia Veronica GAU 30'56" 7 
 29. AUS  WHITELAW (EUSTACE) Vicki AUS 32'12" 6 
 30. GER  LUTZ Eva NUR 33'34" 5 
 31. RUS  MARTISOVA Julia GAU 33'38" 5 
 32. AUS  WOOD Oenone TMP 34'33" 5 
 33. ESA  GARCIA MARROQUIN Evelyn Yessica USC 34'34" 5 
 34. BRA  FERNANDES SILVA Clemilda USC 34'51" 5 
 35. SUI  THÜRIG Andrea BCT 35'03" 5 
 36. NED  BRAAM Elisabeth FLX 35'06" 5 
 37. LTU  POLIKEVICIUTE Rasa USC 35'35" 5 
 38. JPN  OKI Miho MSI 36'44" 5 
 39. SUI  HOHL Jennifer BCT 36'59" 5 
 40. LTU  VZESNIAUSKAITE Modesta NUR 37'44" 5 
 41. SUI  TRACHSEL Sereina BCT 38'57" 5 
 42. GER  BECKER Charlotte NUR 39'12" 5 
 43. ESP  ITURRIAGAECHEVARRIA MAZAGA Eneritz SAF 41'06" 5 
 44. SLO  CORNEO Sigrid MSI 41'10" 5 
 45. BEL  VAN DEN BROECK Inge AAD 41'22" 5 
 46. BRA  FERNANDES SOUZA Uenia USC 41'25" 5 
 47. KAZ  ZABIROVA Zulfia BCT 41'35" 5 
 48. NED  VAN DEN BROEK Irene AAD 42'14" 5 
 49. ITA  TOGNALI Francesca TOG 43'08" 5 
 50. AUS  CROMWELL Tiffany AUS 43'11" 5 
 51. ITA  ZUGNO Anna TOG 43'56" 5 
 52. ITA  DONADONI Alice DGC 45'24" 5 
 53. AUS  TAYLOR Carlee AUS 45'25" 5 
 54. LTU  GAIVENYTE Gintare TFA 46'40" 5 
 55. ITA  PARIETTI Silvia DGC 46'47" 5 
 56. ITA  D'ETTORRE Alessandra TOG 50'19" 5 
 57. NED  SLAPPENDEL Iris FLX 51'00" 5 
 58. ITA  BRONZINI Giorgia TFA 52'05" 5 
 59. LTU  LELEIVYTE Rasa MIC 52'11" 5 
 60. ITA  BOZZOLO Laura MIC 52'28" 5 
 61. ITA  CARRARA Vera DGC 53'23" 5 
 62. AUS  BUTTERFIELD (EGYED) Nikki AUS 54'14" 5 
 63. ESP  GIL PARRA Leticia ESP 54'53" 5 
 64. BEL  HENRION Ludivine AAD 56'10" 5 
 65. RUS  BLINDYUK Yulia MIC 57'01" 5 
 66. LTU  TUSLAITE-RAGAZINSKIENE Daiva MIC 58'25" 5 
 67. NED  WILD Kirsten AAD 58'50" 5 
 68. ESP  MURILLO ELKANO Iosune BPD 1h00'49" 5 
 69. NED  BELTMAN Chantal TMP 1h01'11" 5 
 70. ESP  EPELDE BIKENDI Mireia BPD 1h01'55" 5 
 71. IRL  HORGAN (DERVAN) Siobhan FEN 1h02'26" 5 
 72. GER  TEUTENBERG Ina TMP 1h03'24" 5 
 73. ITA  CORAZZA Martina GAU 1h03'54" 5 
 74. ITA  PATUZZO Eleonora TFA 1h03'55" 5 
 75. ITA  MARMORINI Alice FEN 1h06'07" 5 
 76. ITA  FIORI Jennifer MIC 1h08'23" 5 
 77. SWE  HOLLER Monica BCT 1h09'09" 5 
 78. ITA  DANESI Serena TOG 1h09'31" 5 
 79. GER  SCHLEICHER Regina NUR 1h09'39" 5 
 80. AUS  MULLENS Peta AUS 1h09'46" 5 
 81. ITA  BORCHI Alessandra TFA 1h10'12" 5 
 82. ITA  BELVEDERESI Tania GAU 1h10'22" 5 
 83. SUI  WOLFER Andrea BCT 1h10'46" 5 
 84. ESP  LOPEZ MORALES Belen ESP 1h11'47" 5 
 85. ESP  AZPIROZ AZPIROZ Arantzazu BPD 1h12'07" 5 
 86. GER  BECKER Christina NUR 1h12'28" 5 
 87. LTU  VILUNAITE Erika TSD 1h12'38" 5 
 88. AUS  RHODES Alexis TMP 1h12'59" 5 
 89. DEN  SCHMIDT Trine FLX 1h13'02" 5 
 90. ITA  VALSECCHI Silvia MSI 1h13'42" 5 
 91. ITA  PISANESCHI Laura TOG 1h14'13" 5 
 92. AUS  BATES Katherine TMP 1h14'28" 5 
 93. ITA  TAGLIAFERRO Marta TFA 1h15'18" 5 
 94. ITA  MASSACCESI Alessia DGC 1h15'29" 5 
 95. ITA  FRAPPORTI Simona TFA 1h15'59" 5 
 96. ESP  PASCUAL TORRECILLA Gema BPD 1h16'08" 5 
 97. ITA  SUELOTTO Eleonora GAU 1h16'37" 5 
 98. AUS  BATES Nathalie MSI 1h17'58" 5 
 99. ITA  MASCELLI Deborah TSD 1h18'12" 5 
 100. RUS  SLYUSAREVA Olga MSI 1h18'36" 5 
 101. RSA  COPPOCK (TORSIUS) Arien DGC 1h19'08" 5 
 102. BRA  FERNANDES SILVA Janildes USC 1h20'45" 5 
 103. ESP  TIRADO MARQUEZ Silvia ESP 1h24'46" 5 
 104. ITA  BASTIANELLI Valentina MIC 1h25'38" 5 

Teams in red are national teams.


2/07/2022 - Remarks or suggestions? Mail to info@cqranking.com
CQ Ranking - Copyright © 2022, Credits